Burtici cu Ciresele de mai-iunie 2013 ~37~

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluca1109 spune:

Neata!

Eu nu am probleme cu somnul...cum pun capul pe perna, cum adorm
Azi-noapte, sotul mi-a zis ca l-am certat in somn ca nu semna ce trebuia.
In ce priveste Garmastanul, poate fi folosit din saptamana 32, de cand incepe luna a opta.



Raluca


S 30+ Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen1985 spune:

Am aflat de curand de la dr mea ca si prin cezariana se iau aceste infectii cu e.coli sau streptococ , deci .... fetita mea a luat de la mine , eu aveam de la 7 luni infectia si nu mi s-a dat tratament !!!
De data asta am hot sa fac o cura de antibiotic inainte de nastere , mai ales ca la analize mi-au iesit si e.coli si streptococ. Acum am facut tratamentul dar nu am incredere in noile rezultate de la laborator ca intradevar mi-a trecut. Am si eu mai multe emotii pt cezariana decat prima oara, mai ales pt anestezie...la noi se face in coloana , stiu ca nu doare dar data trecuta mi-a atins un nerv ca mi-a sarit piciorul in sus si a trebuit sa scoata acul si sa incerce din nou.

Citat:
citat din mesajul lui Iris1211

Carmen1985 - infectia cu E-coli ce a avut-o fetita ta la nastere presupun ca o capatase din spital, nu? Ma gandesc ca daca tu ai facut ceza, chiar daca o aveai tu, nu aveai cum sa i-o dai, asa este?




happy 27 + cu


Mami de Bianca 07.05.2008 si 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen1985 spune:

Cat despre crema asta Garmastan nu am auzit decat aici de ea , eu nu am folosit nicio crema pt sfarcuri. Le-am avut bine formate de la natura si fiica mea era ca o ventuza la san am avut cateva zile o usoara usturime dar mi-a trecut repede. Am citit ca trebuie sa ne spalam dupa alaptat si nu inainte , tocmai pt ca eliminam noi din areole niste grasimi din astea care protejeaza sfarcul.

Mami de Bianca 07.05.2008 si 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Carmen, si eu am avut infectie cu streptococ B prin luna 7-8 (nu mai tin minte exact cand). Am facut tratament cu antibiotice si la urmatoarele analize s-a negativat. Imi amintesc ca doctora se mira foarte ca s-a negativat... ca nu prea i s-a intamplat sa raspunda la tratament.
Bebe a fost ok... n-a luat nimic.

Si eu am mai multe emotii acum decat prima data. :)

Radu-Mamii Andrei (4ni si o luna mare) + 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mony_omv spune:

Neata, dragelor ! Deabia acuma beau cafeluta, azi am facut testul scarbos cu glucoza, si mi-au luat sange la 8 , la 9 si la 10 .
Am mai recoltat pentru toxoplasma IgM si sumar urina.
Asa ca azi nu mai merg la servici ca e cam tarziu si mi-e si o greatza...

Vicky, Flafi, Carmen, sunt alaturi de voi, DD sa ne ajute pe toate sa ajungem la termen cu ; Vicky, da-ne un semn .

Elyana, mi se pare absurd ca te-au incoltit colegii HR.Chiar nu ii inteleg. Eu pe colega mea HR am informat-o de la primul test de sarcina pozitiv (la inceputul lui septembrie), dupa care dupa vreo 3 luni a inceput ea sa ma bata la cap sa o informez in scris. Chiar radeam cu ea, ca ma intreba :"Cand ma informezi?" si eu ii ziceam ca "Maine". Nu s-a vaitat ca are de lucru in plus, sa informeze ITM-ul si mai stiu eu ce trebuia sa faca. M-a trimis si la medicul nostru de medicina muncii si si-au facut toti treaba.

Sambata trecuta am botezat un baietel in Vatra Dornei. Dragutzul s-a nascut la 34 saptamani cu cezariana. Bietii parinti erau la a 6 -a sarcina, si este singurul copil. S-a nascut in decembrie cu 1.700 kg, dar acum a ajuns la 4.200 kg.

A fost totul frumos, insa m-a cam obosit nasa cealalta care e din Dorna cu traditiile pe care eu nu le cunosc si inteleg, de genul sa il suflu pe bebe la putza, la subrat cu o petala de trandafir in gura si multe altele.Altfel ea e o draguta si ne intelegem foarte bine dar fazele astea pe mine ma depasesc.

Mari cumparaturi inca nu am facut, bebele meu are vreo 3-4 pijamale de marimi diferite si un body. Astept si eu luna martie sa vedem daca apar chestii mai interesante.

Va pup si mai scriu daca imi amintesc ceva.


28+
Edy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Eu pe sani nu m-am dat cu nimic inainte de nastere dar sa stiti ca am facut rani din cauza ca nu mi-a aratat nimeni cum trebuie sa apuce corect sanul bebe ,asta la prima nastere ca la a doua nu am mai avut problema aceasta.
Mamicile aflate la primul bebe cred ar trebui sa foloseasca garmastanul acesta ,cred ca previne aparitia ragadelor asta stiu din ce am citit ,pe mine nu ma mai ajuta acum.
Frica de nastere naturala eu nu am ,mi-e teama doar sa nu se intample ceva cu bebe in schimb daca ma gandesc la ceza imi cam tremura picioarele.

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criulica spune:

Buna dimineata,

Vreau sa fie frumos afara!!! Cred ca avem starile astea de pesimism si de la vreme Si acum am toate motivele sa fiu fericita. Sora mea isi luase gandul de la bebe, incercasera acum vreo 4 ani, totul era bine la analize dar nu s-a intamplat nimic. Si, fara sa fie programat aseara au aparut cele 2 liniute si acolo. Singura care se bucura acum sunt eu, ei sunt mult prea socati si speriati. Realizeaza mai greu, e ceva de la care isi luasera gandul.


Vio si eu am fost indignata cand am citit articolul ala. Dar daca si tu care ai trecut prin 2 nasteri spui ca e adevarat e infiorator.

Mi-e frica de cezariana, nu stiu de ce, dar mi-e si mai frica ca doctorul sa nu apeleze la ea din motive gresite. Daca se impune nu am nimic impotriva dar simt ca tendinta este cezariana cu orice pret pe la noi. e alegerea fiecareia dintre noi si as vrea ca sa se tina cont de ea.

Sa veniti cu vesti bune azi

25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen1985 spune:

Criulica , mie-mi spui ! Imi venea sa plang azi-dim cand am vazut ca ninge iar m-am saturat de frig !!!

Mami de Bianca 07.05.2008 si 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Oare ce mai face Vicky?
Nu mai stim nimic de ea...

Radu-Mamii Andrei (4ni si o luna mare) + 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crina27 spune:

Si eu ma gandeam la ea! sa speram ca motivul pt care nu a intrat , este ca se odihneste si sta in pat fff mult :)

25+
Rares Bogdan

"Nu te-am tinut în brate, dar te simt. Nu ai vorbit, dar te aud. Nu te-am cunoscut, dar te iubesc."

Mergi la inceput