Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #5#

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Eeeei, Pya, la noi e exact invers, asteptam cu nerabdare sa trecem la body-uri cu manecuta scurta, sa vina primvara, vara, caldura, ca ni s-a acrit de iarna pana peste cap! Toata seara si toata noaptea a nins de zici ca vine Cracinul, dimineata erau utilaje de deszapezire la greu, peste tot.. Nu mai scapam de iarna, vant, frig si zapezi, visez cu indarjire la momentele cand vom putea si noi sa iesim afara relaxati, imbracati lejer si fara sa ne uitam la ceas din doua in doua minute.

In alta ordine de idei, nu suntem bine.Nicholas, de cateva zile, da afara absolut tot ce papa, asa ca azi am ajuns la un medic in urgenta (o prietena buna mi-a recomandat o clinica unde poti obtine un appointment in acceasi zi!!); ne-am intors acasa cu diagnosticul de reflux gastric si incepem sa luam Zantac.In orice caz, nu stiu de ce, dar astept sa creasca asta mic cum NU va imaginati! e atat de greu sa il vad cum sufera, colicii sunt veseli si prezenti o zi da o zi nu, iar daca nu apar dimineata, apar dupa amiaza fix la aceeasi ora si dau cu el de pamant.Also, din cauza de reflux, are niste crampe oribile si f f dureroase, iar de luat in greutate nu a luat decat 80 gr de la botez:(, are 6.780kg,el care lua in jur de 3-400 gr pe sapt.. Imi vine sa jelesc non stop, el care e asa un pui cuminte si linistit, asa il zapacesc durerile astea... inimaginabil!cum sa ia in greutate daca el papa o data si vomita de 4 ori?pai da, si pediatrul lui mi-a spus ieri la control ca e normal, ca de ce sa il tin pe umar dupa ce papa, ca ce mi se pare ca are, ca nu il vad ce bine arata, ca de ce cred eu ca are ceva????? de asta am si apelat disperata la aceasta prietena care si ea a avut aceste probleme cu bebele ei si s-au rezolvat, dupa tratament.Noroc cu ea, ca m-a indrumat catre clinica asta, unde mi-ar placea sa il inscriu pe Nicholas, sa vad daca pot.
Clar, mai ramanem la cealalata pana fac si vaccinul de 4 luni, in 14 martie, dupa aia mergem la alt pediatru, ca asta, super renumit, m-a suparat rau ieri..am venit asa cum am plecat si puiul voma intr-una si tipa de dureri de burtica...

of, va doresc numai sanatate mereu si continuu si din plin, ca asta e cea mai importanta.
va pup cu drag pe toate si mai trec, cand mai pot.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Suntew iar in spital dupa un scaun urat.Bebe e tare agitat nu isi gaseste locul,nu se stie nimic,i au luat alt sange,alte analize asteptam.I au bagat sonda in fundulet si are o manita vanata de la umar in jos unde la tinut o asistenta a urlat mititelul de vroiam sa il iau in brate si sa fug.Acum astept rezultatele cu inima rupta ca puiul meu sufera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Bubu Ce rau imi pare de Nicolas cu durerile astea. multi si dulci pe burtica lui.
Da, si noi asteptam caldura sa scapam de haine groase. Chit ca la noi nu e zapada si temperaturi pe +.

Angeliq Uite o pentru o mamica incercata si multi lui Stefanut. Sper sa dea de capat acum si sa va dea un tratament corect.
Iar pe asistenta aia eu as fi babtut-o.


Mena Eu ti-am zis de spasmul hohotului de plans. Ideal este sa nu mai ajungeti pana la crizele alea. sa cresteti mari si frumosi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Hello, fetele!!!
In primul rand, la multi ani draga noastra Almy!!!
Nico, ori e marimea scutecului de vina, ori a bodyului, ori printesa a facut caca de 2 ori, unul dupa altul
Bioana, pupam printesa cuminte si frumoasa
Pyao, Victor incearca sa-si dea seama ce poate face cu manutele, daca nu se zgarie lasa-l sa cerceteze
Si al meu face fix la fel
Moama, dar vad ca e avalansa de scutece date pe afara, sa stau si eu cu ochii-n 4

Trimit ca s-a trezit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Madalina, condoleante!

Nicoleta, bebeii au episoade cand isi tin respiratia, de aceea e si indicat sa dormi cu bebe in pat, isi regleaza respiratia dupa tine. Sofia doarme f mult la mine in brate si o simt imediat cand isi opreste respiratia, oricum din ce in ce mai rar se intampla.

Dana, stodal i-am dat si eu si i-a trecut. (Nicoleta) Are alcool, dar f putin, cam jumatate de gram la 5 ml, eu de ex i-am dat 3 ml pe zi. Laptele tau pus in nasuc ii face mai bine decat serul, am constat iar pe pielea noastra, Sanatate!

Mena, daca plange tare si Sofia isi tine respiratia cateva secunde, la inceput, si nu are spasmul hohotului de plans. Daca isi revine singur rapid nu cred ca e asta. Spasmul hohotului de plans a avut cel mare si e oribil, isi tine respiratia mai mult, se invineteste la fata si cel mai rau e ca pare sa nu isi poata reveni singur. Tot asa am fost invatata sa ii suflu pe fata si functioneaza. Trece definitiv pe masura ce creste copilul.

Bubu
, multa sanatate lui Nicholas!

Angelique, sanatate multa! Imi pare rau ca aveti iar probleme. Sfatuieste-te cu mame care au mai trecut prin asta, poti ajunge mai repede la medici buni si scutesti multa suferinta si a ta si a copilului. Eu sincer nu as avea incredere intr-un dr care imi recomanda sa dau antibiotic pe un intestin deja iritat si as cauta metode alternative de tratament, cum e homeopatia sau terapia bowen.

Accidente cu scutecele am avut si noi pana am trecut la nr. 3.

Angiuta, sunt de acord cu tine cu febra. Din pacate la noi in tara medicii sunt primii care iti recomanda antitermicul preventiv, nu mai spun in caz de febra, si trebuie sa duci o lupta grea cu tine ca sa poti face ce e bine pentru copil.

La multi ani Almy! Cum va mai descurcati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Nu am mai intrat ieri dupa ce ne-am intors de la dr.Se pare ca am prins o mica raceala chiar la debut,l-a ascultat si nu avea nimic la plamani si ne-a trimis acasa sa facem aerosoli de 3ori pe zi cu ser fiziologic si mi-a zis sa ii curat nasucul,maine ne ducem iar la control.
Aseara am pus ceapa in patut,a fost ok si nu a tusit mai deloc.Doar ca pe la 6 dim am deschis geamul sa o punem afara ca nu mai suportam.
Intr-o luna a luat doar 400gr,cum mi-am dat si eu seama nu se satura.O sa ii cresc portia de lp,oricum pe al meu il vomita

Angelique mi-e asa mila de el mititelul,prin cate a trecut pana acum.Tin pumnii sa iasa bine pana la urma.

Bubu imi pare rau sa aud de Nicholas,o sa isi revina el dar iarasi trebuie sa ai rabdare.

Si noi am patit cu pampers-ul de mai multe ori,face si mult deodata ce-i drept.De cele mai multe ori cand suge aud cum face si il schimb imediat si chiar si asa se pateaza hainele.
Noi program nu avem,un tipar exista:gen ne trezim,papam,radem si iar papam un pic ca somnul de la 10 la 12 cu mici variatii sa fie cu burtica plina.Restul zilei se invarte in jurul orelor de masa,care sunt dese
Cu mainile si noi la fel,le descoperim si le sugem cu mare drag,desi eu as vrea sa ii dau suzeta el nu o vrea nici un pic.
Acum doarme ma duc sa vad ce mai fac ca sambata e botezul si la mine in sifonier e dezastru
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Ary tocmai ca se face grena si i se invinetesc buzele spun asta...

Nico iti multumesc mult de avertizare, m-am informat ca sa nu fiu speriata in cazul in care isi pierde si starea de constienta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Almy la multi ani cu sanatate si fericire!!!


Angelique, prin multe mai avem de trecut... Putere mamicuta ca sa reusesti sa treci prin toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

buna dimineata,

la noi ploua cu galeata....azi nu iesim.

ANGELIQUE mi se rupe sufletul cand vad cum va chinuiti...asa m-as bucura sa descopere odata ce are,care e cauza si tratamentul.ca nu e normal ce se intampla.multa, multa sanatate.

BUBU la Nicholas.saracutul de el.cred ca e asa de speriat de ce i se intampla. irina a vomat de foarte putine ori pana acum si se speria saracuta. mi se rupes sufletul cadn vedeam ca ii e foame, manca repede si apoi varsa totul.

cred ca o doare burtica si pe Irina ca nu doarme intotdeauna linistita cum era pana acum. dimineata sau peste zi doarme 2-3 ore dar parca se vaita in somn...ca si cum nu isi gaseste pozitia sau e prea obosita si ii e greu sa adoarma..si se freaca pe urechi sau ureche,daca e pe o parte de ma innebuneste. asta doar cadn e agitata pana sa adoarma. cum s aii pun eu cercei vinerea viitoare ca imi e frica sa nu isi rupa urechea.in rest suntem bine,am primit o multime de cadouri in ultimele zile...

pupam toata gasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

ALMY LA MULTI ANI si multa,multa sanatate si fericire alaturi de cei dragi.

Mergi la inceput