Violenta in scoli - Masuri ?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Eu nu cred deloc ceea ce povestesti tu ... mai ales ca Franta seamana cu Elvetia oarecum si in Franta, unde locuiesc, un copil cu tulburari de comportament zboara din sistem cât ai clipi.

In ce canton locuiesti? Chiar sunt curioasa sa citesc cum reglementeaza cantonul integrarea copiiilor cu handicap. Ce handicap are copilul? Cu tot efortul, nu pot sa cred ca acel copil face ce vrea in clasa si nimeni nu zice nimic ... nimeni, in afar' de tine, binenteles. Deci ori minti, ori exagerezi ! Dar nu cred ca in Elvetia se poate intâmpla asa ceva, probabil ai venit tu de la Românica cu ceva idei cum ca cei diferiti "tre' sa stea la locul lor" si acum încerci sa aduci schimbarea si acolo. Nu cred ca acel copil îi bate pe toti si toata lumea o încaseaza de dragul integrarii. Trist ar fi sa constat ca, de fapt, din nou se face pe aici amalgamul intre handicap si violenta, mai ales când realitatea arata clar ca violenta in scoli nu are absolut nicio legatura cu integrarea persoanelor cu handicap. Dar suntem pe DC, e drept ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Alba, nu ai activat mesageria privata.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:



Acum am citit ca esti de putin timp in Elvetia; da-ti un pic de timp sa-ti deschizi ochii spre lumea in care traiesti inainte de a o judeca si trage concluzii si frustrari din diferente;
treptat vei intelege ca mersul programei scolare in primele clase e el in sine mai lejer decit in Romania, ca copiii trebuie sa copilareasca in primul rind inainte sa dea din fund la modul perfect in dansul pinguinilor pe scene la serbari perfecte cu romani cu plase de cadouri pentru invatatoare in sala;

ca in loc sa invete pitagora si euclid si strofe pe dinafara din luceafarul romanesc, sa bifeze concursuri peste concursuri si emditatii private din vremea biberonului, invata sa se respecte si accepte reciproc asa cum sunt, unii pe altii;

ca corridele parintilor, cu scop nobil de a arunca copiii neaveniti sau turbulenti din clasa nu sunt decit manifestari ale propriilor limite, frustrari si reminiscente din trecutul comunist in care imperfectii erau ascunsi si izolati, si pe care-l cara romanii dupa ei generatie dupa generatie ca un blestem si ca o marca a propriei lor stari de mutilare sufleteasca;

da-ti un pic de timp si vei constata ca tocmai societatile astea cu grad ridicat de acceptare si nediscriminare se dezvolta in alt mod, mai sanatos si mai normal decit goana romanilor dupa perfectiune...


Citat:
citat din mesajul lui alba68

Columbiana,
stiu, as fi spus si eu acelasi lucru daca eram in locul tau.
Si mie mi se pare incredibil.
Cum inspectoratul mi-a raspuns zicind ca vor lua masuri (sanctiuni, scuze de rigoare din partea agresorului), am asteptat si azi dimineata am fost la invatatoare sa intrebam (am fost si cu sotul) in ce fel acel copil a inteles ca a gresit. In sensul ca dupa agresiunea de luni, azi, joi, nu am primit scuze. Eu nu stiu ce sa ma fac de aceste scuze, dar fata zice ca le va primi si asteapta inca, ptr. ca zice ce e noua regula si tine la asta. Regula de a cere scuze credeam ca exista si inainte...
Invatatoarea a ramas surprinsa, credea ca s-a ocupat de asta psihologul copilului, psihologul copilului probabil se gindeste ca se ocupa de problema invatatoarea. Si uite asa nimeni nu a facut nimic.
In legatura cu intimplarea de care zice capcaunul, nu e singura, acum vreo 2 luni a fost alta si intr-o tara mica.....vad ca se intimpla cam des. Am citit si mesajele altor mame din CH si par supermultumite. Am vorbit si cu mame de aici(elvetiene) si ele spun ca nu e o situatie rara, adica fiecare scoala are citeva cazuri asa si ca trebuie sa fie integrati.De fapt si cazul de acum 2 luni era cu un tip care avea probleme comportamentali, psihice, era sub tratament sau mai bine zis in observatione... Aceste persoane devin asa si ptr. ca atunci cind sint copii ii lasa sa creada ca pot face orice cu scuza ca sint bolnavi.
Aceasta situatie are efecte si pe planul de studii: in clasa a doua fac inca adunari si scaderi pina la 20, si inca trebuie sa termine literele de mina (au facut decit pe cele de tipar anul trecut). Nici vorba de compuneri sau probleme la mate. Decit calcule simple. Invatatoarea pierde majoritatea timpului alergin impreuna cu psihologul in urma acestui copil. Cind invatatoarea explica el nu sta asezat; ori bate pe cineva, ori le rupe caietele ori le arunca rechizitele in gunoi, ori se duce si da drumul la chiuveta din clasa si uda ce-i iese in cale. Va imaginati cum sint atenti la ora ceilalti cu circul asta. Nu stiu, nu stiu cum e posibil sa nu se intervina. Raspunsul inspectoratului a fost ca si el are dreptul sa fie integrat.
Asta e.
O zi buna tuturor
A.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba68 spune:

chunny,
imi pare rau ca spui ca mint sau exagerez...e trist si ptr. mine sa descopar ca dupa ce am facut sacrificii ca sa ajung aici si sa vad ceea ce v-am descris. Ce interes as avea sa povestesc lucruri neadevarate pe aici si sa-mi pierd timpul. Pe de alta parte recunosc ca si eu in locul tau daca mi-ar fi spus cineva de aceste lucruri n-as fi crezut. Dar, oricum, chiar daca inteleg neincrederea ta, imi pare rau, si speram ca ma descarc un pic cu voi. Locuiesc in canton Ticino (partea italiana) si sint alti parinti mult mai infuriati decit mine. Eu chiar am stat la locul meu ptr. ca ....sint straina. Ma descarcam aici pe forum.
Copilul e luat in evidenta la psihiatrie dar bineinteles ca noi nu cunoastem diagnosticul. Ceea ce ti-am spus e absolut adevarat, ar mai fi 2 lucruri pe care le-a facut /zis acest copil si care sint chiar mai grave decit ceea ce v-am descris. Nu are sens sa mai spun; vad ca e destula incredulitata in jurul acestui argument.
Cit despre ambientarea mea aici, nu am avut niciodata pretentia ca sa se faca aici ca la noi, am tacut din gura ptr. faptul sa sint straina. Am vorbit cu voi aici sperind sa ma descarc, sa am un sfat si sa puteti si voi sa aflati cum e lumea dincolo de granite.
Am gasit multe diferente in sistemul de invatamint si m-am adaptat. Cite din voi ar fi super multumite ca ai lor copii sa nu aiba manuale pina in clasa a VI-a ?
Vi se pare aberant ?
Sau nici asta nu credeti ?
Asa e aici si am inteles ca sistemul e diferit.
In CH sistemul de invatamint e diferit in fiecare canton; in altele exista manuale. Dar in Ticino nu.
Allinta: nu stiu cum se face.
Voi incerca sa activez pm.

O seara placuta
A.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba68 spune:

Columbiana,
ceea ce e in Romania si ce e in clasa la noi sint 2 extreme. In Romania goana dupa performanta, la noi in clasa obiectivul e promovarea cu chiu cu vai.
Sint 2 lucruri complet diverse.
O seara placuta
A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Alba,in partea de sus a paginii este o banda albastra. Da clic pe "contul meu" si activeaza mesageria privata.





allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Alba, unii/unele dintre noi tocmai stim bine, si asta de ani multi, cum e lumea de dincolo de granite...de asta ne permitem sa ne indoim de autenticitatea istoriei;
si mai stim cum e in papucii alorlalti...ai parintilor de copii cu diagnostic.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

alba, eu sint de 12 ani in Elvetia, ce-i drept pe partea germana, dar nu am auzit vreodata de o asemenea situatie.

Stiu personal un caz mai putin grav decit ce povestesti tu aici (baietel agresat verbal de o gasca de colegi), dar scoala, parintii, invatatoarea, psihologul s-au mobilizat si s-a gasit o rezolvare.
In plus, nu prea inteleg cum e posibil ca copilul tau sa fie agresat la ora de fata cu psihologul si invatatoarea. Pur si simplu, ceva pute la povestea asta.

