Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #5#

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cellena

Apropos, mie mi se pare din ce in ce mai usor... Poate si pentru ca e din ce in ce mai putin urlatoare piticania

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele



heheee, piticu meu era cumintel dar de 2 zile are o graamada de treaba si nu are el timp de somn, de asta mi se pare greu
referitor la cosleeping nu mi-am imaginat vreodata ca poate fi asa de frumos si ma gandesc serios sa renunt la patut, mai astept...sa vad...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

pt wrap am primit ok de la pediatra,neonatoloaga si ortoped si e ok, ii place, pozitia e fiziologica, sta o ora in el cat pun o masina de rufe , spal vase si mananc si eu ceva apoi il mut n leagan cat gatesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Eu am purtat-o in sling cand ieseam la plimbare pana de curand, dar acum ies cu caruciorul ca sa poata dormi mai bine ( adica sa nu se trezeasca, cand o scoteam din sling se trezea tot timpul ). Oricum sta destul in brate la mine in timpul zilei si seara de obicei adoarme plimbata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Cu cosleepngul in schimb sotul nu e de acord si mie mi--e groaza ca as putea sa ma intorc peste ea, deci nu as dormi deloc. Probabil as fi avut alta parere daca alaptam exclusiv si se scula si acum de 3-4 ori pe noapte, dar asa doarme in paatutul ei. Pana acum vreo 3 saptamani eu dormeam pe un pat pliant la ea in camera, dar acum m-am dus inapoi cu sotul, dar avem monitor video si monitor de miscare la patut ( o placasub saltea care detecteaza miscarea si da alarma daca nu simte nimic 20 de secunde, e suficient de sensibila sa simtamiscarea de la respiratie, asta ma face sa dorm mai linistita, mai ales ca ea a avut episoade de apnee dupa nastere).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Si eu am obs apneea chiar si acum. Citisem ca e ok co sleepingul in situatia asta. Am observat ca noaptea nu apuca sa se fataie de 2 ori ca deja sunt treaza si mufata. Nu imi e teama ca ma imtorc peste el pt ca nu ma misc in somn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Eu ma misc foarte mult in somn, iar sotul simai mult, de aia nu mi se pare safe sa doarma cu noi. Plus ca voi ce faceti cu pernele si plapuma, ca nici astea citisem ca nu sunt safe pt bebe. In schimb si eucitisem cae ok sa dormi cu ei ca sa invetesa respirecum trebuie, de aia am dormit cu ea in camera la inceput, cred ca imi auzea respiratia si asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Andie, eu o pun mai sus decat noi ca sa fiu sigura ca nu-i trag plapuma peste ea. Avem noroc ca patul nostru are grilaj la capat si putem sa ne scoatem picioarele afara printre gratii :))

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Salutare fetelor

chiar, ce e autodiversificarea? e prima data cand aud de concept;

eu am zis ca nici nu concep sa incep inainte de 6 luni sa ii dau vreo ceva..si pana atunci studiez bine piata.. asdadar pana la vara nu va vedea nimic decat laptic!! si dupa 6 luni incep sper eu cu supele..fructele la fel am de gand mai tarziu sa ii introduc.. iar citricele si mai si.. nu vreau sa incep cu suc de portocale cum se incepea pe vremea noastra..,no way! mi se pare mult prea acid pt stomacelul lor.
Doura de ce nu e ok sa ii fac aerosolii cand doarme?..nu stiam.. aoleu eu asa i-am facut 4 zile..dar i-a trecut bronsiolita..mai are doar o tuse productiva din cand in cand.. nasul e aproape desfundat am obs.
acum sunt paranoia, mi-e frica de lesin sa il mai scot in lume..in aglomeratie..offff:(:(:(. Nici baie u i-am facut 4 zile deloc deloc.. si nu ii fac pana nu mai tuseste deloc.il sterg cu carpa umeda doar.

Deci azi am fost si io la pediatrul ala homeopat cica f bun din Buc la care ma chinui sa ajung de ceva vreme(Bobe Nicoleta pt cele interesate) Mi-au recomandat-o vreo cateva pers.. L-a masurat in toate cele..e f ok bebelanul meu, ba chiar prea rotofei chipurile- cica e bun laptele meu dar totusi sa nu il ingras prea tare..mi-a zis sa ii dau sa pape mai rar {nu cred ca ma voi lua dupa ea.. o sa aibe timp sa nu mai pape Ivan al meu later..pana una alta sa pape baiatul cat are mama lapte;)) }. MI-a recomandat sa ii dau Calciu (Osterocare sirop) si nu stiu ce sa fac, sa ii dau sau nu? asa preventiv fara analize in prealabil?! mai da careva calciu la copil? mi-a mai dat 2 siropele pt imunitate,. Unul ii zice: Isoprinosine (imunostimulator pt virale- raceli,etc) si unul: Infant Formula de la Calivita -asta e general cica: http://www.calivitavelcu.ro/infant-formula.html?gclid=CMr57-qI1LUCFYhf3godjAgAig) In fine....ideea e de cand a racit baiatul meu a scazut in greutate 60 de grame, neingrijorator deloc.. mai ales ca 'are de unde' conform pediatrei :)) O sa puna el la loc gramele.. nu imi fac griji ca vad ca a inceput iar sa pape bine de ieri....Merg peste 2 sapt la control..sa il verifice daca a scapat de mucisori si sa ma mai invete divesre trucuri de crestere armonioasa :)))))) Faza e ca a m vb si cu sotul si nu vrea sa ii dam nik..si ce daca a racit cica.. asta nu inseamna ca trebuie sa il umplem de siropele pline de zahar si alte raHaturi.. asa ca am decis de comun acord sa nu ii dau nik decat calciu.. celelaLte o sa le pap eu ( si vit C si imunostimulatorul), sper sa facem bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Tati doarme in bucatarie ca sforaie rau si eu cu bb in camera(avem garsoniera). Nu ma invelesc cu plapuma ci cu o paturica fff subtire care sta pe mijlocul meu si pe partea de pat a lui bb nu e nicio perna. In plus el doarme pe o salteluta care nu ii permite sa stea perfect intins pe spate si nici sa se intoarca pe burtica ... Nu ca s-ar misca el in somn.

Mami autodiversificarea inseamna sa ii pui la dispozitie puiului legumele fierte pe care el sa le ia cu manuta si sa le bage in gurita(in cel mai bun caz) . Ii da un plus de autonomie si invata mai repede sa pape singurel. Acuma cate ajung in gura si cate pe jos e relativ . Chiar, e vreo mami care sa fi practicat asta si sa ne dea sfaturi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Mami, te rog eu mult nu ii da calciu fara analizele. El isi ia suficient calciu din laptele tau. Daca e calciu in plus afecteaza rinichii!!!!!

Mergi la inceput