Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (16)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata dragelor!

Oooo, ce de bobocei aniversam azi! La multe lunite, puilor!

Multumim de aprecieri . Azi continuam. Dovleacul reloaded!

Carmen, dovleacul e de la ai mei de la tara. Chiar citisem recent un articol ca dovleacul rezista luni de zile netaiat si pastrat la loc racoros. Aici se gaseste si in piete la tarani.
Cum e carrierul?

Kytana, n-am gatit niciodata anghinare. Nici sparanghel.

Stellutz, eu cred ca-l strangeam de gat daca imi spunea asa. La noi tot agitate noptile. Culcare la 11.30. La 5, la a 3-a trezire am luat-o lg mine si cam din jumate in jumate de ora miorlaie ca nu-i mai convine sanul si trebuie sa ma mut sa i-l dau pe celalalt. Pe la 7.30 nu-i mai convenea niciunul. M-am ridicat, am pus-o pe perna de alaptat si asa a vrut sa suga .

Ce frumos e si azi afara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Korinuka_g - felicitari pt poza bebelusului tau cu ghiocel. E un scumpic ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Ne-am intors si noi de la plimbarica..Ce dor imi era de zilele astea frumoase cu soare si ciripit de pasarele
Stella, incearca sa nu te necajesti ca il afectezi si pe Matei si lapticul tau! Nu stiu ce sfat sa iti dau...Iustin are perioade si perioade cu dormitul, nu e regula si nu am facut nimic special nici cand imi dormea 7-8 ore legate, nici cand a revenit la 2 treziri/noapte. Eu cred in continuare ca starea noastra (a mamicilor) ii influenteaza si pe ei si mereu le spun (mai in gluma mai in serios) celor din jur sa aiba grija cum se poarta cu mine . Daca eu sunt nervoasa sau suparata nici el nu mai papa bine sau regurgiteaza mai mult; e verificat .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Corinuka_g, multumim frumos de ghiocel! E tare dragalas David!
Olivia, pofta mare la dovleac Maya e o dulcica
Kytana, sper ca fost bine la dr. Pupam un baiat mic sa se faca bine repede Si tot la fel de repede sa treaca de puseu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Multumim Daviducu de ghiocel
Anca

Am venit si noi de afara.

Kytanutz, cred ca te-a rupt cu suptul 3 ore. A mea nu sta cu orele, dar azi a supt si la 15-30 min distanta. Acum vroia sa se bage cu nasu in farfuria mea de paste. S-a tarat pana la ea si se pregatea sa linga cascavalul de deasupra. Dupa aceea se uita cu jind la mine cum bag in gura. Asa ca a mai servit si ea niste laptic.

Acum se screme de zor. Aseara a facut o sparcaiala mica cu dovleac :)))) Acum e treaba serioasa din cate o vad :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

Fetelor, va dorim o primavara frumoasa, cu sanatate, iubire, intelegere si rabdare!

LML si celorlalti sarbatoriti ai zilei si pt cei de pe 29, 30 si 31.

Eu va las un cremsnit si-un ceai de musetel (BOB, si Stefan face in ultimele zile cacuta o data la 2 zile, asa ca voi bea si eu azi o halba de ceai de musetel).
Sotul a fost acasa saptamana asta, si-am fost super ocupati. Am citit printre picaturi, cand asteptam pe la spital, cand aveam cateva minute libere ziua. Nu mai retin mai nimic.

OLI, super dulce Maya! Sa mearga bine AUTOdiversificarea! Curaj si bafta!

STELA, . Eu as discuta serios cu sotul, daca nu sunteti amandoi pe aceeasi pagina pot fi probleme. Nu stiu de ce, dar cred ca atunci cand apar asemenea reprosuri, el nu e destul de implicat in cresterea copilului. Lasa-l sa aiba mai mult timp grija de Matei; nu mama lui, EL sa stea cu el, sa-l adoarma, sa se joace cu el cat tu faci treaba/mancare sau te relaxezi. Ti-am mai spus, implica-l pe el, n-o lasa pe soacra sa preia din datoriile lui de sot. Bafta!
Povesteste-i sotului ce spun celelalte mame, ce citesti si se preteaza la voi, la Matei. Educa-l tu, daca el citeste basme.

CORINA, super dulce David cu ghiocelul!

CARMEN, ms si ma bucur ca a iesit soarele si la tine!

am mai scanat din Wonder Weeks, voi pune pe gmail zilele astea. La noi e destul de liniste, dar cred ca gingiile il cam supara, are momente cand maraie si roadeeee si baleste la greu!
Aseara am citit din blogul emigranti in Tenerife, multumesc cui a pus link-ul. imi place foarte mult cum gandeste tipa, unele nu sunt (inca) in stare sa le fac (nutritia, EC), dar altfel in cresterea copilului sunt cam pe aceeasi lungime de unda. M-a refacut sa ma gandesc la alimentatie, ca stam f f f prost la capitolul asta si se vede!

va pup, s-aveti un week-end fain si nopti usoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Gabi, de cateva ori m-am gandit la tine zilele astea sa te strig la apel, dar am uitat
Imi lipseau postarile tale pe care le citeam la trezirile de noapte. De ce ati ajuns pe la spital?
Multumim de tratatie!

Linkul si mie mi-a placut, sunt de acord cu articolul ala, dar cel cu EC il citisem acum 2-3 sapt si mi s-a parut departe de convingerile mele. Sincer nu ma vad facand asa niciodata. Sa-mi las copilu sa se umple de kk pana in cap. Apropo ca era comparatia cu menstra. Pai eu, da, prefer sa-mi pun un tampon, nu sa stau asa ca vaca! Poate am fost prea dura, dar asta e cuvantul care mi-a venit

Ca tot suntem pe subiect, a facut si fata mea kk de copil diversificat. Dupa 3 luni de lichid, a capatat si el consistenta :))) si cu bucati de dovleac, deci a reusit sa linga zdravan de pe masa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Laaa muuuulti aaaaaaaaani dragi mamiciii sa avem o primavara plina de zambete si ghiocei!

Astazi a fost o zi plina, dupa o noapte relativ linistita. Pingu mic a adormit la 20.40 cu prima trezire la 01.30, apoi la 04.30 #537;i de la 06.00 a inceput foiala asa ca la 07.00 l-am luat langa mine, l-am mufat si asa am mai dormit ceva pana pe la 09.00.
La doctor a fost uhm okay sa zic asa, consiliere pot beneficia dar tre sa imi astept randul care poate dura si 2 luni, m-am programat la analize de sange si mi-a dat si niste medicamente, antidepresive. Inca nu le-am luat. Ma uit lung la ele, parca mi-e frica sa iau.

Asaaa, deci astazi Luca da tuturor fetitelor si mamicilor cate o brandusa (am intrat in gradina unor persoane, erau atat de muuuuulte branduse, f frumoase, albe, violet, galbene, ) si eu va dau macaroons cu nuca de cocos si sarlota de ciocolata. Nu arata f grozav, nu ma pricep la forme si chestii dar au un gust incredibil Lauda de sine...

Dar revenind la oile noastre.

Stelutz, imi pare tare rau ca va ciondaniti. Dar stii, este firesc sa nu inteleaga, poate ca a mai auzit si el lucruri de la mama lui si de aceea confunda lucrurile. Eu ii dau mereu linkuri de lectura dlui Pinguin, nu pot zice ca le citeste integral, dar le citeste. Blogul tipei din Tenerife l-a citit, de exemplu.

Gabi, cum mai sunteti?

Mirabela, ce mai face Calin? S-a inzdravenit bine-bine?

Anaomaria, cum mai sunteti?

Carina, dar voi? V-ati insanatosit, da?

mami.ilinca, eu mereu te astept sa ne spui cum mai se harjonesc motatele. Cred ca ii e greu sa renunte la ce e al ei, ca doar deeeeh, nu mai e motul familiei Acum sunt doua moate!

Oana ma bucur ca esti bine acum. Cand mai urmeaza alte teste? Sau ce se mai intampla acum? (scuze de indiscretie) Nici nu observasem ca scaunul respectiv nu are bretele Bine ca mi-ati zis voi! Ce m-as face eu fara voi...!

Mai citesc si mai revin, profit ca mai doarme nitel pingu mic. Astazi a fost usor carait, dar a adormit pe melodia "taranul e pe camp"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Ce dulce e Maya, Oli! Pofticioasa noastra, mi-o si imaginez incantata pana peste poate de noile gusturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Anca, am reusit sa fac update in sf pe prima pagina! Ce bine arata Iustin

Stelutz, imi place ideea ta de rochie si de tot. Mi te si imaginez

Carmen, Corinuka, ce mai faceti voi?



Mergi la inceput