Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #5#

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

buna la toata lumea,am lipsit motivat...e aici mama!!v-am citit ieri pe autobuz dar nu am avut timp sa si scriu.

felicitari noilor bebelusi botezati.sa fiti cuminti, sanatosi si mancaciosi.

si succes celor care au botez sambata asta.

noi suntem bine, ne plimbam toata ziua...irina isi tine singura capul de cateva saptamani si cand o tin in brate se imponge cu mana si numai sus se uita. o fascineaza lumina...eu o las pe paturica de activitati o ora linistita pentru ca nu mi se pare ca se chinuie deloc.decat sa se uite pe tavan, mai bine la jucarii.cum da din picioare isi misca jucariile si rade singurica.mama e in jurul ei precum o closca...eu sunt pe faza sa nu o abisnuiasca cu bratele. de cateva zile adoarme singurica seara...in scaunelul ei.eu o luam in brate cateva minute si o pupaceam si apoi o puneam in pat pe o parte.acum nu mai vrea. se gheia o pauzaste in landou cu capul intr-o parte, isi cauta locul si apoi adoarme.apoi o mut in pat.nu o fortez cu nimic.cand se plictiseste se face foarte bine inteleasa. se intoarce singura de pe spate pe o parte si invers,dar nu mai mult.pe burtica rezista mai mult.ii fac masaj in fiecare seara si ii place mult de tot.gangureste fara oprire atunci.nu stie sa planga.......

pupam toti bebeii!!

P.S. MADALINA sincere condoleante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Lacaramioara Ma bucur ca totul s-a terminat cu bine.

Angiuta pe picioruse

Iulia gtasunelului

Selena Bine ca doarme cele 6-7 ore legate. Asa te poti odihnii si tu.

Ioana Irinucai cea cuminte. Si Corina a invatat ca trebuie sa adoarma singura. Numai ca mai avem pana invata sa se intoarca singura pe burtica. Doar asa doarme.


Noi azi trebuia sa mergem la vaccin dar nu are medicul vaccinul, asa ca mergem saptamana care vine.
Si azi am avut o surpriza cu kk. A facut de i-a iesit prin spate pana sus la gat si pe tot spatele. Am mai avut accidente din astea, dar niciodata asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S.ellena spune:

Tnicoleta, si noi am avut cateva zile in care am patit exact la fel ca eram exasperata. Cred ca ii dadeam body cam fix si-i impingea scutecul in sus. I-am schimbat marimea la body si vad ca nu s-a mai intamplat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

:))) Si noi am patit ieri exact la fel cu pampersul. Am ratat si ziua frumoasa de primavara de afara, pentru ca se intinsese pana pe par, asa ca a trebuit s-o spal si pe par si dupa aia mi-a fost teama s-o mai scot afara
Poate ca le-au ramas pampersii prea mici

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Heeei, deci nu doar noi avem problema asta- chiar azi am patit sa-si murdareasca body-ul la spate, dar eu am crezut ca din cauza pozitiei in care a facut kk- era pe burtica, si, deh, m-am gandit eu, forta gravitationala...
Noi am schimbat marimea pampers-ului, am trecut la M (asa e aici), de la 6 la 11 kg. Body-uri poarta din cele de la 3-6 luni (aici sunt ori S, M, L etc ori in luni, nu gasesc pe cm, cum mi se pare cel mai normal, ca doar nu toti bb-ii sunt la fel)...deci nu cred ca asta e problema...
Am inceput sa-i cumpar hainute groase, pt acasa! Pana acum l-am tinut doar in body cu maneca scurta...la ce calduri sunt, de abia astept sa-l pot imbraca si eu altfel acasa, mai trendy.

Si Victor isi indeasa efectiv pumnii in gura, daca s-ar putea amandoi deodata, uneori isi provoaca greata si mi-e teama sa nu vomite. Am incercat sa-i pun manusi...aceeasi situatie...m-am gandit ca decat sa mai bage si materialul ala in gurita, mai bine il las liber...trece ea si perioada asta. Balute are si el, la greu...iar cand nu-si baga manutele in gura le studiaza curios.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

He, he, Nu cred ca e din cauza pozitiei. La noi s-a intamplat in mai multe pozitii. Azi o aveam la san si putin ridicata, ca in scaunel. Alteori, culcata, si tot a dat pe afara si cu bady-uri largute. Probabli ca a facut destul de mult si nu a avut putere scutecul sa absoarba.
Partea proasta este ca pateaza si iese greu, chiar daca le spal imediat. Si pe cele colorate nu le pot pune in clor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Da, nici eu nu cred ca e de la pozitie.
Daca nu-i speli hainutele cu detergent special pentru bebe, poti sa incerci pernutele de detergent de la Ariel. Eu cu ele ii spal hainutele cand sunt murdare rau si nu ramane nicio pata, chiar daca nu le spal imediat. Doar ca le pun dupa aia de 2 ori la ciclul de clatire, pentru ca miros cam puternic pentru bebe.

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Celena Eu le spal imediat cu sapun normal si dupa ce se usuca le spal in masina cu Persil senzitiv si programez masina la 3 clatiri si minute de stoarcere ca sa se usuce repede.

Dar cum am zis. Pe cele colorate tot mai raman pete galbui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Nu mai stiu cine imi zicea de spasmul hohotului de plans... Cred ca asta are! Azi a fost din nou pe puntul de a face o criza. A plans cat il schimbam, s-a facut grena la fta si cateva secunde nu a respirat. Exact ca atunci cand am fost la dr. Numai ca acum l-am ridicat rapid si nu i s-au mai invinetit buzele. Of Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Imi povestea o prietena ca dr. ei i-a spus sa-i sufle puternic copilului in fata atunci cand are cate o criza din asta si ea zicea ca la fetita ei a functionat. Ema n-a patit-o (inca), deci nu stiu daca asa e

Mami de strumf Ema (14.12.12)

www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput