Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #6#

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Buna fetele

La multi ani! Pentru toate mamicile. Sa aveti parte de o zi mununata si sa fiti rasfatate!

Si eu raportez casazutri din pat cu Bia. O data la 3 luni. O lasasem in mijlocul patului pe burta si m-am dus la baie. Cand m-am intors era pe jos. Nu patise nimic grav. A doua oara a cazut in ca pe la 7 luni. S-a aruncat dupa tasu care se intorses cu spatele.
Corina inca nu da semne de intors pe nicio parte si nici mainile nu stie sa si le scoata de sub ea. Mai e timp.


Mai raportez o Cornuta racita. Tuseste sec de vreo 3 zile, ii dau sirop, si aseara si azi noapte mi-a facut febra, 38,4 si e maraita. Acum doarme. Astept sa se trezeasca si sa pape si ma duc cu ea la spital. Vinerea nu serveste medicul nostru si asta e singura optiune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IuliaCospy spune:

Buna dimineata si la multi ani mamicilor! Sa aveti o primavara insorita si o viata minunata si plina de zambete alaturi de comorile voastre!

Un buche maaaaare de pentru fiecare!

tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S.ellena spune:

La multi ani mamicilor! Va doresc sa fiti sanatoase si sa aveti parte de multa dragoste si de impliniri alaturi de puiutii vostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Angiuta, eu pana acum n-am lasat-o pe jos pentu ca noi avem foarte multe geamuri maaari in toata casa - de sus pana jos (ca niste usi). Si pe jos vine mereu frig iarna, se vede si la perdea cum se misca. Acum ca incepe sa se incalzeasca afara o sa fie altceva.
In schimb puneam pe pat o placa mare de lemn, peste ea o paturica si o puneam pe ea.

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

O primavara minunata! La multi ani, mamici!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

La multi ani tuturor mamicilor! O primavara excelenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

La multi ani, mamici!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

La multi ani, dragi mamici! Sa fiti sanatoase, si fericite, si implinite, si rasfatate, si apreciate, si iubite...sa va bucurati de toate alaturi de puii cei mici.

Sellena, stiu ca nu te incalzeste cu nimic, dar stiu vreo 3 mamici care au patit ce ati patit voi...Se intampla des, au oscioarele si incheieturile fragile...Bine ca s-a terminat cu bine. Sa aveti un botez frumos saptamana viitoare!
Onutz, mamico...i se putea intampla oricui. Un minut de neatentie/neglijenta si ...bine ca nu a fost nimic grav nici la voi. Nici eu nu l-am mai prins in centuri o data pe Victor, in scaunul de masina, eram in casa, era pe podea si...s-a impins o data in picioare si a iesit cu o jumatate de cap in afara..nu a cazut, dar am realizat atunci ce se poate intampla...mi s-au derulat toate in fata ochilor si de atunci pun centura la tot ce este prevazut cu asa ceva.
Ieri mai avea putin si cadea din pat...Sotul l-a lasat la mijlocul patului nostru, pana a mers pana la toaleta, si atata s-a tot rostogolit incat, daca mai facea o tumba era jooos! Am inlemnit...Nu mai e molusca aia mica, ce statea unde-o puneai.
Cellena, hai ca m-ai determinat si pe mine sa ma apuc de un regim...sau macar de un stil de viata mai sanatos, ca la cati biscuitei am mancat de cand am nascut...nici nu-i de mirare ca n-am mai dat un gram jos. Dar mi se face o fooooame dupa ce alaptez!!! O sa mananc morcovi. Oare acum, ca au mai crescut, putem introduce incet incet si alimentele care baloneaza, sau nu? Ma refer la ceva gen amestec mxican, care are si putina mazare?

Despre noi ce sa zic...parca cineva a apasat pe un buton "repede inainte" si vin toate in avalansa, asa...Victor se ridica din abdomen, cand il tin in poala, cu spatele sprijinit de pieptul meu si sta in fundulet! Nu l-am stimulat in niciun fel...chiar daca dr mi-a recomandat...Se pare insa ca el se grabeste sa stea in fundulet. Cu rostogolitul nu mai zic...e la ordinea zilei...De cele mai multe ori aterizeaza pe burtica, frumos, stand pe coate..Uneori isi prinde mana sub el si sta priponit acolo si rade. E o dulceata.
Parca incearca sa se tarasca sa ajunga la jucariile din fata lui, cand e pe burtica, dar inca nu-i reuseste...si se enerveaza.
Azi l-am lasat pt prima data cu tati pt o perioada mai lunga-4 ore 30 min...Am lasat si 160 ml laptic...si puiul nostru a fost ft cuminte, ba mai mult, si-a tinut singurel biberonul! Poate e normal, nu stiu, dar el, care azi a mancat a doua oara in viata lui cu bibe, sa si-l tina singurel???Sotul mi-a spus ca l-a lasat singur, si l-a tinut vreo 5 minute (cand era mai gol, ramasesera vreo 30 ml...), pana a terminat tot lapticul! Ce rau imi pare ca am pierdut faza asta!!!
Il vad cum creste si cum invata lucruri noi sub ochii mei, si mi se pare ca abia acum traiesc cu adevarat! Ma simt implinita!!!

Va pupacesc pe toate si va doresc distractie placuta azi si we linistit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ipraty spune:


Multumesc fetelor de lamuririle cu pompa, pana la urma cred ca procedez corect, adica il pun pe bebe la san si noaptea cand da semne ca e satul mai si pompez ce mai iese.
Ziua nu prea are rost ca nu am asa mult si ii e foame si la 1 ora.

Onutz, spuneai ca iti notezi ce mananci, eu mananc dimineata fulgi de ovaz, seminte de floarea soarelui si susan, miere si peste pun lapte. Toate cica ar sustine productia de lapte. Nu sunt prea sigura de miere, ca am voie, dar pana acum nu au fost probleme.

La multi ani tutror mamicilor!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Pya, nu stiu daca sunt un exemplu bun, dar eu n-am tinut niciun regim de alaptat. Am evitat doar varza, dar oricum nu ma omor dupa ea. In rest am mancatde toate (inclusiv mazare, conopida, etc.)
Ema a avut acelasi comportament stomacal :D indiferent daca mancam puept de pui sau mix de mazare cu porumb

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput