Dereglari de somn ale bebelusului

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Maria-Cris spune:

asa imi plac generalizarile si mai ales citatele din carti despre crescut copii (mai ales alea scrise de barbati, cu o evidenta experienta vasta in aducerea pe lume a copiilor)...cand de fapt, sa recunoastem, mai nimeni nu poate sti exact ce gandeste/simte un copil pana la o anumita varsta. totul e presupunere si eventual statistica...

On topic, si pentru noi functioneaza rutina...spalat, mancat, dormit, toate in jur de ora 9-10 seara, ceea ce zic ca e ok avand in vedere ca e bebe inca si doarme destul si in timpul zilei. Secretul descoperit destul de recent e insa ca Ilinca mea nu doarme decat atunci cand vrea ea sa doarma, deci daca a avut chef sambata seara sa se uite la Eurovision..ne-am culcat si la 12. Eu zic ca si asta va contribui la independenta ei viitoare.
Poate e fi doar o etapa ce va fi depasita de la sine, presupun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria-Cris
.cand de fapt, sa recunoastem, mai nimeni nu poate sti exact ce gandeste/simte un copil pana la o anumita varsta. totul e presupunere si eventual statistica...


Poate e fi doar o etapa ce va fi depasita de la sine, presupun.


Chiar asa?...De ce, fiindca nu vorbeste copilul? Si atunci nu putem sa ne dam seama ce-si doreste, ce-l alina, ce-l face sa se simta bine- daca nu verbalizeaza?! Sa nu-i subestimam si nici sa nu-i credem mai complicati decat sunt: un nou-nascut isi doreste hrana, cadura si mai ales caldura si apropierea altei fiinte, de preferinta umane, de preferinta parintele, de preferinta mama...
Nici cainele meu nu vorbea da-i citeam toate starile dintr-o privire...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cafea spune:

In legatura cu ce spunea cineva mai sus, ca de ce am incuraja obiecte de atasament.. eu ma refeream evident la o jucarie de plus care face parte din imaginarul copilului, nu care inlocuieste parintele. Marea majoritate a copiilor au astfel de jucarii preferate, nu mi se pare nimic trist in asta, atata timp cat parintii sunt disponibili. Cu alte cuvinte, plange dupa tine, ii oferi alinare, nu ii indesi jucaria in brate.

Si nu mi se pare nimic gresit sa vrei sa dormi. Gresit mi se pare sa ignori copilul doar ca sa se potoleasca si sa nu mai ceara atentie. Baietelul meu este foarte atasat de mine. Ne dragalim si ne jucam in fiecare zi. Dar nu mi se pare nimic in neregula ca doarme cu un ursulet. Jucariile lui nu ma inlocuiesc. Daca e bolnav si ma striga ma duc imediat la el, si jucaria sta in coltul patului. Dar cand e totul bine este foarte incantat sa isi ia ursuletul in brate si sa se culce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Sunt complet de acord cu asta. Cand nu pot sa fiu langa el are un obiect care-l mai alina fata de ceilalti care nu au nimic.
Eu daca ma imbolnavesc sau eu si sotul daca trebuie sa plecam fara el atunci poate fi culcat de oricine. Daca l-as fi crescut sa doarma doar cu mine sau sa fie adormit doar de mine in caz de urgenta am avea o reala problema.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria-Cris spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Citat:
citat din mesajul lui Maria-Cris
.cand de fapt, sa recunoastem, mai nimeni nu poate sti exact ce gandeste/simte un copil pana la o anumita varsta. totul e presupunere si eventual statistica...


Poate e fi doar o etapa ce va fi depasita de la sine, presupun.


Chiar asa?...De ce, fiindca nu vorbeste copilul? Si atunci nu putem sa ne dam seama ce-si doreste, ce-l alina, ce-l face sa se simta bine- daca nu verbalizeaza?! Sa nu-i subestimam si nici sa nu-i credem mai complicati decat sunt: un nou-nascut isi doreste hrana, cadura si mai ales caldura si apropierea altei fiinte, de preferinta umane, de preferinta parintele, de preferinta mama...
Nici cainele meu nu vorbea da-i citeam toate starile dintr-o privire...

IULIA va invinge CANCERUL

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.


am zis "prespuneri" ceea ce inseamna ca da, putem spune cand si eventual ce vrea un copil, insa fara a sti 100% daca avem dreptate sau nu, si asta nu e legat de verbalzare ci doar de faptul ca fiecare om isi are nevoile proprii, si modalitati diferite de a si le exprima. Ca sa ma intelegi, copilul poate plange si eu presupun ca vrea alinare, cand de fapt daca ar cunoaste alternativa, poate ca el ar vrea sa iasa in oras...Eu ii ofer ceea ce presupun ca vrea, si faptul ca se linsiteste il pot interpreta la fel de bine si ca pe un compromis pe care il facem amandoi pana cand vom reusi sa comunicam si altfel....

Dar cred ca discutia devine prea complicata si ea s-a simplificat extrem de mult odata cu comparatia copilului cu un caine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Citat:
citat din mesajul lui izabela88

teoria:de la 10 seara pana la 6 dimineata nu se da lapte.
practica: in prima saptamana,evident,s-a trezit de 2 ori pe noapte si ii dadeam ceai.bea destul de mult,uneori mai protesta,dar incepuse sa-si regleze mesele din timpul zilei,nu se mai "juca" cu 30-40 ml lapte,din ora in ora.
in 3-4 zile avea 5-6 mese pe zi,dintre care prima,dupa 6 dimineata si ultima inainte de 10 seara,erau foarte consistente(cerea ea mai mult).a renuntat la una dintre treziri pe finalul primei saptamani,iar urmatoarea saptamana am avut parte de prima noapte de somn continuu.asta nu e o regula generala,o prietena a folosit metoda pe puiul ei de 2 luni,dar a durat in jur de 2 luni pana cand a dormit toata noaptea,luni in care se mai trezea cel putin odata pe noapte,tragea de 2-3 ori din biberonul cu ceai si se culca la loc.ea era incantata ca nu mai pregatea minim 2 portii de lapte praf in toiul noptii si,ulterior,ca se pot odihni cu totii mai bine.
acelasi lucru m-a bucurat si pe mine,a doua zi eram odihniti,gata pentru multitudinea de activitati pe care le aveam.
nu aveam dadaca la copil,nici bucatareasa,nici menajera,plus ca stau la tara,unde vara tre' sa faci multe alte lucruri ca sa ai de toate iarna,in camara.
ilinca,treaba cu semnele am inceput-o in jur de 5-6 luni,deci "finele" ironii pe care le faci nu-si au rostul.
meb,varsta nu cred ca are relevanta si,sa stii ca nu sunt asa maleabila,am propriile opinii(nu neg,e posibil sa mi le schimb in timp)
ca exemplu,in sarcina am schimbat medicul meu ginecolog la 7 luni pentru ca refuza sa-mi explice unele lucruri ingrijoratoare(contractii nedureroase,interval 2 min., aparute la 22 saptamani de sarcina,au incetat la nastere) si vorbea destul de urat.ceva de genul"eu sunt cu facultatea de medicina,tu asculti de mine fara sa pui intrebari" si "esti nebuna,nu ai nimic"
doar ca nu sunt genul care tace malc si face ca doctorul,mai ales cand am banuiala ca nu-i bine.
carmenstar,ma bucur pentru mica reusita,poate ajungeti la rezultatele dorite in curand


In schimb ai ascultat orbeste pediatrul sa nu dai lapte noaptea copilului.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria-Cris


Dar cred ca discutia devine prea complicata si ea s-a simplificat extrem de mult odata cu comparatia copilului cu un caine.


