Burtici cu Ciresele de mai-iunie 2013 ~37~

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen333 spune:

Astia iar nu mi-au zis: pentru program 6 ore trebie si cerere pe langa adeverinta? Le-am dus adeverinta pana acum, poate or sa spuna ca n-au citit-o! Sunt si colegi ok, mai sunt si eu sensibila, si naiva: nu stiu de ce ma astept sa se bucure pentru mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hellie spune:

Salutari burticilor!

Am lipsit motivat azi...am fost la un client sa-i verific un impozit pe profit si n-am avut net acolo. Oricum, sunt zombi dupa ziua de azi....erau niste cifre in impozitul ala, mammmaaa-mammmaaa....am lucrat sub tensiune.

Madd, bravooo pentru apartament! Sa-l stapaniti sanatosi! Vine bebe in casa noua.

Fetelor, despre nastere...la mine cred ca nu pot evita ceza..a inceput sa-mi creasca si mie burtica, vad ca se "extinde" si bazinul si incep sa simt efectiv niste treburi in zona operatiei. Cred ca trebuie sa merg pe la nenea neurochirurgul....dar mi- e groazaaaa...am ramas cu o "sensibilitate" fata de spitalul ala ( Militar) in sensul ca de cate ori trec prin zona aia ma ia tremuratul la propriu...d'apai sa mai intru inauntru chiar pe sectia aia....brrrr...si daca imi zice ca nu e bune cu operatia, oricum nu am ce face, ca nu cred ca insarcinata fiind as putea sa fac vreun tratament....in fineeeee...

Maine ma duc si eu sa predau contractul semnat la Medlife. Mie nu mi- a zis ca ar garanta pretul redus pana la 31 mai...ci doar ca probabil medlife-ul va avea " grija" de clientele cu contract semnat pana ar intra noua lege in vigoare.

Ahhh daaaa...si cea mai buna chestie pe ziua de azi a fost ca s-au anuntat bonusurile pe anul trecut, si sunt multumita....pica ffff bine inainte inainte de targurile de copii...

22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen1985 spune:

Buna seara! Au nascut 2 prietene zilele astea una pe 19 una pe 20.02 aman2 prin cezariana la cald si din ce mi-au povestit e nasol... , au amortit f greu ,au avut si dureri si si-au revenit mai greu. Si inca o chestie una din ele si-a facut toate analizele inainte inclusiv pt streptococul ala nenorocit , i-au iesit bune si cand colo baiatul e la incubator cu infectie cu streptococ la ea e o situatie trista ca deja i-a murit un baiat la o zi dupa nastere in 2011 si acum e moarta de frica sa nu se repete povestea. Eu am avut cezariana programata la 40 sapt si n-am suferit deloc , fata mea a stat 4 zile la incubator si inca 5 zile in salon cu injectii cu antibiotic de la o infectie cu e.coli la fel nedepistata la analize si neconfirmata de dr de la neonato. Nu au vrut sa-mi zica exact ce are, am aflat dupa ani de zile de la dr de fam. Stiu ca traiesc in romania , dar tot ma minunez de ce se intampla!

Mami de Bianca 07.05.2008 si 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmen333

Astia iar nu mi-au zis: pentru program 6 ore trebie si cerere pe langa adeverinta? Le-am dus adeverinta pana acum, poate or sa spuna ca n-au citit-o! Sunt si colegi ok, mai sunt si eu sensibila, si naiva: nu stiu de ce ma astept sa se bucure pentru mine.


Pe mine m-a intrebat doctorita daca vreau program de 6 ore cand mi-a dat scrisoarea pt munca. Cred ca trebuie de la doctor ceva. Nu stiu de cerere. Te rog sa-mi zici si mie cum ai facut cand rezolvi

21+ +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Buna dimineata !
criulica am plans citind articolul postat de tine ,mi s-au activat amintirile de la sarcinile anterioare ,este o descriere fidela a ce se intampla la noi in maternitati ,din pacate.
Hellie mie mi-au garantat pretul dar fara reducerea de la CAS ,aia nu mi-o poate garanta nimeni,eu nici nu o iau in calcul ca nu stiu daca o voi primi.


Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Carmen333, pentru program redus eu am depus la HR adeverinta de la medic si cerere. DAca vreti pun modelul pe mailul comun. Cererea a fost semnata si de managerul direct dar asta probabil ca e o procedura interna. Mie la orice chestie mi se pare normal sa depui cerere... adica tu ai adus argumentul dar nu si scopul.
Ceva e genul asta.
Adeverinta era de saptamana trecuta, cererea am facut-o saptamana asta. S-a uitat tipul de la HR... si mi-a zis ca se aplica incepand cu ziua depunerii cererii.
Dar... stiu de la HR ca ei trimit adeverinta la medicul de medicina a muncii si el trebuie sa probe cumva ca e "sarcina cu risc" si ca e cazul de program redus. La noi au mai fost recent 2-3 cazuri si tipul de la HR stia clar ca o sa mi se aprobe.
Mai vorbeste la HR, intreaba ce mai trebuie si de cand se aplica. Du si cerere, mie asa mi se pare logic.

Radu-Mamii Andrei (4ni si o luna mare) + 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris1211 spune:

Neata!

O cafeluta cine doreste?

Mie nu mi-e frica de cezariana si cred ca e din doua motive:
1. nu am facut niciodata vreo operatie.
2. toate cunostintele mele care au facut cezariana s-au recuperat extraordinar de repede.
Hellie - sanatate multa si ai grija de tine!
Carmen333 - nu stiu ce sa te sfatuiesc cu programul, dar iti tin pumnii. In privinta sotului, l-am pus si eu ieri la aspirat ca tot amana pe motiv de lipsa de chef si el cica "dar tu ce faci?". E uimit de ritmul meu, de fapt mai mult speriat, dar nu prea imi zice nimic. Tace si sufera :). Eu mancare fac, dar cand mi se intareste burtica si simt "caramida" ca se lasa, ma asez si eu si eventual iau un No-spa. Deci, ia-o si tu usurel, efectiv atat cat poti.
Carmen1985 - infectia cu E-coli ce a avut-o fetita ta la nastere presupun ca o capatase din spital, nu? Ma gandesc ca daca tu ai facut ceza, chiar daca o aveai tu, nu aveai cum sa i-o dai, asa este?

Asta noapte iar am stat vreo jumatate de ora de veghe, binenteles cu asta mica, ca nu m-a lasat singura.

Am vazut in reclama la Lidl dischete mamare marca Toujours 30 buc - 9.99 ron. Or fi bune?
Si mai am o intrebare poate stiti sa-mi raspundeti. Am fost sfatuita de alte mamici sa-mi dau cu Garmastan pe sani incepand cu luna a 7-a. Cum saptamana viitoare intru in luna a 7-a, ce spuneti sa-mi iau si sa ma dau? Care sunteti deja mamici stiti ceva in sensul asta?


happy 27 + cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crina27 spune:

Buna dimi! Vin si eu cu o ciocolata calda alba :)
nici mie nu mi-e frik de cezariana. mergem inainte!!! si eu am prietene care s-au refacut destul de repede dupa operatie. Eu zic ca benefic ar fi sa ne incurajam, nu sa cautam cazurile exceptionale in care lucrurile au fost mai dificile.De la ora 5 ma uit pe pereti :d, iar acum la birou sunt praf :( bebe ma boxeaza maxim.
Va pooop si sa aveti o zi frumoasa, cu multe pauze, cu stari de liniste!


25+
Rares Bogdan

"Nu te-am tinut în brate, dar te simt. Nu ai vorbit, dar te aud. Nu te-am cunoscut, dar te iubesc."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns duduta190578 spune:

Buna dimineata burtici,va invit si eu la o cafeluta cu lapte.
Eu chiar daca am mai trecut printr-o cezariana,va spun sincer ca tot imi este teama,de fapt mi-e teama pana sa ma vad trezita din anestezie care va fi totala.Durerile de dupa nu mai conteaza,pe mine ma sperie gandul ca voi fi inconstienta cu masca pe gura,dar sper sa ne ajute Dumnezeu pe toate si sa nastem bine,indiferet cum.
Pampers si eu am luat direct 2,fetita a vut 3700,si e tot posibilul sa fie si baiatul maricel dupa burta pe care o am.
Iriss,eu am avut cumparat Garmastan,dar nu l-am folosit ca din pacate nu am avut laptic decat foarte puin,sper din tot sufletul acum sa fie altfel.Dar daca o sa fie nevoie cred ca las pe atunci sa cumpar.
Ma tot gandesc pentru iesit din spital ce hainute ne-ar trebui,ca in mai nu va fi nici foarte cald dar nici chiar frig.

27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kabecka spune:

'Neata !

Si eu zic sa ne gandim ca va fi bine pt toate indiferent de cum vom naste. Exista cazuri si cazuri. Si eu am auzit si bune si rele.
Mie nu mi-e frica de durere, mi-e frica de operatia in sine, sa nu existe complicatii, sa fie bebe bine, etc...
Temeri exista probabil si la nasterea naturala.
Eu, v-am mai zis, am nascut prin cezariana si totul a fost ok, operatia, recuperarea. Bebe a fost f bine. O singura problema am avut, o durere de cap crunta...
Acum parca constientizez mai bine ce urmeaza sa mi se intample si mi-e frica...
Dar cum spuneam, sa speram ca toate vom trece repede si bine peste nasteri

Iris, eu am luat niste dischete de la DM, au avut un super pret - 7 lei.Nu stiu cum sunt ca la primul bebe am folosit altceva. Unele no name din farmacii, erau nemtesti, dar tot asa bune la pret, vreo 9 lei,parca.
O sa-mi iau si eu unele de la Lidl, sa am acolo.

Madd, ma bucur ca ati gasit apartament!

Azi dimineata m-am cantarit, +7 la aproape 26 saptamani. Sunt cu 1 kg mai mult decat sarcina trcuta, s-ar putea sa ma incadrez in cele 12-13. Sa vedem...


Mergi la inceput