Piersicute de iulie august (29)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Merci, Balanta. Gatul m-a lasat, dar ameteala nu

Fleur, ce baiat mare are mama!
Eu am patit asa dupa nastere (cezariana), vreo luna-doua, nu mai tin minte. Mi se intampla cand stranutam sau tuseam. Chiar ma enervam ca nu mi se intamplase in sarcina si o pateam dupa. Mi-a trecut fara sa fac ceva anume.

Wow, Gabi! O ora jumate sta cuminte? Maya maxim 10-15 minute dimineata. Poate cand o mai creste si ea... Cu toate ca acum 2 luni statea la carusel si cate 30 min. Acum sa fiu cu ea mereu...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Bonjour doamnelor.

Azi suntem dupa o luna de tratament cu probiotice. Am trimis kk la analize sa vedem care e treaba cu klebsiella.

Fleur, si Ana mea se trezeste plangand de vreo luna. De fiecare data
eu suspectez ca e de la dinti.

Aruba, si a mea a plans la dus la inceput dar am facut o smecherie...pun mana pe para de dus si apa care curge pe ea e mai lina, ca si cum ar curge din cana si asa vad ca a fost ok. In cateva zile i-a trecut. Practic ma plimb cu mana deasupra corpului ei intre dush si piele si nu e senzatie ciudata pt ea. Legat de cantitatea de solide, daca ma intrebi pe mine, eu nu i-as creste. Stiu ca doar la 1 an se inlocuieste o masa de lapte cu solide, deci mai ai timp sa cresti.

Balanta, incearca picaturi de vitamina A pt coji

Roxy, ma bag si io la ieseala cu piersicutza ca altfel nu pot. Sper sa ajungem fara probleme


Azi am fost la liceul meu ca sa scot o adeverinta. Am avut un sentiment tare ciudat...dupa 20 de ani... sa urc pe strada spre liceu, sa intalnesc si o profa de pe vremea mea....si locurile...tare frumos. Si m-am simtit batrana rau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Inca o intrebare intrebatorare
Cele care amestecati cereale in piureul de fructe cum procedati? Amestecati cerealele direct in piure sau intai le preparati si apoi le amestecati cu fructul? Ma refer la cele care se prepara cu apa.
Fleur, si eu am problema cu incontinenta, dar am nascut natural. Dr. gine a zis ca se va rezolva de la sine. Sper sa fie asa ca e nasol.
Din lipsa acuta de timp nu ma mai pot intinde dar va pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Muraturik, eu doar.de.vreo 2 ori i-am.pus.cereale in fructe si i le-am pus ca atare, fara sa le prepar anterior.
Mi-am ad aminte k am citit in sarcina in articol legat de exercitiile kegel care sunt f benefice pt tonifierea muschilor pelvini si asta ar duce la ameliorarea incontinentei. Asa k dati un search pe google si.vedeti in ce.constau si apucafi-va de exersat :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Buna seara la toata lumea,
Si noi, si noi de 8 martie. Adica eu cu Fat Frumos, buneinteles, ca nu am cu cine sa il las. Poate cunoastem si noi domnisoarele frumoase.
Ora nu e foarte potrivita pentru noi, ca atunci mancam&dormim de pranz, dar vedem noi cum facem.

Muraturica, intai se prepara cerealele cu un pic de apa si apoi se adauga fructele. Eu am pus insa f putina apa, cat sa se dizolve granulele alea, ca si frctele snt apoase. (Eu am pus cam 10 ml la o masura de cereale, am amestecat bine cu lingurita si apoi am incrporat frctele).

Aruba, eu nu stiu ce sa iti spun ca si eu sunt in ceata. A venit luni pediatra l noi si mi-a spus ca ii dau prea multe mese si ca ii solicit prea mult burtica, in speta pancreasul. Noi mancam asa:
7: ~ 90 ml lp
10: 60-80 ml piure fructe (f rar cu cereale)
10.30: ~ 70 ml lp
13: 100-120 ml piure lgume (f rar carnita - oricum ne ies bube de la pui)
13.30-14: 120 ml lp
17: 100 ml lp
21: 150 ml lp
3-4: 70-90 lp

Ea zice ca ii dau 8 mese, eu zic ca sunt 6, pt ca dupa solide el cere lapte, eu ii dau pt ca oricum mananca ffff putin. Ea zice ca nu e completare dc nu il dau imediat dupa masa. Cica sa insist sa manance cate 180 la mesele de lapte. I-am zis ca e distractiva. Pot sa numar pe degete de cate ori a mancat peste 150 ml.
Ok, dupa fructe astept 30 min, dar dup legume nu prea, ii dau imediat dupa ce il spal, schimb, etc. In fine, nu stiu ce sa mai zic. Azi am experimentat sa nu ii dau completare dupa pranz si a fost groaznic, nu a dormit, a mancat si mai prost la 5, doar 60 ml. In fine, cred ca o sa fac cum cred eu ca e mai bine.

Acum am trecut si noi la lapte 2 si, cum Topfer nu mai aduce HA2, am incercat Hipp ha2 combiotik. S-a constipat groaznic, nici nu ma lasa sa ma ating de funduletul lui, plange, se inroseste. El nu a mai fost constipat niciodata si cand nu poate face se uita la mine asa intrebator de mi se rupe inima. Azi s-a mai rezolvat un pic, am pus ulei de in si cam 40 ml suc de morcov in piureul de legume. Trebuie insa schimbat laptele...iar :(

Lorena, si eu ma intreb din ce ia in greutate Mihaita. Din aer, cred. :). L-a masurat dr luni, are 74 cm la 9,6 kg.

Fleur, ce vorbeste Ericutul! Tre sa fie scump tare. Mi se pare oricum f avansat ca formuleaza deja cereri: nu doar te striga, iti si spune sa vii.

Laura, wow, ce s-a organizat Andrei. Ce i-ai facut si noua nu ne-ai spus secretul? . La olita face treaba mare in fiecare dimineaa la 6?? Sau doar se joaca?

Carmen, cum e bona? Stie ca ai camere?

Ioana, e emotionant cu amintirile din tinerete. Eu am in iunie revederea, reuniunea (cum ii zice?) de 10 ani de la term facultatii. Am emotii de pe acum.

Michelle, Viairo, Drusu, poate iesim la o cafea ca atunci vin si eu la Iasi .

Voi cum stati cu planurile de reintoarcere la serviciu (in afara de Zizou, Carmen, Fleur..)? Cum veti proceda? Cu cine lasati picii? Va intoarceti la acelasi serviciu? Eu sunt in maaaaare dilema pe tema asta. La mine la birou mamele sunt o ciudatenie, mai precis niciuna e o pozitie de la middle management in sus nu a rezistat, am fst anuntata ca urmeaza munca mai multa, bani mai putini (nu oficial, but still...), destul de deprimant.

Nu mai stiuce ati vorbit, desi am citit tot, dar proft ca a adormit balaurul mic sa ma culc si eu.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Roxy ma bag si eu la intalneala, acum sa ved in ce formula... trebuie sa identific locatia

Maria cum ai reusit sa-l convingi pe Silviu sa doarma singur? S-a mai repetat?

Laura, daca vrei sa-ti inveti baiatul sa se culce singur, venim sa-l petim si poate ii vin idei de insuratoare...

Oli ma bucur ca te simti mai bine. Baga vit c

Ina cum te mai simti?

Dru, eu as merge la un oftalmolog

Fleur, Ericu e tare vorbaret.
Poate ar trebui sa te vada un medic pt problema cu shushu.

Iluli, eu zic ca sunt cu capul doctorii astia. Nu au aflat ca sunt copii si copii? Mie mi se pare un program de masa echilibrat.

Ioana si a mea se trezea plangand de la dinti. Inca nu l-am vazut pe al doilea, daca a spart gingia, dar primul avanseaza.
Muraturica cum fu la vaccin?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Suntem in pat,Mattia doarme..
Fleur,problema asta am avut-o si eu in perioada imediata de dupa nastere.nu stiam ca e legata de nasterea naturala ci mai degraba de sondele urinare(mie mi-au pus de 2 ori)..Din spital m-au sfatuit sa fac exercitii kegel.S-a remediat foarte repede problema(poate se datoreaza si faptului ca m-am ocupat de problema imediat..)Muschii se relaxeaza in zona aia si trebuiesc antrenati din nou.Nu stiu daca,problema, trece de la sine..
In alta ordine de idei,felicitari pentru noile achizitii.Eric nu e doar cuminteci e si istet foc,cate lucruri a invatat deja,bravo!
Eu inca mai astept sa zica mama,sunt sigura ca va zice intr-o zi,cu soare:))
Muraturica,eu le amestec direct in fruct(iaurt)nu mai pun apa in ele ca apoi devin prea lichide si ajung toate la Mattia in par
Lorena,nu-i dau apa in timpul mesei,trebuie sa-mi amintesc sa-i dau dupa(cam uit..)desi cred ca atata vreme cat inca are san in completare,nu e absolut necesar.Cand am sa il intarc am sa fiu atenta si la aspectul asta.

Gata,ma bag si eu la somn..
Va pup,noapte(zi) buna!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Iuli, si mie mi se pare ok programul de masa, exact asa il are si Ana.
legat de serviciu, noi vrem sa plecam din tara asa ca ne straduim pe variante afara.

Fetelor, am vorbit cu nebuna din Kazakhstan iar. Io nu am cunoscut in viata mea pe cineva ,mai coltzuros si mai scarbos....a terminat convorbirea sau mai degraba monologul meu s-a terminat cu replica ei: Ö sa ma asigur ca primesti job descriptionul cat mai curand"
Asta in condityiile in care eu nu am aflat pt ce job ma vrea ca nu a vrut sa imi zica!!!!!!!! E nebuna. Oricum am decis ca nu merg pe varianta asta ca e pra riscant sa ma inham la munca cu un sef de-asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Neata!

Dau o cafeluta aburinda pt toata lumea!
La multi ani, Laura!

O zi buna va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

Buna dimineata!
sevim cafeaua cu placere!

LAURA: LA MULTI ANI mamicoooo!!!

IIULI: eu zic sa i dai la pranz laptele imediat dupa legume. poti sa nu mai lasi interval de timp liber intre ele, mai ales ca vrea si bebe...

Mergi la inceput