Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (16)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Anaomaria - OF, ce chinuiala ai si tu cu fetele, bine ca ai un sprijin, oricat de mic...

La noi tare e greu in caz de boala, am scapat de raceala Nataliei fara antibiotic sau alte complicatii dar de azi dimineata are Stefan varsat de vant iar peste cateva zile astept sa apara si Nataliei , deci sunt consemnata la domiciliu taman acum cand sa vina primavara . Frumos nu? Marti este ziua mea si aveam in plan sa ies la Mall dar totul s-a naruit, o sa fac un tort, ma rog de d.na sa stea 2 ore cu copii iar eu sa halaluiesc singura prin oras (ptiu, iar fac planuri )

Acum am adormit copii(il am si pe nepotul la mine) si ma bag si eu la somn de frumusete de pranz, nu se stie ce noapte voi avea,cica varsatul asta face si febra... mai nasol e cu scarpinatul, are bubite pe fatza si nu stiu cum sa-l fac sa nu se scarpine , i-am taiat unghiile f.bine dar nu-l pot lega...

Va pup !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Buna dragelor.
Am citit postarea Ramonei si m-am vazut pe mine stand in pozitia aia. Si la mine in jurul celei de-a 5 luni, mai exact pe la 4 luni jumate nu mai vroia sa suga din pozitia noastra ( eu culcata pe pat langa el) si a trebuit sa adopt aceasta pozitie. Grea a naiba pt mine, mai ales ca am sanii fff mari ( si eu sunt chiar cat o animala din pozitia respectiva) si cand ii dau sa suga trebuie sa imi sustin sanul cu ambele maini, iar ca sa ma sustin e tare greu.
Radeam si eu de o prietena cand imi zisese ca sta asa si nu ma vedeam adoptand pozitia, dar nah... Never say never.
Eu sunt ff happy ca ne apropiem de 6 luni si nu a primit ariciul mic niciodata lapte praf. Tare mult mi-am dorit sa alaptez si mi-era teama sa nu esuez si de data asta, mai ales ca am fost plecata si cae 5 ore legate de langa el, dar se pare ca totul e sa vrei!
Ne-am imprietenit de ieri cu avocado, pe care il amestecam cu banana si tare yammy este. Am renuntat la morcov din cauza de constipatie si nici nu_i prea place si acum incercam banana coApta bine si de azi dimi cateva lingurite de suc de portocale, sa vedem ce efect au.
Stella, eu as face ce a zis sotul, sa incerc sa ii dau si ceai, seara as pregati un bibe de ceai, acum sambata ca banuiesc ca e si el liber maine si i l-as aRata cu mesajul " ceaiul e pregatit, cand miorlaie pisoiul mic, te rog sa te trezesti si sa ii dai ceiuc". Doar ca sa ii demonstrez ca ceaiul nu ajuta cu nimic ( noaptea, ma refer). Nu cred sa bea copilul si chiar daca o sa bea putin, el tot se va trezi de nspe ori ca si inainte. Iar daca se intampla vreo minune si copilul se linisteste si doarme, iaca ai rezolvat problema. Incearca si asa. Si eu am clinciuri cu al meu sot, niciodata nu se trezeste la el noaptea, noroc ca nu plange ci se foieste si imediat ce ii dau tzatza papa si adoarme, ca altfel ne certam si noi mai tare. Noi mai suntem si la al doilea bebe, asa ca ia masuri, ca de nu...nu se schimba.si eu cand vad ca nu mai pot si tot el se plange de galagie si oboseala imi vine sa ii dau cu ceva in cap, dar ii pun copilul in brate si ma refugiez ori in cealalta camera, ori cel mai des la o baie prelungita de cel putin 1 ora si imi incarc bateriile. Cu cel mare ma ajuta acum si se descurca la toate, dar la David zice, adiva zicea ca e prea mic si nu stie ce sa ii faca, acum insa de cand sta in fundulet se inteleg mai bine.
L-am vazut adineauri pe pingu mic in poze pe fb, tare dragalas mai e.
Kytana, o iesit gyulasul? Cu ce carne ai facut, amestec, sau numai vita?
Eu de la 6 luni m-as baga la o dieta, ca muuuu scrie pe mine, oare se poate alaptand? Am incercat 3 zile pe la 4luni jumate, dar a scazut drastic lapticul, acum mai am more milk plus si sper sa nu scada.mai aveti vreuna ganduri din astea??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Hellooooo,

