Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (16)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Gabi, nu merge linkul pus de tine si mi-e greu sa copiez de pe tel. Daca dai pe google round avocado il gasesti si pe cel rotund si pe cel in forma de para. Si eu pe cel lunguiet in luam tare si il lasam sa se coaca in casa, dar acum era tare cauciucat. In schimb cel rotund are coaja tare, lemnoasa la interior si el e moale si zemos. Cand il striveam sarea zeama din el, pe cand cel lung era uscat.
Merci de urari.

A adormit la san pitica mea. Nici nu am apucat sa-i fac lp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Oli sanatate multa si o noapte fara febra si muci iti doresc.

Carmen - esti incredibila cum reusesti sa faci atatea; cand te citesc imi tot propun sa nu ma mai pling ca nu ma odihnesc; am un singur copil si numai de el ma ocup; nu fac altceva. Ma cuprinde jena cand citesc cate poti face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Deci va rog sa nu vorbim de kg, da? Am ramas insarcinata cu 64, am ajuns la 80, dupa nastere aveam 70 si acum am 72
Si ma incap doar pantalonii de gravida

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Norma, merci.

Carmen, nici eu nu stiu cum te descurci. Azi ma vaitam la sot cu cate am de facut: picaturi d-alea de 3 ori, de celelalte de 3 ori, sa-i dau sa manance, s-o scot afara, masaj de 3 ori (cate 20 min fiecare), vase, mancare, sa mananc si eu. Da' cand te citesc pe tine mi-e rusine de mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

http://www.ideipentruacasa.ro/servicii/colectare
am gasit serviciul despre care vorbeam la IKEA, numai ca e contra cost. Probabil se renteaza numai daca ai o comanda mai mare si stii sigur ce vrei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna seara, fetelor

Nici nu mai stiu cu ce sa incep.. Kilograme??? Are cineva mai mult de 77? Pentru ca eu am Dupa o luna de mancat cereale din alea integrale la mic dejun, la pranz supa/ciorba si mai pe seara ceva usor, am slabit de la 79.9 la 77.8. Pai e corect asa??? Practic mai mult am facut foame, si tot degeaba. Dar mai sper... Asa patesc si eu ca tine, Gabi, ma uit la haine si nu-mi vine a crede ca-s ale mele. Am primit o pijama marimea XXL si zic in sinea mea: pfff, dar ce mare trebuie sa-mi fie asta!!! Ei bine, nu, mi-era chiar buna.

Mai este cineva cu bebele nediversificat? Eu am zis ca astept pana la 6 luni ca mi se pare asa usor acum, numai cu lapte... Apoi incep cu tot felul de combinatii, retete etc.

Si la noi a fost foarte dragut afara, ieri, numai ca, asa cum spui tu, Carmen, nici in Iasi nu ai unde sa iesi sa te plimbi. Este o zona mai frumoasa, Copou, dar in rest, cartierele sunt jale. Si eu ma gandeam la tine, Kytana, ce frumos trebuie sa fie sa iesi cu bb la plimbare intr-o zona frumoasa. Aici te ia jalea cand vrei sa te plimbi. Acum ca s-a topit zapada, s-a starnit un praf prin tot orasul de la vantul de azi de chiar stai si te intrebi daca e sanatos sa iesi afara, ca numai aer curat nu e. Am vazut reclama la o emisiune pe Travel, cred, unde ziceau ca orasele moderne sunt curate si frumoase, dar cu cateva sute de ani in urma erau mizere. Ei, noi suntem cu cateva sute de ani in urma.

Mirabela, te rog sa-mi trimiti pe PM nr telefon al dr Ichim si cat ajunge o sedinta ca eu as vrea sa-mi duc cam toata familia. Multumesc.

Oli, sanatate piticutei si tuturor bebelusilor bolnaviori. Si a mea, cea mica, s-a trezit azi cu mucisori verzi dar deja nu ma mai stresez, l-am rugat pe sot sa-mi ia Colargol si mergem in continuare, ca doar nici nu mai stiu cum arata sanatatea.

Ramona, stiu ca si eu am avut ceva cu bubite cand eram mica si nu trebuia sa ma scarpin si era f neplacut si greu de realizat. Imi amintesc ca ma dadeau ai mei cu o solutie mentolata. Ai voie sa-l dai cu crema de apa? Stiu ca e racoritoare, chiar daca-l faci alb din cap pana-n picioare. Sper sa nu faci si tu boala, totusi.