Comparatia era facuta in favoarea copilului: daca pana si un caine se face inteles, non-verbal, cu atat mai mult un copil. Si oricum, cu un caine isi compara copilul parintii care se apuca sa-si dreseze copiii. Si fie vorba intre noi, nici macar cainele nu are nevoie de dresaj, fiindca este capabil sa invete si sa inteleaga altfel. Dar probabil tie nu-ti plac cainii, inteleg, no problem
(ai dreptate ca sunt diferite nuante intre "a interpreta ce doreste copilul de fapt". Poate e mai simplu sa stim ce NU isi doreste. Cu siguranta cand are cateva saptamani si se trezeste flamand si plangand NU isi doreste sa i se umfle burta de "ceiutz")

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Te aprob ilinca, oricat poate parea de ciudat pentru fetele care nu au caini, eu afirm cu mana pe inima ca pe mine experienta cresterii a doi caini mari m-a ajutat enorm in cresterea copilului.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

scuze ca nu am mai scris,dar azi am fost foarte ocupata,am dat putin cu sapa si,multumesc de pont,am reusit sa-mi fac treaba mai usor cu copilul legat de piciorul patului
in legatura cu numele pediatrului in cauza,nu vi-l dau,nu de alta,dar,la cat de revoltate sunteti(dreptul vostru), mi-e ca-l veti linsa
daca vreti sa obtineti amenda sau inchisoarea,incercati pe aceasta doamna doctor,ea macar sustine pe net,in vazul lumii,aceleasi conceptii "invechite".
http://oanagheorghiu.wordpress.com/
in legatura cu decaderea din drepturile parintesti,nu am auzit de situatii in care motivul sa fie taiatul laptelui la 5 saptamani,in cazul in care copilul a continuat sa se dezvolte normal.
si "ceiutz-ul" i-a fost servit bebelusului meu la discretie in spital,sub indrumarea asistentelor,in cele 5 zile de spitalizare,si,nu orice "ceiutz",ci din acela fara plante si extrem de dulce(baby drink).
fetita mea nu si-a gasit vre-o paturica,suzeta,jucarie plusata cu care sa ma inlocuiasca si are de unde alege,dar,probabil,inca nu simte nevoia...oare,asta spune despre mine ca sunt langa ea(in persoana) atunci cand o doare ceva,viseaza urat,e bolnava,respectiv,are nevoie de mine???
si daca ar avea vreodata o jucarie/paturica preferata,nu am sa i-o "indes" in brate,pasiva la nevoile ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Izabela, in blogul ei doamna doctor respectiva face cu mult elan reclama (ea fiind platita) la ceaiul de noapte Humana. In plus, in fiecare articol se repeta reclama la anumite produse ale aceleasi firme..fii convinsa ca nu pe gratis. In primul articol e ceaiul de noapte Humana, in cel de dinainte laptele praf Humana, in urmatorul Humana Milchzucker, apoi urmeaza un articol in care face reclama la Osteocare, apoi altul in care produsul e Humana Elektrolyt si inca unul Humana Prebiotic - e clar ca e vorba de articole "comandate", pentru care a fost platita de firma producatoare.

Adica.. nu hraniti copilul noaptea, nu are nevoie de lapte ci de ceiut de noapte Humana. La 5 saptamani!

Ca tot ai dat exemplu Marea Britanie. Eu locuiesc in Marea Britanie si lucrez in sistemul de sanatate, cel putin o data pe saptamana insotesc moasa si asistenta pediatrica in vizite la domiciliu, asist la sesiuni de instruire a mamelor in cadrul policlinicilor si a cabinetelor de medici de familie, si iti spun ca dimpotriva, NU se sfatuieste eliminarea meselor de noapte nici la 5, nici la 6, nici la 8, nici la 12 saptamani. Daca bebe isi "scoate" singur o masa, sau mai multe e OK, isi face ritmul lui, daca nu, se continua fie alaptatul, fie hranitul cu lapte praf. Iar ceai nu se recomanda la bebe de nici un fel, nici ceai de plante, nici Baby Drink, nici nimic altceva in primele luni de viata (trecerea la "solide" se face cam din luna 5-6) decat lapte, fie lapte matern fie lapte praf.


Dark Bendis 13+
& The Goblin Prince (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput