Piersicute de iulie august (29)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

multumesc pt raspunsurile legate de eliminarea crustelor.
imi spuneti, va rog, ce biscuiti sunt ok pt bb-i? fara zahar, gluten & co?

oli, sanatate!


de gemeni (iulie 2012) si de ingeras (august 2010)




Balanta , de cruste nu stiu nimic , Andrei nu a avut .

Biscuiti eu stiu 2 firme :
Hipp cu gluten si fara zahar
Plasmon cu zahar si fara gluten
aaa si mai sunt unii Prima Messi ( parca ) i-am vz in farmacie , nu i-am luat si nu stiu povestea lor

Eu acum ii dau Hipp , am preferat gluten decat zahar , mie dr mi-a recomandat sa-i bag cu gluten . Dupa care vom trece pe biscuiti populari , acum astept sa termin punga .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Intrebare intrebatoare
Stiu ca dupa ce ii dau fructe (doar mar pana acum la noi) ar trebui sa mai astept cu laptele vreo jumatate de ora din motive de fermentatie. Eu nu pot sa mai stau atat ca urla dupa el, asa ca il dau aproape imediat. Pana acum nu a avut probleme, poate si din cauza ca papa putin mar. Oare pot continua asa? Nu ii pot da nica marul mai repede, ca sa imi ramana timp dupa ca nu ii e foame deloc si nu deschide gura.
Eu ii dau sa pape usor daca ma vede si pe mine mancand cu lingurita. Casca gura exact ca mine. E tare dulce.
Laura, nu inteleg....Andrei dupa ce se trezeste mai se joaca singurel o ora jumate sau asta e intervalul in care il mai poti lasa si singur? Ai baiat mare si cuminte.
La multi ani micutilor sarbatoriti de azi.
va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Muraturica , eu zic ca daca nu o doare burtica poti merge asa cu masa de lapte .

Cu Andrei , da ... s-a facut mai cumitel . Dupa ce se odihneste , se joaca singur in patut cam o ora si jumatate , fara sa ma " strige " . Dupa aceea inca o ora si jumatate ne jucam , papam si dupa aceea sooomn , nu este functional decat 3 ore . Daca nu sunt pe faza cu ora de somn , nu mai vorbim aceeasi limba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Laura, wow! E super Andrei al tau. Aurora nu sta atata singura nici cu slujbe. Si ea funcioneaza in cicluri de 3 ore, dar ultima ora nu sta deloc singura. In primele doua o mai pot lasa, dar cate 10-15 min max. Oricum, nu ma plang. Dar cu o ora jumate m-ai uimit in cel mai placut mod posibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Multumim pt urari de la multi ani! Dam si noi o felie de tort de nuci si un fresh de portocale!
La multi ani, Mattia!

Azi Onuta a fost exempara, linistita, somnel la greu, e in recuperari. Cu mancatul face mofturi acum, daca ii dau mai mult piure decat e dispusa ea sa manance imi vomita. Voi le dati apa in timpul mesei? Eu nu i-am dat ca m-am gandit ca nu e recomandata apa in timpul mesei nici la noi astia mari, dar parca ar merge...
Azi am surprins-o ca ridica fundul si se impinge in picioare si avanseaza 20 de cm!
Acum e la a doua tura de somn ..... ura! Am uitat sa va spun ca a dormit toata noaptea fara intrerupere. Ma simt si eu om! Si in plus a mai bagat 2 ore si de dimineata...
Am calcat o parte din rufe, mai am ca sambata suntem nasi de botez si mai pregatesc din ele.
Inca nu am citit tot.... revin, citesc si raspund si eu. Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drusu spune:

Lore, ce cadou frumos ti-a facut Onuta de ziua ei!
Sora mea a facut 2 FIV la Viena, 1 la Polisano Sibiu si un FET reusit tot la Sibiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drusu spune:

O intrebare...lui Radu i-a aparut de la o luna un punctulet rosu, cat un varf de ac langa iris. M-am gandit ca e un capilar spart, dar nu a trecut nici acum. La oftalmolog nu am fost, am intrebat doar pediatrii care l-au mai consultat si au strans din umeri. Ati mai intalnit ceva de genul asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna fetelor,

LML Onuta, Mattia!

Drusu, degeaba ne dam noi cu parerea, trebuie mers la oftalmolog daca persista. A plans puternic, cumva, baiatul?
Eric la primul vaccin a plans cateva secunde, timp in care s-a inrosit tot la ochi si am vazut eu clar, capilare sparte. Dar in urmatoarele secunde i-a trecut, nu mai avea nimic. Muraturica, unii copii au digestie mai robusta, asa pare a fi Aurora. Sigur ca ideal ar fi sa dam fructele la distanta de lapte. Eu ii dau fructele mereu amestecate cu altceva, cereale, branzica, ca sa fie mai putin nociv amestecul cu laptele. Si al meu e haplea si vrea lapte imediat (inainte sau dupa fructe).

Laura, dupa cate ai tras cu Andreiul mic, iata ca vine si rasplata si ai baiat mare, precoce, cuminte. Eforturile tale au meritat! Auzi la el, la 6 a.m. are program de olitza ! Al meu la 6 are program de partzuri...iar singur se joaca, cu indulgenta, 15 minute dupa care incepe "ma-ma-mam".

Si-acum sa trec si eu la capitolul "cra-cra", ca destul m-am plans . Dimineata cand deschid tv-ul in camera noastra zice "uite" (ma rog, "u-te") si flutura cu manutzele in directia imaginilor (nu are inca o directie precisa cu mainile). Cand trec din living in bucatarie (e deschis livingul dar ies din raza lui vizuala) zice "ma-mam a-de" (mama haide...inapoi probabil).Sta minute in sir in picioruse in patut sprijinit cu manutzele de grilajul dinspre noi, se apleaca sa vada ce e jos (asta e mai putin funny) si roade marginea grilajului.Iar azi dimineata cand il pregateam de cresa, a facut primii pasi ezitanti tinut de manutze de ta-su (pe pat deocamdata, o sa incercam si pe jos, pe suprafata plana). Ta-su deja ii pregateste premergatorul sau cum s-o chema, a primit de la nana lui unul f sic, cu jucarii inauntru. Asa ca tanti de la gradinita va avea mai mult de lucru!
Gata cu cra-cra-ul!

Aici se anunta iar ninsori,dar nu e frig. M-am saturat de zapada, de dat la lopata .

Si-acum o intrebare jenanta: fetelor, am de luni de zile de acum (dar nu chiar imediat dupa nastere) scapari involuntare de urina, de trebuie sa port si noaptea (sau mai ales noaptea) protej slip. Credeam ca nu poate apare problema asta decat dupa o naster naturala, ceea ce nu e cazul meu. Se mai confrunta cineva cu problema asta? Oare trebuie sa consult, exista vreo interventie

Va pup, seara frumoasa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

yellow dragele mele! asa cum promiteam in cap anterior, revin cu o invitatie

pentru ca se apropie Ziua Mamei, iar anul acesta o vom sarbatori pentru prima data in calitate de MAMICI, m-am gandit sa organizam o ieseala pe 8 Martie ca sa sarbatorim cum se cuvine aceasta zi speciala. va fi o buna ocazie sa ne reintalnim/cunoastem si sa ne mai aerisim putin la creier ca locatie va propun Cafe Antipa (bineinteles ), iar ca ora m-am gandit sa fie undeva pe la pranz, gen 13-14.
pentru ca "aerisirea creierului" sa fie completa, ideal ar fi fost sa ne intalnim fara piersicutze de data aceasta, insa din motive de criza de babysitters, vom avea si cateva piersicutze printre noi. asta asa k sa nu ne iesim din mana
sper sa ne strangem in numar cat mai mare si sa petrecem cateva ore frumoase
va rog, daca se poate sa stim numarul aproximativ de participante pana marti ca sa pot retine locurile din timp (avem disponibil doar parterul intrucat etajul este rezervat pt un eveniment privat).

va poop!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

felicitari Andrei, Eric, Onutza pt progrese se fac mari piersicutzele noastre dragi

drusu - cel mai bine este sa mergeti la oftalmolog.

balanta - din pacate nu am treusit inca sa gasesc pe piata biscuitii perfecti...ba au una, ba alta...asa k am inceput sa-i dau hipp (cu gluten dar fara zahar). oricum are deja 7 l 1 sapt si nu mai e pericol. din cd in cd papa si cate o coaja de paine. vreau sa incerc si rondelele de orez de saptamana viitoare (nu am gasit simple, am luat cu rosii si morcov 7+)

fleur - mie mi-a spus dr meu k inclusiv dp ceza poate aparea problema incontinentei urinare, de altfel la controlul de 6 luni m-a intrebat dk urinez/am scaun normal. eu nu am avut probleme pana acum, insa am observat k nu mai pot sa ma tin perioade indelungate cd ma apuca shushu. parca ma apuca uneori asa deodata f puternic (adik e ca si cum m-as fi abtinut o vreme). poti merge la gineco sa-i spui si vezi ce zice. stiu k exista niste pastile pt asa ceva...

Mergi la inceput