Viata in Germania si Elvetia - cap. 85

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Amonar, ne parasesti de la subiectul de germanute? Te muti din nou in Olanda?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns the_andreea spune:

Buna din nou.
O intrebare pentru fetele cu copii mai mari :cum se procedeaza cu inscrierea la Gymnasium?trebuie mers la mai multe sau aleg numai unul din lista?La fel si pentru Real?
Tocmai a sosit fetita mea cu 2 pliante de la scoala si urmeaza sa le traduc.Dar cat am inteles din ele,inscrierile sunt intr-o zi si testele in altele.Nici nu stiu sincer la ce se dau teste,pp ca germana si mate,dar sunt 3 zile de testare.Sunt un fel de teste nationale?

Multumesc

Andreea mami de Theona (27.08.2002) ,Casian (18.06.2008) si Aris (14.07.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Andreea in ce land esti? In Hamburg s-au facut inscrierile intre 1 si 8 Februarie.

Primesti o hartie galbena de la scoala pe care scrie care e recomandarea scolii (gimnaziu sau gesamt sau real). Pe hartia asta tu trebuie sa scrii numele a cel putin unei scoli insa poti trece pana la 3 scoli (in ordinea preferintelor).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns the_andreea spune:

Miriluta , multumesc. Suntem in Bayern.Din cate am vazut in pliantele respective,inscrierile se fac pe 7 mai la majoritatea.Pe 15,16,17 mai sunt testele.

Andreea mami de Theona (27.08.2002) ,Casian (18.06.2008) si Aris (14.07.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Aschiutza, va voi spune cand toate planurile vor iesi asa cum vrem..ca sa nu stric norocul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amonar

Aschiutza, va voi spune cand toate planurile vor iesi asa cum vrem..ca sa nu stric norocul


Atunci sa fie cu noroc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Loredana,
cum ai facut cu fata pana la urma, ai lasat-o in grupa aia mica sau ai mutat-o. iti scrisesem atunci ca eu as lasa-o in aia mica, dar am pierdut mesajul inainte de a-l pune pe forum si de atunci nu am mai avut timp.

the_andreea,
sa inteleg ca v-ati mutat deja? Nu te asteptai la nimic bun, cum e? asa cum te-ai asteptat?
Nu stiu despre ce teste e vb, copiii mei au fost intr-a 4-a aici si am mers dintr-una in alta. Dar locuiesc in bayern si daca ai nevoie poti sa ma contactezi pe PM, sau aici, cum ti-e mai usor. iti recomand sa suni la gimnaziul/scoala reala cel mai aproape de voi si sa intrebi in ce conditii sunt echivalate notele de pana acum.

Amonar
eu n-as inchiria pe termen nelimitat, poti prelungi daca e totul ok. Da, e posibil sa tb sa reduci chiria putin. Pt mine s-ar merita daca as sti ca am un pic de libertate de miscare.

Deja tb sa plateasca proprietarul comisionul maklerului? Interesant, aici (Bayern) nu s-a schimbat inca nimic... sau poate n-am observat eu.

In alta ordine de idei, cand vine primavaraaaa??????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camay spune:

Va doresc la fiecare ca martisorul sa va aduca noroc, zimbete, bucurii in suflet.

Primavara. sa ne imbete cu verdeata ei...sa fie pentru multi un nou si bun inceput.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Camay

Va doresc la fiecare ca martisorul sa va aduca noroc, zimbete, bucurii in suflet.

Primavara. sa ne imbete cu verdeata ei...sa fie pentru multi un nou si bun inceput.



Multumim la fel, si tie . Aproape im ivine sa plang cand ma gandesc ca maine e 1 martie. Cand eram "fata la mama acasa", tata ne aducea intotdeauna de 1 martie mie si mamei ghiocei sau toporasi. Am si acum in nas mirosul de toporasi si ghiocei...

OK, gata cu bocitul...Mai sunt si maine acasa cu Mazarel si de luni o iau de coada iarasi. Maine ma intalnesc cu mamica unei colege de-a mandrei, la o cafea si sa mai aud si eu barfele de prin clasa fie-mi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Tina,da,am lasat-o la mititei pana la urma,e vedeta acolo,ii organizeaza pe toti,ce mai,raspundere mareAm ales pana la urma o solutie de compromis,am zis nu pana la vara,ci din primavara,sa zic inca vreo luna,poate maxim 2 pana se obisnuieste...Intre timp participa la toate activitatile cu tema cu copiii mai mari....

Camay,multumesc frumos si va urez si voua tuturor la fel!

Miri,asa cu legea chiriilor?Foaret interesant,nu am vazut inca nimic,eu tot ma uit pe immoscout sau immonet dupa apartamente,am sa ma interesez de asta....Probabil nu se aplica inca,dar ar fi fain....

Mergi la inceput