Violenta in scoli - Masuri ?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Alba, nu ai reusit sa iti activezi mesageria privata.
Deschide un subiect la probleme tehnice si intreaba cum sa iti activezi mesageria.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:



in situatia de care vorbesti astept sa vad ce-a decis scenaristul mai departe...se intimpla doar in filmele din vestul (sau estul acum?) salbatic; in realitate chiar se rezolva conflictele legal, si de obicei se intervine rapid, inainte de escaladare.

copiii sunt educati de mici in directia non-violenta, in scoli (majoritatea) se stie ca sunt incadrati intr-un fel in care nu le permit escaladari;
din ce mi-a ajuns la urechi despre intimplari de aici, am citit, cu exceptia unor hartuiri virtuale ce nu s-au petrecut in scoli si n-au fost depistate la timp ( e cazul unei fete ce s-a sinucis anul trecut in urma unor comentarii de-ale colegelor ei pe contul fb si a unei poze distribuite fara acordul ei), ceea ce tine de scoli se rezolva de obicei; cind au de-a face cu 5-6 masini de politie la poarta scolii, derbedeilor li se taie pofta de recidiva sau escaladare.


Citat:
citat din mesajul lui ch_dana

Imi pare rau ca am dat impresia ca te iau in forta, am pus doar o intrebare concreta - evident, total nepotrivita cu teoria expusa de tine : ce te faci cand un conflict nu e rezolvat nici de parinti, nici de profesori, nici de politie (la clasele primare nu cred ca se pune problema) ?
Restul...banuiesc ca afirmatia e la fel de valabila si pentru aia care ies cu gun-ul pe strada (sau in scoala), desi n-au trecut prin comunism.


Dana & Amelia (21.06.2011)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Pai "scenaristul" a creat Columbine (si multe alte "incidente") din scolile americane, probleme in scoli in Germania, etc ? Din nefericire, in unele cazuri masinile de politie ajung cand e prea tarziu...

www.romanialibera.ro/exclusiv-rl/documentar/lideri-mondiali-la-violenta-scolara-98981.html" target="_blank">http://www.romanialibera.ro/exclusiv-rl/documentar/lideri-mondiali-la-violenta-scolara-98981.html

RO e pe un loc fruntas, dar sa nu ne facem iluzii ca in alte tari care tin de vestul civilizat situatia ar fi roz si fara probleme.

Problema e ca exact acele putine cazuri care nu pot fi rezolvate de catre parinti / profesori / consilieri / politie etc se termina cu tragedii...

P.S. Nu ai raspuns la intrebare Raspunsul e o insiruire de generalitati, nimic concret.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Se pare ca din nou se face cu un amalgam intre integrare, violenta si tragediile din America, evident totul insotit de emoticoane care rânjesc satisfacute. Nu va dezmintiti!

Alba, eu citesc peste tot ca in Elvetia (ca si in Franta) sunt probleme foarte mari cu integrarea copiiilor speciali in invatamântul de masa. Mi-e teama ca totusi tu asociezi prezenta acelui copil cu altceva si incerci sa te razbuni pe el pt o perioada din viata ta în care tu ai fost fara aparare. TU si nu fata ta! Fata ta se poate apara si are posibilitatea de a-si cere dreptul la siguranta in cadrul scolii.

Nu cred ca ai urmat pasii normali pt a denunta violenta (adevarata sau închipuita) si nu cred ca dupa niste acte de violenta, ca cele pe care le descrii, nu s-au luat masuri. E imposibil sa se intâmple ceea ce spui tu pt ca nimeni nu lasa un copil intr-o clasa daca el pune in pericol viata celorlalti.

Ai face mai bine sa muti fetita de acolo daca nu-ti convine prezenta unui copil special, am vazut ca nici programa nu-ti convine, atunci lasa-i in plata lor si alege o scoala fara "speciali". Presupun ca vei gasi usor, având in vedere ca doar 30 % din copiii cu handicap merg la scoala in Elvetia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Chuny, ce te face sa crezi ca tu cunosti mai bine o realitate, decat cel care o traieste ?!
Din punctul meu de vedere, este absurd tot ce pretinzi tu in mesajul de mai sus si in altele de genul asta.
Violenta intre copii este o realitate, la fel cum este o realitate ca sunt copii nediagnosticati, care ii agreseaza pe copiii din jur.
Ai vrea ca realitatea sa fie alta ? Si eu, la fel. Dar, din pacate nu este posibil. Traim intr-o lume reala, nu imaginara. Lucrurile nu sunt asa cum am vrea noi, ci asa cum sunt...
Unii useri vor doar sa discute sau sa intrebe cum sa procedeze; nu cauta scandal si nici nu isi doresc sa fie pusi la colt sau jigniti. Iar altii, sunt chiar uimiti ca pe un forum despre copii si problemele lor, nu li se permite, de catre unii useri, sa discute despre aceste probleme.





allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Allinta, de 4 luni de zile vehiculezi aceleasi idei inumane pe aici. Violenta in scoli nu are nicio legatura cu copiii cu handicap, este groaznic sa pui pe seama lor asa ceva. Ba vorbesti de copii cu diagnostic, ba de copii care nu au fost inca diagnosticati, cand stim cu totii ca cele mai mari violente sunt comise in general de persoane care au suferit abuzuri si care traiesc in medii violente. uita-te in presa, du-te la poartaa unor scoli si observa acolo copii cta se poate de normali care se bat si se hartuiesc fara a avea niciun handicap. Copiii speciali sunt victime, nu calai. Nu inteleg de ce o tii una si buna cu handicapul si violenta si de ce ai acordul acestui forum pt astfel de idei ...

Cat despre alba, cred ca minte sau exagereaza situatia, pt ca in orice tara civilizata cu o plângere la politie se rezolva problema imediat. Copiii violenti sunt luati in vizor de la gradinita, observati, trimisi la psiholog. Daca parintii nu duc copilul la evaluare, scoala face plangere si intra asistentii sociali in joc, ceea ce expune alba e imposibil sa se intâmple in realitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Nu as accepta niciodata ca unul din copiii mei sa fie intr-un mediu violent la scoala: as face tot ce imi sta in putiinta sa-i protejez, plangere la politie, as mediatiza cazul daca scoala ar refuza sa ofere un mediu sigur, insa in niciun caz nu m-as duce pe forumuri sa scuip venin impotriva copiiilor speciali sau de alta culoare sau de alta religie doar pt a ma razbuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Si, totusi, in lumea reala, nu intotdeauna scoala intervine, ci le paseaza parintilor sarcina de a-si rezolva singuri problemele copiilor, avute in scoala.
Ce face cine nu stie cum sa procedeze ? Deschide un subiect pe DC, unde este pus la colt sau jignit de niste useri, care considera ca detin adevarul suprem, neacceptand nicio alta realitate, decat a lor.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Reciteste-ti, inca o data, ultimul mesaj si observa cat de agresiv este.
Cum sa reactioneze cineva la asemenea agresivitate ? Sa taca ? Sa riposteze ? Oare cum ?
Cine deschide un subiect despre violenta intre copii, asteapta solutii, nu pus la zid si pus cuvinte acolo unde nu sunt.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

O documentare minima asupra cazurilor de care vorbesti demonstreaza ca respectii autori erau fosti copii bullied, badjocoriti, ignorati, marginalizati, ba de parinti, ba de colegi si prieteni; tocmai somnul ratiunii, aka actiunile unora de se aduna gramada cu alti parinti sa arunce din scoala copiii violenti si a-i pune eventual la marginea societatii in loc sa-i integreze, duc la reversul medaliei, la transormarea lor in criminali;
este stipulat si acceptat in literatura de specialitate ca majoritatea agresorilor au fost cindva victime la rindul lor, ca agresivitatea naste agresivitate; tocmai de aceea societatile dezvoltate lupta pentru integrarea copiilor si nu pentru izolarea si excluderea lor; pentru ca ei sa adopta si sa accepte treptat comportamentul non-agresiv, si sa se integreze;

da' cum a spus chuny, mai bine aruncam o oala in care bagam la gramada diagnostice, violenta celorlalti si angelismul alor nostri, crime din sua, si uite ce varza morala frumoasa iese pentru noi, romanii, si cum ne creste selfesteemul cind avem ocazia sa acuzam si aratam cu degetul, scuturind din gene ca `si la altii se intimpla`

ti-am raspuns la intrebare; traiesc intr-un stat de drept unde s-au luat masuri si se iau, cind e cazul; despre ipoteze fara legatura cu realitatea (o jungla in care nimeni nu ia nici o masura si doar parintii actioneaza cu propriile metode), n-am decit raspunsuri teoretice, sa nu le spun fanteziste; pentru ca asfel de situatii aici nu exista;

Citat:
citat din mesajul lui ch_dana

Pai "scenaristul" a creat Columbine (si multe alte "incidente") din scolile americane, probleme in scoli in Germania, etc ? Din nefericire, in unele cazuri masinile de politie ajung cand e prea tarziu...

www.romanialibera.ro/exclusiv-rl/documentar/lideri-mondiali-la-violenta-scolara-98981.html" target="_blank">http://www.romanialibera.ro/exclusiv-rl/documentar/lideri-mondiali-la-violenta-scolara-98981.html

RO e pe un loc fruntas, dar sa nu ne facem iluzii ca in alte tari care tin de vestul civilizat situatia ar fi roz si fara probleme.

Problema e ca exact acele putine cazuri care nu pot fi rezolvate de catre parinti / profesori / consilieri / politie etc se termina cu tragedii...

P.S. Nu ai raspuns la intrebare Raspunsul e o insiruire de generalitati, nimic concret.

Dana & Amelia (21.06.2011)


Mergi la inceput