Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #5#

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Despre diversificare, eu as vrea sa astept pana la 6 luni, apoi probabil ii voi oferi legume fierte la abursi apoi fructe, dar asta mai trebuie sa studiez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Buna, fetele...Timpul meu se scurteaza de la zi la zi. Nu am timp nici sa respir. To be a mother is full time job. Gabriel a inceput sa stea tot mai mult treaz si ma solicita maxim. Acum scriu cu el in brate. Cand e treaz vrea atentie, sa dansam, vorbim, glumim, maimutarim. E fantastic, fetelor. Si-a schimbat si programul de somn, de la 11 la 2:15 avem disco night, dansam si ne plimbam si leganam baiatul de cred ca o sa fac muschi de halterofila. Vrea doar la verticala, daca il pun la orizontala, parca il frige si nici nu vrea sa auda seara de titi, in schimb ranjeste la perdea (e simpla, model uni, nu stiu ce avioane vede el acolo) si la sifonier (acelasi principiu) de mama focului de parca i-as arata pe stan si bran. La 2 se culca si doarme pana pe la 8. Mult!Eu ar trebui cu 6 ore legate de somn sa fiu fericita dar mai obosita decat acum nu am fost decat atunci cand sugea la o ora noaptea. Va pun pe picassa un video cu voinicul meu dulce.
Pup toate fetele, va citesc pe toate dar timpul nu ma mai lasa sa raspund .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Mena, delfinasul! Si Ema avea o perioada cand era foarte atrasa de perdea si de dulap . E normal acum ca a crescut sa doarma mai putin si sa vrea mai multa atentie, dar daca o sa inceapa sa si doarma mai mult legat noaptea, o sa dormi si tumai mult si mai bine si o sa te odihnesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Stiu ca e inca destul de devreme pt noi, dar ma gandeam ca la 6 luni sa incercam autodiversificarea. Mai vrea cineva sa aplice aceeasi metoda? Dintre fetele cu mai multi bb, a incercat cineva?

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Ceinseamna autodiversificare, Cellena? Baby-led weaning? Daca da, si eu ma gandeam la asta. Macar cu atat sa reusesc si eu dintre recomandarile LLL, daca alaptatul exclusiv nu mi-a iesit . pt Ema ta de la Ema mea .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Andie, da. La asta ma refeream. Bun, ma bucur ca nu sunt singura :D

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Si eu tot cu legume voi incepe. Asa am inceput si la baiat. Acum mananca cam orice. Nu mananca fasole boabe, vinete sau sarmale. Exact ce nu i-am dat in timpul diversificarii. In schimb mananca spanac cu unt, brocoli, conopida...si toate minunile pe care eu si sotul meu bineinteles ca nu le mancam
La inceput baiatului ii faceam morcov cu patrunjel si pastarnac (radacinoase) si ii dadeam zeama, apoi am inceput pasat si cu lingurita.
De data asta ii voi pune direct legumele in fata fierte. Cand va fi pregatita se va servi singura. Nu ma mai grabesc deloc.
Vreau sa incerc si varianta asta. Baiatul desi stie cat de cat sa manance singur refuza si acum la 3 ani...intr-un fel mi se pare normal daca eu i-am dat mereu. Asa ca schimbam tactica...sa vedem daca merge...daca nu...asta e.
Deja o i-au si pe ea la masa cu noi. Adica mananc asa cu ea in brate sau sta intinsa pe canapea si se uita la noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cellena

Stiu ca e inca destul de devreme pt noi, dar ma gandeam ca la 6 luni sa incercam autodiversificarea. Mai vrea cineva sa aplice aceeasi metoda? Dintre fetele cu mai multi bb, a incercat cineva?

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele




Ma inscriu si eu . incerc sa fac totul ca la carte: purtat in wrap, tinut in brate, cosleeping, alaptat exclusiv, la semnal etc... E din ce in ce mai greu dar satifactia e maxima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Mena, ce bine, ca buburuzele noastre sunt de aceeasi varsta
Eu in wrap n-am purtat-o din motive de pitici pe creier sa nu-i dauneze la coloana, iar cosleeping am ajuns sa facem in fiecare noapte dupa a doua papa, desi inainte eram speriata maxim de asta . In rest incerc sa le bifez si eu pe toate

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Apropos, mie mi se pare din ce in ce mai usor... Poate si pentru ca e din ce in ce mai putin urlatoare piticania

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput