Perfidul Albion - sau despre ipocrizie

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Daca ar fi sa facem un sondaj, daca am avea acces la anumite date, as putea paria ca romanii nu conduc vreun top al ´´problemelor´´ facute in Europa.

Suntem la coada, Nadia, pentru ca acolo ne punem singuri.





Eu asta spun din primul meu mesaj la acest topic.


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA






Da, dar ne referim la aspecte diferite
Eu vorbesc de atitudinea noastra, tu vorbesti de criminalii romani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Daca ar fi sa facem un sondaj, daca am avea acces la anumite date, as putea paria ca romanii nu conduc vreun top al ´´problemelor´´ facute in Europa.

Suntem la coada, Nadia, pentru ca acolo ne punem singuri.

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.



Eu asta spun din primul meu mesaj la acest topic.





Da, dar ne referim la aspecte diferite
Eu vorbesc de atitudinea noastra, tu vorbesti de criminalii romani.

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


Lady, citeste-mi priimul mesaj; pe pagina 1 sau 2.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole

Nada, cineva scria la acest subiect de ingineri veniti din Romania si platiti cu jumatate din salariul unui englez. Nici nu stiam ca si tu esti inginer. Tu nu ai serviciu pentru ca nu vrei sau ca nu gasesti? Daca nu lucrezi pentru ca e alegerea ta si esti foarte bine cum esti, foarte bine. Daca nu lucrezi ca nu ai gasit inca, nu ai epuizat toate solutiile de a gasi inca si am putea vorbi pe PM. Daca nu lucrezi pentru ca ti-e lene sa te scoli dimineata si ca Geordie Shore sau Coronation Street sunt mai importante decat a-ti trimite CV-ul pe net sau vrei direct post de director si nu ceva potrivit aptitudinilor tale( si nu spun ca e cazul tau dar sunt multi si multe) atunci nu simt decat sila indiferent daca esti roman sau englez. Cand prima ta intrebare dupa ce ai iesit din avion e cat poti lua ca alocatie daca ai n copii sau ce beneficii ai dreptul si nu unde iti poti cauta de munca, ce trebuie sa faci pentru a munci, iar nu-mi e decat sila.

----------------------------------------------
mama de Alexa,mandria ochilor si sufletului meu, 23mai1997, si Sandra ingeras frumos 4septembrie2004/august2007 si mama adoptiva de nepoata minunata Ada 18august1995

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!Inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA! Aceeasi intoleranta pentru abuzul de orice fel.

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11


multumesc de gandul bun, nu stiu daca provoc sila, am un copil de 1 an si 3 luni, vreau sa petrec cu ea cat de mult timp posibil, nu am cu cine sa o las si nici nu vreau sa o las cu necunoscuti oricat de profesionisti ar fi , gradul meu de incredere in bunele intentii ale profesionistilor englezi e foarte scazut

in plus nu cred ca imi permit sa sper ca voi putea recupera timpul pierdut, sunt prea batrana

nu am n copii am doar unul

am muncit in romania 24 de ani, nu mi-e sila de munca

Nina,mami de,

edit: nici tv nu avem, nu consideram necesar, dar vom lua unul peste 2-3 ani, mi-e tema sa nu se considere ca neglijam necesitatile copilului asa ca vom avea unu pentru programe dedicate copiilor si desene, sa aibe fata ce dezbate cu copii la scoala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui saskia

Voi combateti in continuare si dati cu plusuri si likeuri la posturi ca ale lui Edip ca asta e romanul in 80% dintre cazuri. Ultimul om al Europei, ca asa se simte el in primul rand, ca daca un roman zice ca Romania e de cacao, doar nu o sa-l creada fraierii pe Printul Charles care zice: bah, nu e chiar de cacao!



Cred ca prea multa lume se imbata cu apa rece pentru ca Printul Charles si-a luat casa in Romania. Da, si-a luat casa, dar nu-l vezi mutandu-se cu catel si cu purcel, si nici nu incearca sa-i convinga pe britanici sa-si caute de munca sau sa emigreze acolo. Si-a luat casa in Ro pentru ca Ro pentru el e o tara diferita, exotica.
Asa cum e pentru mine Cuba, unde-mi fac concediul, dar unde nu m-as muta. Da, mi-as lua o casa de vacanta, dar n-as vrea probleme lor, iar cubanezii ar fugi de acolo cu miile daca ar avea cum, in ciuda plajelor fantastice si a apei turcoaz.
Asa cum romanii, in continuare, cauta sa plece pe alte meleaguri ca sa-si faca o viata mai buna.

Si nu stiu cum e pe unde locuiti voi, dar eu am auzit si polonezi, si unguri, si chinezi, si italieni plangandu-se de conationalii lor sau de problemele din tarile dinc are au venit. Sa nu mai spun de canadieni, care isi tot deplang sentimentul de inferioritate fata de americani. Ba canadienilor cred ca li s-ar aplica bine legea aia a lui Murphy: "sentimentul meu de inferioritate e mai mic decat al tau".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Nici eu nu cred ca Printul Charles s-ar muta in Romania; insa omul ala a facut mai mult decat ca si-a luat o casa intr-o "tara exotica". A vorbit peste tot despre probabil ultima tara in care mai exista ceva ce Europa pare sa fi pierdut demult; nu stiu daca mai are case prin lume, dar a ales una aici si o promoveaza intens in primul rand englezilor pe care-i reprezinta; nu cred ca e vorba de banii pe care-i castiga din inchiriere, e pur si simplu un om care vorbeste in cunostiinta de cauza, nu gandeste din articole de ziar. Si daca e asa...de ce am zice noi ca nu-i?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Nici eu nu cred ca Printul Charles s-ar muta in Romania; insa omul ala a facut mai mult decat ca si-a luat o casa intr-o "tara exotica". A vorbit peste tot despre probabil ultima tara in care mai exista ceva ce Europa pare sa fi pierdut demult; nu stiu daca mai are case prin lume, dar a ales una aici si o promoveaza intens in primul rand englezilor pe care-i reprezinta; nu cred ca e vorba de banii pe care-i castiga din inchiriere, e pur si simplu un om care vorbeste in cunostiinta de cauza, nu gandeste din articole de ziar. Si daca e asa...de ce am zice noi ca nu-i?

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Pai si eu pot sa spun multe lucruri frumoase despre Cuba, cum ca oamenii de acolo sunt foarte calzi si primitori, plajele sunt frumoase, florile colorate etc. Iar daca mai sunt si persoana publica importanta cu siguranta ca n-o sa critic tara care ma gazduieste, si nici n-o sa discut problemele pe care le are.
Dar asa cum eu vad problemele reale ale Cubei, asa le vede si Pintul C pe ale Romaniei. Doar ca n-are nici un interes sa vorbeasca despre ele, pentru el Ro e o tara de vacanta si atat.

Si cu siguranta cei care critica Romania pot sa spuna si multe lucruri frumoase despre ea, insa daca nu se pun in discutie si alea urate, atunci cum se pot ele corecta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Nici eu nu cred ca Printul Charles s-ar muta in Romania; insa omul ala a facut mai mult decat ca si-a luat o casa intr-o "tara exotica". A vorbit peste tot despre probabil ultima tara in care mai exista ceva ce Europa pare sa fi pierdut demult; nu stiu daca mai are case prin lume, dar a ales una aici si o promoveaza intens in primul rand englezilor pe care-i reprezinta; nu cred ca e vorba de banii pe care-i castiga din inchiriere, e pur si simplu un om care vorbeste in cunostiinta de cauza, nu gandeste din articole de ziar. Si daca e asa...de ce am zice noi ca nu-i?

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Eu-desi nu-s printzul Charles,procedez exact ca si el.
Ba chiar mai mult,ca doar-spre deosebire de el,Romania chiar e tzara mea,e locul unde m-am nascut ,unde am crescut-deci am amintiri pe care nimeni nu mi le va lua creodata,chiar daca am ales sa nu mai traiesc acolo.

Si da eu romanca,sunt iubita si respectata de cei in vecinatate celor ce ma aflu-indiferenet ca-s colegi de munca ,vecini,cunostintze...deci se poate sa fii respectat intr-o tzara careia nu-i apartzii de fapt prin nastere.

Insa...depinde si de om,cunostintzele mele nu au impresii urite despre romani si Romania,insa cu sigurantza ca daca le-ar sparge casa/contul un roman ...n-ar mai fi atit de permisibili.Nici eu n-as fi...recunosc!(asta e un exemplu ales aleator)

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Donia

Si cu siguranta cei care critica Romania pot sa spuna si multe lucruri frumoase despre ea



Sigur ca pot sa o faca.
Dar nu o fac.
As putea sa-ti dau cateva nume de aici, din comunitatea noastra, insa nu cred ca e cazul, le stii si tu pe unele.
Si da, poti spune si tu o multime de lucruri frumoase despre Cuba.
Diferenta este ca tu nu esti Printul Charles.
Iar el a ales Romania ca sa-si satisfaca "exoticul" din el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui Donia

Si cu siguranta cei care critica Romania pot sa spuna si multe lucruri frumoase despre ea



Sigur ca pot sa o faca.
Dar nu o fac.
As putea sa-ti dau cateva nume de aici, din comunitatea noastra, insa nu cred ca e cazul, le stii si tu pe unele.
Si da, poti spune si tu o multime de lucruri frumoase despre Cuba.
Diferenta este ca tu nu esti Printul Charles.
Iar el a ales Romania ca sa-si satisfaca "exoticul" din el

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Nu stiu de ce... dar am impresia ca in ultimele 2-3 randuri tocmai m-ai injurat?
Glumesc, stiu ca nu injuri, dar sunt obosita si recunosc ca n-am inteles exact ce-ai vrut sa zici. Ma duc la culcare ca am depasit de mult ora si nu mai am putere sa combat.


A, doar o chestie mai vroiam sa spun. Sunt destul de sigura ca atunci cand vorbesc cu strainii cam toti romanii nu au decat cuvinte bune pentru Romania. Ca n-o promoveaza in mod activ, asta e altceva, dar nu-mi imaginez ca romanii, fie ei din tara sau de afara, le spun strainilor "stii, romanii fura, romanii sunt cu totii manelisti, nu stiu meserie, copiaza pe rupte etc". Chestiile astea, daca le discuti, le discuti doar cu ai tai, si de aia apar discutiile astea pe forum - aici sunt doar romanii discutand cu romani, si atunci punem toate cartile pe masa.
Parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Nadaflorilor, dorinta de a sta acasa pentru ca vrei sa petreci timp cu copilul tau nu consider motiv de sila. Si eu as face acelasi lucru. Dar sunt multi care se incadreaza la celelalte puncte si zau ca nu mi-e mila indiferent cat de mult se plang.

Mergi la inceput