Viata in Germania si Elvetia - cap. 85

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amonar

Fetele, ati dat cumva in chirie vreun imobil, adica al vostru? Nu stiu cum e mai bine sa facem, sa facem tot noi singuri sau sa lasam un makelar sa faca asta pt noi.
Am avut pe cineva de la immobilien azi si ne cere un provizion in valoare de 2 x chiria kalt; pe care trebuie sa il platim noi. Mi se pare putin cam mult si asa nu vom mai avea noi siguranta aceea de 2 x chiria, in caz ca avem probleme cu chiriasii. In schimb, ei pun accentul pe verificarea clientului, il purifica la salar, il suna pe fostul propietar, ii cer nu stiu ce fisa de buna purtare nu stiu unde si il cauta sa vada daca are datorii pe undeva. Credeti ca putem face si singuri chestia asta?


Makler Courtage e una si Kaution e alta. Faptul ca vei plati Makler-ul nu inseamna ca nu vei mai putea cere Kaution (adica cele 2 -2, 5 chirii garantie).

In privinta Makler-ului, depinde de cat de bine stiti voi limba, cat de mult timp aveti la dispozitie si pe ce perioada vreti sa inchiriati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Doamna aceasta makler ne-a spus ca normal asa procedeaza, pt ei un caution si pt noi chiria de 2 ori, dar ne-a spus ca aici in Eifel oamenii nu vor sa plateasca la makler nimic si de aceea au recurs la solutia asta, sa ceara de la cei care vor inchirieze. Am intrebat-o daca aici oamenii sunt mai saraci si de aceea nu vor sa plateasca dar mi-a spus ca nu e vorba de saracie ci ca asa sunt oamenii din zona asta. Asa ca daca vrem cu ei pierdem cele 2 chirii. Si a mai spus ca e aproape imposibil sa mai cerem si noi 2 sau 3 chirii pe langa....se ajunge la o suma enorma. Ne-a sfatuit sa cerem 3 chirii oricum fiindca e casa mare si nu se acopera cheltuielile in caz de ceva.
De facut reclama putem sa facem si noi dar cum sa verificam chiriasii? Cele care ati inchiriat cum ati fost verificate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Ramona, noi am inchiriat mereu de la particular, sunt mai putine costuri. cand am locuit langa Stuttgart, am avut o casa inchiriata timp de 8 sau 9 ani in care locuiam temporar. dar plateam chiria lunar, asta ne-a fost intelegerea. nu ne-a verificat proprietarul, ne-a intrebat doar daca lucram.
in orasul in care locuim acuma, la fel nu ne-a cerut nimeni dovezi. doar daca lucram am fost intrebati. nu stiu daca exista vre-o metoda de verificare.... acuma cred ca depinde si de persoana care vrea sa inchirieze, cum se prezinta. sigur ca si aparentele pot insela.
fosta noastra proprietara, dupace ia murit sotul a dat casa la makler. iar doamna makler ne-a facut ceva probleme la plecare, v-am mai povestit eu. in hartia pe care am completat-o cand am predat apartamentul scria ca ea, maklera e proprietara. adevarul.... nu-l cunosc. insa am inteles ca maklerul are ceva putere daca ii incredintezi casa. banuiesc ca exista si un contract intre voi proprietarii si makler. trebuie citit cu multa atentie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Amonar, noua proprietarii ne-au cerut sa aducem dovada de la locuinta anterioara ca nu avem datorii. Apoi ne-au intrebat unde lucram si au cerut sa vada o dovada de cistig. Stiu ca eu si cu sotul avem avantaj la inchiriat pt ca avem titlu academic (singura data cind imi foloseste ).

Daca imi aduc bine aminte, exista o anumita institutie care contabilizeaza datoriile oamenilor. Dar nu stiu cum si in ce fel ai avea acces la baza lor de date. Eventual poti sa ceri cazier.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Kariguld, mersi. Pai cu voi nici mie nu mi-ar fi fost frica :-) Dar cema fac daca dau de oameni neseriosi...Parca am mai citit pe aici ca li s-a cerut fetelor fisa de salar parca..ca dovada sau contract de munca. Oricum cred si eu ca e mult mai avantajos sa facem direct prin ziar sai internet. Oricum cred ca vom apela la bauherr verein pt a ne ajuta la scrierea contractului. Aporpo maklera a mai spus ca daca facem treaba cu ei nu mai avem voie sa apelam si la alt makler. Nu stiu ce sa zic...e cam scump ce ne cere dar in acelasi timp ne scuteste de ceva munca. Poate ca incercam mai intai la ziarul local, fara poze, fara tam-tam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Aschiutza, asta e ideea buna, sa cerem ceva de la fostul proprietar. Dar cum stim sigur ca e scrisa de el si nu de altcineva? Se poate comunica si telefonic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Ramona,institutia care se ocupa de evidenta persoanelor cu datorii,rau-platnice se numeste SCHUFA.Se foloseste la imobiliare sa se solicite un SCHUFA-Bonitätscheck de la viitorul chirias.Orice persoana poate solicita acest document de la SCHUFA in schimbul unei sume,nu stiu acum cat....

Se mai cer apoi fluturasii de salariu pe ultimele3-6 luni,prin care se urmareste ca are chiriasul un venit constant...desigur,astea sunt toate la alegere,dar te-ar putea ajuta sa iti iei niste masuri de siguranta....

Ceea ce primeste maklerul pentru munca pe care o face se numeste Courtage sau Provision,iar ceea ce chiriasul trebuie sa puna la dispozitia proprietarului ca o garantie se numeste Kaution,si se situeaza de regula intre 1000 si 2000 de euro,in functie de cat de multe valori sunt in casa,e o suma care sa poata acoperi eventuale daune facute de chirias.Faptul ca va pune pe voi sa platiti Provision mi se pare foarte ciudat,de regula il plateste chiriasul,si sugerez sa contactati un alt Makler.Cred ca acesta incearca doar sa va fraiereasca,asta e parerea mea....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Proprietarul iti da de obicei hirtie cu antet, asa ca de obicei sta cel putin adresa.

In orice caz daca inchiriezi, fa-o cu contract, exista unele standard. E bine sa intrebi si un avocat inainte daca are contractul goluri, sa nu te trezesti ca nu iti recuperezi banii. Mie sa iei cautiunea doar o banii pt o luna, mi-i se pare pt casa putin (la un apartament e ok, dar acolo se pot strica mai putine si iti poate acoperi din pierderi). Eu nu as lucra cu Makler decit daca e musai si nu ai timp de dat anunturi si de plimbat doritorii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Mersi fetele, am informatii pretioase acum. Vom incerca singuri in prima instanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

Amonar, daca iti ajuta cu ceva, pot face un scan la contractul meu cu proprietarul. E un contract destul de standard, dat de Maklerul de la agentia imobiliara cu care colaboreaza proprietarul nostru. Casa in care stam noi cu chirie e de multi ani numai in chirie, de aceea si colaborarea de durata cu Maklerul(proprietarii mei sunt oameni in varsta).
Trimite-mi un PM cu adresa de mail si ai documentul.

Totusi eu m-as inscrie in acea asociatie de propietari, ca sa beneficiez de consiliere. Tot pe ei i-ati putea intreba, daca e normal ca Maklerul sa va ceara si Provision. N-am auzit nici eu vreodata de asa ceva. Poate ca ei chiar va pot recomanda un makler mai serios.

Mergi la inceput