Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #6#

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Onutz vara-mea era in parc cu cel mic,avea 6luni pe atunci si cineva ii zice Doamna v-a cazut copilul!!! ,ea se uita dupa cai verzi pe pereti si copilul era cazut din carut...nu-ti face procese de constiinta,se intampla.
Cellena eu nu mai folosesc cosmonautul din ianuarie pt ca mai mult dureaza sa-l imbraci decat iesirea afara avem asa:body maneca scurta,pijama (am vreo 15pijamale ca au fost reduse la m&s si next si e si pacat,sunt super utile) si apoi pantaloni si hanorac,gen fleece sau materialul ala pufos sau geaca.Are 2 geci,f frumoase de la gap luate de nasa lui dar din pacate e razboi cand vreau sa il imbrac cu ele.Dar geaca cu o pereche de pantaloni peste haine de casa eu zic ca e ok.In carut am un pled si atat


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cellena

Fetelor, nu va mai invinovatiti. Din greseli invata omul... si din greselile voastre invatam si noi

Eu am alta problema acum. Tocmai m-am uitat cum o sa fie vremea in weekend si zic astia 17 grade pentru Bucuresti. Cum imbrac eu copilul la 17 grade? Eu nu stiu s-o imbrac decat pentru frig, ca e simplu: mai multe sau mai putine hainute pe dedesubt si costumul de cosmonaut pe de-asupra. Dar parca e cam cald la 17 grade de costumul ala. Voi cum o sa faceti?
Off prea multe decizii de luat

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele





onutz sa treaca sperietura!

cellena, eu peste hainutele de casa (body+pantalon sau salopeta) ii pun un costumas asemanator cu cosmonautul doar ca e subtire si pufos. si peste o paturica groasa(azi au fost 15 gr si asa l-am imbracat)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Fetelor
Cellena, nici nu mai stiu cum e la 17 grade
Eu am un costumas intreg mai subtire, probabil in ala o sa-l imbrac.
Daca nu: body+pantalonasii cu care sta in casa, gecuta si pantalonasi de iesit afara (din polar sau raiat) a, si caciulita of course
Chiar azi ma gandeam ca luna asta ci luna viitoare ce ne mai distram cu caciulitele, pe urma adio
Bubuleeee, ce mai faci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Multumesc de raspunsuri fetelor. Pana la urma asa am imbracat-o cum ati zis voi si a fost ok: un body cu manecuta scurta, o pijama un pic mai groasa, niste pantaloni pufosi si un hanorac de ursulet, manusi de lana, o caciula si paturica. I-a fost bine, nu era nici rece nici transpirata. Cred ca o sa investesc totusi intr-o jachetica, sa vedem ce gasesc.

Am comis si impertinenta de a iesi fara suzeta, pentru ca in ultima vreme a devenit cam dependenta de ea si nu-mi convine. Eu nu prea ieseam cu ea cu suzi, dar cat a scos-o sotul, i-a luat-o mereu si s-a invatat prost. A fost un pic nemultumita, s-a matait un pic in carut, o cauta cu gurita, dar pana la urma s-a resemnat, a supt un pic la hanorac dar a vazut ca nu e combinatie si s-a potolit. :))

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

fetelor asa e, in seara asta ERAU 16 GRDE AFARA IN BuC SI EU L-AM IMBRACAT CUM IL IMBRACAM LA -10 GRADE.. MI-AM DAT SEAMA CA AM FACUT O GRESEALA... CA L-AM GASIT TRANSPIRAT PUTIN.. asadar de maine il bag in cosmonaut direct in body-ul care sta in casa... nu ii mai dau nici un costumas de fleece deasuprala body cum faceam pana acum.

NU AS MAI CUMPARA NICI o jachetica..pt ca inca o luna de zile maxxim de frig.. asa ca vadf eu ce variante am pt zilele viitoare..

ps: fetelor am si eu o mare paranoia cu cazutul copilui din patut/pat/carut/scoica, canapea,etc... ca tot v-am vazut vorbind.. de fiecare data cand plec din camera si il las in pat ma uit sa vad daca i-am pus perne imprejur..desi el saracul abia se intoarce pe o parte..ce sa se rostogoleasca;))


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Cellena, Luci suge tot ce prinde in manute, mai putin suzeta
Eu n-as investi intr-o gecuta, o sa se incalzeasca aproape dintr-o data, ca de obicei. Noi avem un costumas cu totul mai subtirel
Mami, bine faci, pt ca Luci mai nou se taraste, o sa descopere si Ivan in curand modalitati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Multumesc, Mena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui onutz83

Multumesc, Mena

Onutz de Lucian Gabriel (8.11.2012)

Vali

F IMPORTANT - MELANOM





Azi i-am pus centurile la carut pentru prima data, pentru ca m-a speriat povestea ta. Nu iti poti imagina ce plans si ce necaz a fost pe el si intorcea gurita catre centura sa o pape. O sa se obisnuiasca. De acum trebuie sa incep sa imi iau masuri de protectie suplimentare pentru ca a cam inceput sa se foiasca si sa se fataie. Pana acum era o mica molusca cuminte, acum a coborat armata din pod .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Fetelor, eu ii pun centura si in landou, desi inca nu stie sa se intoarca. In primul rand pentru ca nu prea am tinut-o in scaunul de masina pt a mi s-a parut prea incomod pentru ea, iar in masina am tinut-o mereu in landou (care are sistem de prindere cu centuri la fel ca si scaunul). Si in al doilea rand ca sa se obisnuiasca si sa nu avem urlete. N-au deranjat-o niciodata.

Mami, Ema nu stie sa-si ia avant sa se intoarca nici pe burta, nici pe spate, dar daca o ajut eu un pic sa ajunga pe burta, stie sa-so scoata manutele de sub ea, pentru ca exersam asta de la o luna. Atunci ne-a zis dr. sa facem exercitiul asta pentru ca o s-o ajute sa se descurce mai bine cand o veni vremea de intors. Dar nu prea o vad eu dornica de intors de pe spate pe burta. Poate mai mult invers, dar cum eu nu o pun pe burtica asa des pentru ca nu-i place, nu prea are cand exersa.

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Buna dimineata!

Cellena mie din contra, cand era V mic, pediatrul mi-a zis sa nu-l ajut deloc sa se intoarca pentru ca doar daca incearca singur va invata ce trebuie sa faca. Si asa a fost ca eu il ajutam mereu si mai mult, nu-l lasam deloc pe jos mi-era teama sa nu fie curent. Dr. mi-a zis ca are nevoie de o suprafata mai tare pentru a-si lua avantul si neaparat sa-l las pe jos. Si cand lasi copilul cateva clipe nesupravegheat e mai bine sa-l lasi pe jos decat pe pat pentru ca pe jos chiar nu are cum sa cada .

Fetelor fiti tare atente cu cazaturile. Daca se intampla e bine sa mergeti la spital mai ales daca se loveste la cap. Acolo ii va face eco si va fi tinut sub observatie. Bebe poate fi aparent bine dar se poate declansa o hemoragie interna. Simtome sunt: varsaturi, pupile dilatate...simtomele nu apar de obicei imediat ci cam in 24 de ore. Eu am fost internata cu V in vara 2 zile pt. ca a cazut din pat (inalt de 1,20) si in cazatura s-a lovit cu capul de un mobilier de lemn. A stat sub observatie. In prima zi la fiecare 2 ore venea o asistenta si-i masura tensiunea si verifica pupilele.

Despre centuri eu cred ca e bine sa-iegati de mici ca sa obisnuiasca. Eu si in scaunul de masa il legam pe V cu toate ca avea masuta in fata si nu prea avea cum sa cada. In masina iar ar trebui sa fie obligatoriu, carut la fel.
Cand am fost in Ro ultima data (2010) am vazut o multime de copii care cu toate ca aveau scaun de masina stateau in picioare in spate intre banchete. Foarte periculos...incepusem si noi sa ne certam cu V ca si el vrea sa stea in picioare...de ce sa stea cu centura cand alti copii stau fara?

In alta ordine de idei mi-am cumparat o manduca si abia astept sa o testez. Am incercat aseara sa o pun pe mandra in ea dar era cam nervoasa si s-a pus pe zbierat. Cand am probat-o in magazin ea dormea asa ca nu interesat-o. Sper azi sa-i placa ca am de gand sa-l ducem pe V la gradi.


Mergi la inceput