Iar legat de performantele scolare Romania versus Elvetia, iti recomand sa citesti rezultatele ultimului studiu PISA. De exemplu, ca tot am vazut ca te preocupau adunarile la clasa a doua, Elvetia se claseaza la matematica pe locul 8, in timp ce Romania apare pe un dezonorant loc 48. Deci pina la urma se pare ca sistemul asta, asa de neperformant cum ti se pare, chiar functioneaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba68 spune:

Columbiana,
siguranta ca stii cum e dincolo numai ptr. ca ai fost in vacante... Ai trait ca resident in strainatate ?
Eu sint de mai bine de 20 de ani in vest, de 2 in CH si am invatat aici sa nu spun nimic ptr. ca "doar n-o sa le spun eu celor de aici cum se face". Acum am invatat ca nu trebuie sa spun nimic nici voua, ca " stiti bine si voi cum e peste granita, doar ati fost in vacante"
Chunny, ai avut minimul dubiu ca ceea ce zic e adevarat inainte sa spui ca "mint" ?
Nu de aia, dar dupa ce mi se intoarce copilul acasa batut in timpul orelor, cu invatatoarea de fata, sa mai aud si pe aici ca nu sint crezuta si ca mint, imi da ideea si mai mult de cit e de absurda si incredibila situatia pe care o traim noi, parintii copiilor din acea clasa. Atit de incredibila si de absurda incit e greu de crezut. Asa se explica de ce copiii abuzati sau persoanele abuzate tin inauntrul lor tot: de frica de a nu fi crezuti, ptr. ca o intimplare pe cit de teribila si incredibila ar fi, stirneste mai usor incredulitatea decit o mina intinsa sau un sfat.
Ptr. mine discursul e inchis; decit sa pierd timp aici ,mai bine ma sfatuiesc cu ceilalti parinti care traiesc aceasta situatie.
P.S. as putea sa-ti si trimit pe mp mesajul meu la inspectorat cu raspunsul inspectoratului in legatura cu bataia pe care a luat-o fata mea in timpul orelor si unde amintesc si de data cind a fost trimisa in ortopedie plus si scrisorile parintilor tot la inspectorat. In italiana bineinteles. Dar mi-ai dat o lectie: de nu spune strainilor (chiar daca sint romani de-ai mei)problemele mele ptr. ca cu cit povestea e mai teribila cu atit ai sansa sa fi catalogat mincinos.
Vezi doamne, acum au calatorit toti si stiu cum e.
O seara placuta
A.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba68 spune:

Turturica,
partea italiana a Elvetiei cred ca ai auzit ca e destul de diferita de partea germana; pe linga sist. de invatamint divers in fiecare canton (noi nu avem manuale, presupun ca voi aveti), dar si in mentalitatea persoanelor si modul de educare al capiilor. Intr-o statistica a iesit ca cei mai needucati copii in vacanta sint italienii. Ticino e ca o Italie mai civilizata (mai mult sau mai putin). Eu nu stiu daca acest copil are rude cu influenta si fiind noua nu stiu ce relatii au si nu-mi explic de ce nu se face nimic.
Cit despre PISA eu ma intreb cum si cine selectioneaza anumite scoli si anumiti elevi.
Uita-te si la rezultatele de la Olimpiadele Internationale de matematica (IMO) unde nu se lasa in baza intimplarii alegerea scolilor si a elevilor. Romania de la inceputul IMO (prima tara care a gazduit IMO) a fost printre primele locuri, de citeva ori bune chiar prima in lume. Elvetia nu a avut rezultate stralucitoare. Rezulatul testului Pisa poate fi divers in functie de alegerea unei scoli sau a alteia...Rezultatul de la o olimpiada e ala.
Ti-am raspuns ptr. ca ai intrat pe urma in discutie si nu mi se parea educat sa te las fara un raspuns.
Dar ptr. mine e un discutie terminata.
Allinta: cred ca l-am activat
O seara buna
A.

Mergi la inceput