Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (16)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna, fetelor!

Va scriu repede cat face Matei kkutza, a doua oara pe ziua de azi. De cand papa legume face baiatul kk la greu... Mai devreme n-a mai fost cu seminte... dar am inteles ca nu tre sa mas ingrojorez!

Olivia, sa nu crezi ca am ceva cu lp Eu ma gandeam la cazul Simonei strict, care are san, din cate am inteles, doar ca bobocul nu vrea sa pape mai mult. Si ma gandeam la ce zicea Mirabela ca de cand papa Calin diversificat parca vrea san mai des, si eu am senzatia asta cu Matei, ca e mai haplea si s-a dublat cantitatea de kk. In conditiile astea mi se pare ca ar merge sa incerce cu supe, sucuri, ca poate ii creste si apetitul pentru laptic matern, care daca este, sa nu fie irosit.

Mirabela, la voi a fost boala, la noi se pare ca au trecut de la sine problemele cu plansul de la san... A fost atunci in luna a 3a un cosmar, dar a durat cam o luna asa, si slava cerului ca acuma Matei e linistit, nu plange, nu se cere plimbat, doar ca atunci cand ii e somn, daca nu il adorm pe reteta clasica de leganat incepe sa scanceasca. Si eu ma temeam la acea vreme sa n-aiba Matei ceva, ma bucur enorm ca am trecut peste hopul asta fara probleme. Ce scumpic e David Sunt curioasa sa ne spui cum decurge masa azi Ma bucur de Calin ca s-a indragostit si el in sfarsit de san si multumim pt semnalul de alarma legat de jucarii, uite ca la suzeta nu ma gandeam ce periculoasa poate fi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona_Luca spune:

Kytana, nu as putea sa zic nimic in plus fata de ce s-a zis, vreau sa stii ca mi-ai devenit draga, chiar daca va citesc doar de vreo doua, maxim trei luni .

Moro, dar 180gr intr-o saptamana e bine, inseamna ca asimileaza bine ce papa.

Mirabela, in primele doua luni a fost mai mancacios (a avut o perioada cand punea constant 40gr pe zi), apoi treptat a redus cantitatea. Nu a fost ceva brusc. Am banuit totusi vaccinul, dar m-am uitat bine in agenda si a inceput sa nu mai puna chiar asa bine cu cateva zile inainte, deci nu stiu nici eu ce sa zic.

Olivia, as incerca si cu renuntarea la vigantol cateva zile, dar nu stiu de unde ar putea avea exces de D, nu i-am dat niciodata mai mult de doua picaturi.
Stiu ce zici, consider si eu la fel, dar daca nu vrea sa manance ce sa ii fac? Poate asa o sa-i vina pofta de mancare, cum zice si Stela.
Azi dimineata am vorbit cu mama si mi-a spus ca fratele meu era slabut si de cand a inceput sa manance piureuri de legume a inceput sa manance tare bine si s-a facut grasunel. La fel fetita unei vecine.
Si mie mi se pare logic argumentul ca laptele e mai caloric, dar daca l-ar si bea ar fi perfect. Iti dai seama ca si mie mi-ar fi mai usor sa-l tin doar pe lapte pana la 6 luni. Am incercat tot ce mi-a trecut prin cap sa il conving sa manance mai mult, nu am cu cine. Oricum, tot laptele ar fi baza si in continuare.
Inca nu e nimic batut in cuie, vreau sa mai merg la cineva sa-l vada.

Laptele meu s-a imputinat , cred ca din cauza ca m-am necajit cam mult. Continui cu pastile si ceaiuri, nu renunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona_Luca spune:

M-am uitat putin in uram ca eram sigura ca am mai uitat cate ceva.

Alive, m-au distrat sfaturile primite de tine . Ce sa mai zic de bagatul mainii in carucior, Stela. Nu pot sa cred .

Micaela, am testat duminica pentru a doua oara colacul si a inotat asa de frumos . Prima oara cred ca a fost putin speriat, ca nu prea s-a miscat.

Olivia, imi place cum incepe Maya diversificarea de samabata . Sa ai grija de tine sa te faci bine repede.
Uitasem, multumesc ca ti-ai spus parerea, apreciez . Deocamdata cereale i-am dat putine, foarte diluate in lapte, mai mult pentru gust. Inca nu am inceput cu piureurile, pana va incepe sa manance ceva mai semnificativ va avea deja 5 luni. Nu incerc sa imi gasesc scuze, dar trebuie sa fac ceva.

Stela, multumesc pentru link-ul cu tabelul. M-am mai uitat peste el, au mai spus fetele pe aici. Am studiat bine .

Mirabela, de unde ai cumparat self feeder-ul?
E un dragut David cu perlutele lui .

Anca, bine ai venit .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna, fetelor.

Noi suntem necajite, azi dimineata m-am trezit si eu cu durere in gat si la urechi, si doar am stat in casa atatea zile! Si fetitei mari a inceput sa-i curga un ochisor Si nici ea n-a mai iesit de luni. Iar cea mica avea o nara lipita de la mucisoriMa gandesc sa ma duc la un homeopat, ca nu mai scapam de raceala sau ce-o fi asta. Mirabela, parca te-am "auzit" spunand ca ai fost la unul, cand cu depresia, poti sa mi-l recomanzi si mie?

Super dragalas David, frate de Calin Era logic ce intreba, nu Si a mea ne amuza de multe ori cu ideile pe care le are. Sunt niste ingeri scumpi

Va pup si va imbratisez pe toate

Aaaa, eu tin legumele in frigider, in lada, pe hartie, dar nu in punga, ca prind mucegai la mine. Sau in balcon acum, ca e frig afara. Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Tot incerc si din pacate nu reusesc sa pun si eu o poza la profil . Dar nu ma las
Va rog frumos, imi puteti trimite si mie parola pt contul comun?
Multumesc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Legumele le tin in lada de la frigider, in punga deschisa (cum le cumpar de la supermarket).Dupa ce le incep si nu le termin (ca ii pun jumatate de dovlecel, 1/4 din cartof dulce,etc)le pun intr-o punga de plastic pe raft...a doua zi sigur le consuma deci nu apuca sa se strice.

Iuli, ma bucur ca ai revenit.
Mi-am schimbat semnatura in cinstea acestui lucru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marikaki spune:

Salutare mamici si pitici!
Am inceput si noi diversificarea de sambata. Ne descurcam destul de bine. Ma asteptam la inceput sa papaim putin 1-2-3 lingurite. De unde, am papat toata 1/2 de para. La 2 zile cand am introdus si banana, am facut ceva mofturi, dar dupa o plimbare la aer curat de 4h, am papat tot. Astazi, am adaugat marul si a iesit o combinatie super, asa ca Raul a fost foarte multumit de papica.
La noi vremea este superba si ne bucuram din plin de ea.
Va pupam dulce!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Si sa spun si o poveste din categoria ''asa nu!''

Ieri ii fac Sophiei legumele. O pun pe scaun.Ia o data, incepe sa planga.Nu vroia sa manance. O iau in brate, ia printre lacrimi 2 lingurite.Ma opresc, ca nu avea sens.O pun in pat- ii era somn, dar nu se culca.Ii dau un biberon, il rade pe tot si se culca.
Azi fix la fel...
Nu e o problema in general pentru ca azi la 10 a fost extrem de incantata de piureul de mar, deci nu era problema ca nu vroia sa manance ca principiu.

Problema era alta - am vrut sa ii schimb ora de masa. Pana acum manca pe la 2-2.30 si am vrut sa o fac sa manance pe la 12.30-1.Cand ea in mod normal doarme.
Asa ca m-a tras ea ''de maneca'' sa ma potolesc si sa o las in pace....ceea ce am si facut. Cand s-a trezit, pe la 2, a mancat legumele (care evident se racisera - ieri le-am si aruncat ca nu ma gandeam ca o sa le mai vrea) ca in vremurile bune.

Deci asa NU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

http://www.catchy.ro/esti-pregatita-sa-ai-un-copil/35949un link cu un test amuzant!

Simona, nu dispera, incearca sa te axezi pe ce e pozitiv. Luca e un baietel vesel, care doarme bine si care are analizele bune! Nu lasa stresul sa-ti afecteze lapticul! Daca si medicul ti-a zis ca-i totul ok.. asta e, unii bebelusi sunt exceptii, cum e si Matei, care-i la polul opus, cere papa din 2 in 2 ore si se trezeste de 5,6 ori pe noapte... Oricum, e bine ca mergi la doctor, si eu am primit parerea a doi pediatri, dar calmeaza-te, ca sa fii ok cu lapticul. Cand il tii la san, zambeste-i! Spune-i cateva vorbe frumoase ca indemn sa pape si apoi cand refuza sanul, lasa-l in pace... Ca sa fie o placere mancatul pt el... Eu asa as face...

Ca un exemplu, pt ca Matei seara mai mult motaie si se scula de multe ori urland, am inceput sa-l dragalasesc asa usor, sa-i zambesc, iar acum doar scanceste prin somn, cand ma duc la el si-mi vede fata zambitoare imediat iese din transa aia naspa si-mi zambeste, apoi ii dau suzeta sau il legan si adoarme la loc. Conteaza mult sa te vada relaxata si fericita, orice problemuta ar avea el, cel putin asta am constatat eu cu Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Anaomaria, multa multa sanatate! E perioada asta nasoala, cand te uiti in jur si-s mai multi raciti decat sanatosi.. Sper sa a reveniti cu totii repede!

Mari.kaki, felicitari pt diversificare! Oau, plimbare de 4 ore! Planuim si noi sa mergem duminica la tara. Sper sa fie vreme buna sa stam si noi mai mult p-afara.

Mergi la inceput