Am ajuns si noi acasa.
Tati a lucrat si azi asa ca am fost cu nasica la kineto. Era ora de somn a piticutei, asa ca a tot trebuit s-o intretinem cu jucarii si cantecele pe parcursul sedintei.
Apoi am mers la nasi acasa si a papat fata avocado. Tot ii aluneca din manute si se enerva, dar a mancat de la mami din mana. Sugea cu o pofta din el...

Kytana, cum a iesit papica? Sa vii si pe la mine sa-mi faci ceva de mancare ca eu m-am lenevit de tot si tare bine suna ce daci tu pe-acolo. De dulciuri sa nu nai zic

Ramona, lml bobocitei! Ce te chinui si tu cu alaptatul. Rad eu rad, dar imi dau seama ca nu e usor. Offf, varsat de vant va mai trebuia!

Ramona C. si pe mine ma bate gandul de slabit, dar mi-e frica cu laptele, mai ales cat m-am chinuit. Felicitari pt cele 6 luni de alaptat exclusiv!
Eu imi pun speranta ca mai slabesc cu plimbarile in aer liber ca tot a venit primavara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna, fetelor!

Azi Matei si-a facut un prieten. Vedeti atasat poza Baiatul mai mare are 11 luni si s-au inteles de minune. El il apuca de manuta, il tragea, il mangaia, iar Matei se uita cu ochii mari la el, misca si el manutele si radea. Chiar m-a impresionat modul in care doi piticoti atat de mici si dulci interactionau. Iar Matei, cum l-a vazut pe celalalt baietel ca sta in fund, instinctul lui a fost sa se ridice si el, si a reusit, desi cu cateva chiote, ca atunci cand se chinuie sa faca ceva.

Fetelor, va multumesc frumos pentru sfaturile legate de sot! RamonaCopot, al tau m-a amuzat teribil :)) Doar ca am incercat deja sa-i dam cu bibe (tot asa cum zici tu, ca stiam ca-i voi demonstra ca ceaiul nu ne ajuta) si a vazut si el ca nu se poate. Matei, daca-i bag orice altceva in gura in afara de san cand e semi adormit, clar se trezeste. Macar cu sanul sunt sanse sa adoarma la loc. Pe sot il scol noaptea, sa stiti, vreo 2 nopti pe sapt cel putin, mai ales daca Matei sta treaz, pt ca nu fac fata. Ziua nu dorm, aproape numai eu stau cu Matei, plus treaba prin casa, asa ca noaptea sotul nu scapa... Uneori nu pot sa-l ridic, efectiv, sunt prea adormita, am bratele moi si nu pot sa ma ridic cu el sa-l legan. Daca ati vazut in poza, nu-i cu mult mai mic decat baiatul de 11 luni :))

Sotul si-a cerut scuze si a zis ca nici nu stia ce spune la ora aia, de 6 ori incercase sa-l puna pe Matei in pat (eu dormeam, ca eram praf) adormit, dar se trezea. Si era nervos si descumpanit, plus ca s-a revansat si cu un trandafir De discutat, am discutat cu el despre implicarea lui, a inteles din prima, n-a avut ce sa comenteze, drept urmare, in dimineata asta a stat el cu Matei, ca sa ma uit si eu linistita la un film Dar stiu ca cu o floare nu se face primavara (decat de 1 martie :P), deci mai reluam discutiile, daca e cazul.

Ramona, asa m-a amuzat, asta ca sa facem haz de necaz, cum ai povestit de pozitia in care alaptezi si reactia cumnatei... Ai incercat sa-i dai san asa din picioare, plimbata? Multa sanatate lui Stefanutz, sa treaca repede si sper, totusi, virusul s-o ocoleasca pe Natalia! Ah, si pe Matei, l-am invatat ca noaptea-i noapte de cand l-am adus acasa. Dupa baita, stingem lumina mare intotdeauna, dam drumul la o lampa si de 3 seri incoace cantam si cantecele pana ne ia somnul, ca am observat ca nu-l mai ia somnul chiar imediat dupa baie. Si nu-l mai bag in seamna, chiar daca se scoala si la 10 si la 11, doar daca e agitat, vorbesc cu el, atfel nu fac ca ziua sa-i vorbesc, sa-l alint&co. Deci alta-i cauza pt care nu doarme :(

Dar vad ca Matei se incadreaza in trend, si el a dormit bine azi nopate.. a dormit legat de la 20.15 la 1 nopatea Apoi o trezire la 3, alta la 5, cand a stat treaz pana la 6, cu mine in pat, ne-am giugiulit si a adormit fara sa trebuiasca sa-l mai legan (alta minune) Faza e ca seara i-am lasat cantecul inca vreo juma de ora dupa ce l-am pus in pat adormit (e orchestratia de la ciobanas cu 300 de oi, Kytanutz, ne asemanam la cantecele )

Kytanutz, offf, saracutul copilas, unii oameni chiar nu merita sa fie parinti :(. Sper totusi, ca baietelul respectiv sa nu fi patit nimic.

Fetelor, noi mergem luni la pediatra sa discutam mai pe larg despre somnul lui Matei pt ca nu fnctioneaza nimic. Chiar daca aseara a dormit si el ok, stiu ca-i doar un accident...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Ramona, la multe lunite Nataliei! Si eu te felicit pentru cat insisti cu alaptatul Mi se pare admirabil! Cateodata si eu ma mai ridic asa intr-o parte stand si vad ca ii place mai mult. Desi pozitia pingului mic este pe perna de alaptat La multi ani si tie de pe acum! Alaturi de copilasii tai vei avea cea mai frumaosa aniversare! Insanatosire graaabnica lui Stefi, sa ii treaca repede si fara incidente prea mari.

Stelutz, m-am tot gandit la trezirile din noapte ale lui Mateiut, dar chiar nu imi amintesc sa fi citit ceva concret. Stiu doar ca sunt un numar destul de mare de parinti ai caror copilasi au noaptea un interval in care se trezesc si adorm mai greu. Ma bucur ca dl Sot a inteles despre ce este vorba. Va doresc o noapte cu treziri scuuuurte doar de papa!

Ramona C, woohooo! Felicitaaari pt reusita cu alaptatul!! Mai ales ca ai fost plecata, eu nu cred ca reuseam in locul tau Gulasul a iesit, spre surprinderea mea, f bun. Am pus carne de vita si un pic de slaninuta afumata (de fapt era bacon). A mancat Dl Pinguin cu o pofta incredibila, nici sa se raceasca nu a mai avut rabdare Sufla, se ardea si manca, ma prapadeam de ras in sinea mea. Multumim de aprecieri Dieta, daaa, eu de mult ma gandesc la dieta si tot caut pe net ce si cum. Eu ma tot chinui sa elimin de tot zaharul, adica si ceaiul sa il beau neindulcit, sa incerc mai mult salate. Cred ca mai bine incercam putin mai multa miscare pentru ca ma indoiesc ca vreuna din noi papa nesanatos, mai ales daca alapteaza. Deci, fara zahar si mancar fix cand ne e foame, dar mai multa miscare. Mai nou fac exercitiile www.youtube.com/watch?v=kh1RdwPC5h0" target="_blank">astea.

Ce as veni Oli nitel in Ro! Chiar imi este dor de casa Daar si cand vin, as face o masa mare sa va invit pe toate

Stelutz, ce emotii mi-ai dat! Matei seama din profil asa de bine cu Luca Adorabili sunt ei, cum comunica acolo

Va pup pe toate! Nani pufos!

Mirabela, Oana, sper ca sunteti bine! Corinuca, Carmen, pupam cu drag Papelusca, Alive, Anca, ce mai faceti?
Bobuleana, ati inceput cu papica? Ce parere are dragonita?

[b]Intrebare:
Nenea doftoru' de acilisea care mi-a dat antidepresivele, mi-a spus ca le pot lua linistita chiar daca alaptez. Pe prospect scrie ca nu se recomanda in alaptare. Am luat azi o bulina, cu inima stransa. Pe net am gasit pareri si pareri. Voi ce ziceti?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Kytanutz, nu stiu ce sa-ti zic. Dr totusi stia ca alaptezi cand ti le-a dar, nu? Cand vine vorba de medicamente puternice eu ma tot gandesc la ce chestii forte ne-au dat dupa cezariana si la fel alaptam si bebeii erau asa cruzi si firavi.
Daca dr stia, ar trebui sa fie ok. Si banuiesc ca iei de genul 1/zi, nu cu pumnul. Ce nasol acolo ca nu poti sa ceri si alte pareri asa simplu ca la noi...:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Da, Oli, stia ca alaptez. Mi-a spus ca trece in lapte o cantitate f mica si ca nu il afecteaza pe bebe. Tot el spunea ca in prospect sunt obligati sa scrie pentru a evita a fi dati in judecata. Oricum el mi-a zis sa maresc doza la 2 pe zi, odata ce ma obisnuiesc cu ele. Dar cred ca voi ramane la o pastiluta pe zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata fetelor!

Va las cate o cafea, ceai, cappuccino, fresh, limonada (mmmm ce pofta mi s-a facut )

Sa aveti o duminica frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Neatza, fetelor!

Olivia, eu aleg cafeluta, ca nu se mai poate fara. M-am tinut eu tare in primele 3 luni, fara cofeina, dar acum dau fuga la espressor, cum ma dau jos din pat

Kytanutz, multumim, sa stii cxa am avut o nopate bunicica.. pana la ora 1 s-a trezit de 3 ori ce-i drept, dar apoi a dormit bine pana la 5 dimi, cu obrajorul lipit de sanul meu Apoi a adormit rpd si la 5, si ne-am trezit la 6.30. Deci chiar a fost ok nopatea!

Noi lenevim azi, mai pe dupa-amiaza mergem la nasi, ar trebui sa facem si cateva cumparaturi si clar vom iesi si la plimbarica

Va S-aveti o duminica insorita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Salutare, va doresc tuturor o primavara frumoasa si mult soare afara si in suflete!

Am fost la petrecere, ne-am distrat, am dansat toata noaptea, nu am obosit deloc, eram fresh, desi nu bausem nici cafea, probabil eram dorita.

Mister s-a agitat tare pana am plecat de ziceam ca nu ma mai duc, a adormit pe la 9 si la 12 s-a foit dupa tzi-tzi, bineinteles ca s-a trezit cand a simtit ca e bibe la gura lui, a facut ceva scandal, dar l-au linistit socrii leganat pe picioare, a papat si a dormit pana am venit noi, apoi s-a trezit pe la 6. I-am pus si o masura de cereale in bibe si dormit f bine.

A doua zi nu a dormit mai deloc, max 15 min de 2 ori, am stat toata ziua dupa el si abia aseara la 9 m-am culcat, culmea, nu eram obosita.

Am facut un aluat pt biscuiti de orez, reteta e ceva de genul care mi-a dat Oana dar am pus doar faina de orez si o banana. Sa vedem ce iese, acusi ii coc. Orezul l-am dat pe rasnita manuala, o am de la soacra de cand erau copiii mici.

Nu e fan legume, pana acum doar morcovul il papa si ala daca ii e foame, altfel se stramba. Ieri i-am dat legumele si se stramba, puteam sa cred ca nu-i e foame, apoi i-am dat mar copt si a mancat o ceasca plina, l-am oprit eu... am luat si dovlecel si sa vad poate ii place... la safe feeder papa morcov si pastarnac, piure nu vrea.


*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput