Viata in Germania si Elvetia - cap. 85

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Camay spune:

Buna dimineatza!
Ne pregatim de Floriile catolice :) chiar daca e zapada si vintul pisca ,soarele Ne zimbeste....as vrea sa fie un pic Mai generos :D .
Am inca doua zile de antibiotics iar tusea mea magareasca m-a parasit Asa ca ma duc in Wandsbek au piata de paste, vechituri, antchitati......
Raluca bafta mare cu integrarea, este greu ( dar nu imposibil) un pic traumatizant pentru copii, dar trece Repede cind se joaca , fac prieteni. Sper sa gasesti o gradinita-scoala , si colegi primitori pentru printesa ta!
Salutari si Va doresc o duminica relaxant de frumoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Raluca_Irina si noi suntem aici doar de 4 luni si ceva...E greu la inceput dar pt noi incet incet lucrurile se aseaza.Baietelul meu merge la gradi la VHS unde eu am inceput cursul intensiv de limba,din august am primit loc la o gradi buna, sotul meu e ok cu jobul.Acum sper ca dupa ce voi lua certificatul de B1 voi putea incepe sa caut si eu un job desi clar voi continua cu limba macar B2 sa obtin :)

Cu uberweisungu nu ma poate indruma nimeni??Unde sa merg ca sa pot sa imi recuperez banii, la banca sau la institutia la care am virat suma gresita??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Poti sa incerci si acolo unde ai trimis banii,le explici si ii rogi sa vireze inapoi diferenta,dar cel mai sigur incerci la banca...Eu fac tot prin internet banking si stiu ca online nu poti sa anulezi viramentul,poti sa intorci doar platile pe care le trage direct beneficiarul din contul tau...

E soare afara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Ziua buna, fetele!

Raluca-Irina,bine ai venit pe subiectul nostru si pe forum!
Da,Aschiuta si Panseluta ti-au explicat f bine si obiectiv cam cum gandesc si eu despre FB. Eu am FB si intru rar si am majoritatea colegilor de liceu si fac dar nu m-as baga niciodata in nici un grup sa dau info private sau cine stie ce alte amanunte.
Daca ai rabdare,in cel 11 ani de forum s-au scris informatii fff multe,fff utile si fff diverse la subiectul nostru si defapt asta e si o rugaminte pt noile venite:sa cititi si in urma sa cautati info in special despre gradi,apart,etc pt ca multe dintre noi am tot scris si e greu si plictisitor pt fete sa tot repete in scris aceleasi experiente...Cred ca despre gradinite s-a vorbit constant si aproape in fiecare capitol.


Miriluta si Cristoiu,eu cunosc doua doamne,ce e drept pensionare care sterg geamurile in fiecare zi : vecina si baby-sittera noastra. Vecina mea e atat de draguta ca spala si geamul nostru de la baia de serviciu si care se afla spre strada...la inceput ma miram ca il gaseam in fiecare zi stralucitor si apoi m-a linistit ca pt ea e o placere sa vada geamurile dinspre strada impecabile asa ca mi-l va sterge in fiecare zi...fain,nu?.

Si aici e frig...minus 4°C si intunecat....offf,ce primavara capricioasa!

Duminica faina tuturor!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Loredana multumesc! Maine o sa merg la banca!
Platile care le trage beneficiarul direct din cont le pot anula din online banking??Cum??Pe viitor ma intereseaza si asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyanira

Am si eu o problema:
Se poate anula un uberweisung la banca?Am transferat o suma mai mare...si nu stiu cum sa procedez ca sa imi pot recupera banii??



suna repede la banca, toate un hotline. La noi nu poti sa retragi decat Lastschrift, adica plata la magazin cu cardul.
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca_irina spune:

"Baietelul meu merge la gradi la VHS unde eu am inceput cursul intensiv de limba,din august am primit loc la o gradi buna"

Dyanira, poti sa-mi dai detalii despre cursul de limba? (daca e gratis, ce criterii de selectie au, cum se desfasoara, etc)

Imigrantii au dreptul la reconversie profesionala? Sunt cursuri de recalificare?

In caz ca s-a discutat deja despre astea, orientati-ma, va rog, unde sa le gasesc pe forum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluca_irina


Imigrantii au dreptul la reconversie profesionala? Sunt cursuri de recalificare?

In caz ca s-a discutat deja despre astea, orientati-ma, va rog, unde sa le gasesc pe forum!



Trebuie sa fi lucrat cel putin 1an in Germania ca sa primesti curs de reconversie. Poti sa faci un curs oricand insa va trebui sa il platesti tu.

REferitor la gasirea unui job, depinde de orasul unde esti. Copii mei au mers la o gradinita internationala si acolo se cauta mereu vorbitori de limba engleza. In general cauta vorbitori nativi insa sanse exista. Nu stiu insa daca se cere si cunoasterea limbii germane..


Gradinita, in general, nu e gratis. Se plateste in functie de venit net/familie. Contributia familiei e diferita in fiecare land.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Raluca Irina la VHS cursul se plateste.Sunt 6 module pt nivelul B1 fiecare modul costa 245 euro!Poti beneficia de reducere 50% de la Bundesamt fur Migration pe baza unor acte.Criterii de selectie nu sunt mergi te inscrii si astepti sa te cheme la curs cand incepe o serie!
De cursuri gratis nu stiu daca exista dar banuiesc ca nu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

raluca cursuri de limba ieftine (1euro/ora) sau chiar gratis ( nu stiu exact conitiile) poti face la VHS. Se numesc Integrationskurs si se fac pana la B1. Am cunoscut pe cineva anul trecut care facea cursurile la o scoala privata si erau gratis, finantate din fonduri europene. Mai mlte insa nu stiu iar cu persoana respectiva nu mai am contact.
Sunt VHS-uri care ofera si Kinderbetreuung cat timp mama este la curs.

Eu stiam ca in cazul in care vii aici si doar unul din soti munceste, celalalt primeste drept de munca abia dupa un an. Asta daca nu gaseste mai devreme un angajator. Poate s-a mai schimbat ceva, nu stiu...
Cum spunea si Mirulita daca nu ai muncit cel putin 1 an inainte, nu iti plateste nimeni cursuri de recalificare.
Dar o poti lua tu pe drumul tau asa cum am facut si eu...
M-am gandit ce meserie mi-ar placea sa invat si m-am hotarat la educatoare. Asa ca mi-am cautat singura prin internet informatiile ( stiam foarte putina germana, il puneam pesot sa-mi traduca ceea ce credeam ca m-ar putea interesa) si am descoperit ca pot face o Fachschule für Sozialpädagogik sau un studiu. Fachschule dureaza 3 ani, studiul 3 ani jumate. Nu costa nimic ( de stat dar sunt si scoli private care au taxe maricele). Asa ca m-am pucat dupa ce am terminat nivelul B2 de germana de Fachschule. Am terminat primii 2 ani, mai am unul....asa ca daca vrei intr-adevar se poate.
Poti face in functie de meserie si beruflische Ausbildung. Dureaza 2-3 ani in functie de meserie si esti si platita. Se castiga putin dar totusi e ceva. Eu nu primesc nimic pentru practica de exemplu.
Multa bafta!


Mergi la inceput