Va pup pe toate si va doresc o seara frumoasa. Imi cer scuze ca n-am fost in stare sa nominalizez mai multe fete, eu v-am raspuns in gand pe masura ce am citit, dar apoi am uitat, cand sa scriu.

Apropo, aveti vreuna tableta si sa o folositi la citit forumul? Ma batea gandul sa fac cumva sa-mi iau una mai ieftina sa pot intra pe net, ca pe telefon e foarte incomod si la laptop ajung fff rar.

Va pup cu drag.

A, si inca una si gata: ne-am luat bilete sa mergem la Nisipurile de aur cu niste cunostinte si cand am ajuns acasa si am intrat pe net sa vad ce zice lumea despre hotel, era mai mult de rau Deja sunt foarte nerabdatoare sa ma intorc acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Oli, sanatate multa! Pupam pe Maya sa se faca bine repede
Alina, multumim frumos! Intr-adevar, asa zice lumea: Matei seama cu mine; in schimb Iustin e tati intreg
Stela, wow,10 kg! E un voinicel Mateut! Legat de cereale, dupa cum vezi, parerile sunt impartite. Si eu am vrut sa ii dau la un moment dat seara (pt ca se trezea din 3 in 3 ore iar dupa ce incepuse sa doarma vreo 2 luni cate 7-8 ore legate), dar pedi a zis ca la greutatea lui (7.800 kg la 4 luni) sa nu-i dau nici LP, nici cereale atata vreme cat el ia bine in greutate doar cu LM...
Ramona7575, sanatate multa puiutilor si tie si multa putere sa treci cu bine si prin asta! Cand a avut Matei varicela, eu l-am dat cu violet de gentiana pe bubite (arata ca un dalmatian ) si i s-au uscat mai repede (cel putin asa mi s-a parut mie).
Carmen, esti intr-adevar de admirat !Cred ca totul tine de organizare..eu nu sunt chiar asa imi propun prea multe si nu fac nici jumate .Mai multe fac cand nu imi fac inainte un plan
Anaomaria, da, noi cel putin suntem inca nediversificati . Tot asa ma gandeam si eu! Am luat razatoarea de sticla (o aveam de la Matei, am gasit-o in camara pusa bine ), dar inca nu m-am incumetat sa ii fac ceva...Cu kg stau destul de prost si eu; nu m-am mai cantarit de vreo 3 sapt, slabisem ceva, dar apoi s-a blocat cantarul si n-a mai vrut neam sa scada Si mai aveam vreo 7 kg pana la greutatea de la inceputul sarcinii. Ma bucuram ca macar nu am mai pus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Ana, Anca

Fetelor, a facut minuni ceapa aia. A dormit fata mea 6 ore legate, ca niciodata. Eu in schimb m-am trezit toata noaptea ca sa o verific sa nu aibe febra (n-a facut). Si cred ca ar mai fi dormit, dar am luat-o eu ca nu mai puteam de sani.
Ma gandeam cand am culcat-o daca s-o las langa mine, dar stiam ca doarme agitata si se va trezi intruna, asa ca am preferat sa o pun in patut si sa fac eu drumuri.
S-a mai foit ea si acolo putin, a ajuns in partea cealalta a patutului, dar n-am mai auzit-o sa respire greu, n-a mai plans deloc...
Ce ma bucur ca a dormit si ea linistita, micuta!
Si acum cand suge nu se aude nasul infundat.
De trecut nu cred ca i-a trecut, dar ziua ne descurcam noi, noaptea era problema.

Intrase sotul la un moment dat in camera si zicea ca-i dau lacrimile :))))
Eu m-am obisnuit cu mirosul, nu mi s-a parut asa rau.

Suge fata mea de 20 min la acelasi san.

Ana, stai linistita ca mai sunt destui bebei nediversificati. Nici noi nu ne-am grabit. Maine face 6 luni si pana acum ne-am jucat de 2 ori cu dovleac si de 3 cu avocado.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Buna dimineata,

Eu sunt in extrema cealalta cu greutatea; in 2 luni jumate dupa ce am nascut eram mai slaba decat inainte de a ramane insarcinata; pe mine stresul ma slabeste oricat mananc. De la alaptat am slabit; si ca sa nu ramana pielea lasata am inceput atunci si masaj de 2 ori pe saptamana. Deci la capitolul asta stau f bine. Inainte de sarcina purtam 38 acum port 36 si a trebuit sa imi cumpar haine pt ca toate imi erau largi; sper doar sa nu ma ingras dupa ce termin cu alaptatul.

Nici noi nu suntem diversificati; incepem in 23 martie, cu o saptamana inainte de a implini 1 luna, pt ca nu vreau sa coincida cu vaccinurile si sa nu stiu de la ce are diverse reactii. Mi-am comandat si eu pe net razatoare de sticla la un atelier din Turda.

Eu, asa cum am spus ieri, stau prost la capitolul treziri: noaptea mananca la 3 ore iar ziua la 4 ore; sunt f obosita dar asta e - bine ca am lapte.

Sanatate la cei bolnaviori si o zi perfecta tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Neata, fetelor!

A dat cineva cafeluta? Daca nu o dau eu, e cu lapte spuma!

Gabi, Carmen, va multumesc frumos pt pareri, chiar ma ajuta, mai ales ca sotul a imbratisat aceasta idee cu obositul pe timpul zilei ca sa doarma noaptea, asa ca mai am ce argumente contra sa-i aduc. Oricum, la finalul zilei eu decid, pt ca eu il cunosc cel mai bine, dar nici sa ma tot contrazic cu sotul nu-mi pica bine.

Nu inclin nici eu catre ideea asta recomandata de doctor, dar doar ca uneori ma apuca disperarea. Ma credeti ca ieri dupa mers la doctor si plimbat o ora cu carutul, cand am ajuns acasa se invartea casa cu mine si am inceput sa plang de oboseala? Dar a trebuit sa inghit in sec si sa-i dau sa pape piureul. Macar m-a bucurat ca a papat super. Matei se trezise de 7 ori cu o nopate in urma...

Sa va zic si orele de trezire de azi nopate, ca am tinut de data asta sa ma uit si pe ceas: a inceput sa doarma de la 18.30 pana la 22.30 (daca stiam eu ca doarme atata m-as fi culcat, dar de regula se trezea intr-o ora si faceam baia).. eu m-am culcat la 10. Prima trezire 22.30, apoi 00.00, 2.00, 3.30, 4.30, 5.45 trezire finala. De regula sunt 6 treziri pe noapte, asta nu-i o noapte prosta, e o noapte normala la noi, ba sunt chiar fericita ca macar a dormit si el ca lumea 4 ore aseara. Ca in general, ne culcam pe la 9, 9 jumate si prima trezire e pe la 11, apoi 1... si tot asa, dar se scoala mai tarziu, pe la 6.30, 7.

Pai daca Matei s-ar trezi de 3 ori pe noapte as fi super fericita, dupa ce m-am chinuit atata.

Deci concluzia ar fi ca sunt de acord cu voi dar sunt disperata, ca dormim asa prost de vreo 2 luni incoace. Cei drept, mai are ocazional o noapte doua cand doarme mai bine si reusesc si eu sa-mi incarc un pic bateriile.

Oricum, dupa somnul prost de azi noapte, mi-am dat seama ca n-ar sens sa-i mai chinuiesc si somnul de zi, eu mereu ma succcesc cu ce gandesc dupa o nopate de somn. Ma gandeam si la ce ati spus voi, la ce am citit si am experimentat cu Matei pana acum. Cand are oboseala acumulata chiar nu doarme mai bine. De dimi i-am si zis sotului ca il adorm in continuare cand da semne de oboseala, nu voi face cum a zis doctorita sa trag de timp. Dar i-am precizat ca atunci cand e odihnit ma voi juca mai mult cu el, il voi ma pune pe burtica &co, ca poate astfel singurel va dormi apoi mai mult, fiind mai antrenat cand e treaz si binedispus. Eu il mai las si singurel sa se joace ca e cuminte, nu scanceste, poate si cate juma de ora sa stea cu dl urs si iepurasul yupi, iar eu mai fac chestii prin casa. Dar dupa cum zicea cineva mai demult pe forum, suntem in concediu ce crestere copil, nu de menaj casnic....

Gabi, in scaun nu-l pun inca, pt ca avem un scaun primit pe care sotul tre sa-l curete, ca-i treaba lui, si inca n-a gasit timpul, deci sade frumos pe terasa :))

Mergi la inceput