Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #5#

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

ii faceam cu ser si fluimucil(parca asa se numea)...adrenalina si dexa mi se par prea prea pt bb//cumam zis, sunt deacord cu adrenalina in cazuri grave...dexa oricum nu e prea oik..in state de ex e interzisa...si am auzit ca de fapt doar iv are efect...
oricum nu exagera cu aerosolii pt ca astia deschid caile si nu e ok sa stea prea mult asa...fa-i maximum cateva zile, ...nu se fac in somn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Citat:
citat din mesajul lui angiuta

pya dar poza pentru pasaport nu o face direct la consulat? La V stiu ca a trebuit sa-i faca poza acolo la consulat anul trecut cand i-am schimbat passul.

Ba da, la Sectia consulara am facut si noi poza, dar eu l-am tinut, cum am putut, pana a acceptat-o sistemul...a fost mai greu pt. ca el nu-si tinea capul drept, trebuia sa se uite si direct in obiectiv...la asta m-am referit.
Si da, e aiurea ca in afara costa atat de mult certificatul de nastere, atata timp cat acasa e gratis inregistrarea copilului...

Angelique, ma bucur ca e ok cu scaunul lui Stefanut, asta e semn bun, inseamna ca raspunde la tratament! Sa va faceti bine repede si sa mergeti acasa, in cuibul vostru, unde ii e bine puiului. Sa uitati de experienta asta urata!

Bubu, noua ne-au zis ca Victor are dreptul la 10 kg la bagajul de cala si 7 la mana (ca si noi), si parca cu bebe ai voie sa iei lp si ce-ti mai trebuie pt. el.

Mami, Gina, sanatate multa si insanatosire grabnica minunilor!

Ioana, e frumoasa foc Irina, si daca daca mai zici ca e si cuminte...de la Victor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_3040 spune:

Pya, pt Riana am facut titlu de calatorie la consulat, e valabil 30 de zile si apoi la brasov ii fac certif de nastere si pasaportul. Ne-a facut poza la consulat, din prima a fost ok ca nu dormea si se uita direct in obiectiv :))) Fain cu bassinetul, o sa doarma relaxat, nu stiu cum incap pana la 2 ani daca acuma au deja 60 si de cm :))

Riana sapt trecuta a facut ca o laringita, a plans in frig cand am iesit din consulat si mi-a zis pediatra sa ii fac catva zile aerosol doar cu ser fiziologic de 2-3 ori pe zi si a fost ok.

Bubu, fara probleme te lasa cu lapte praf, sticla cu apa si borcanase pt copil in bagajul de mana. Pune tot ce e lichid pt bebe in aceeasi gentuta si o prezinti direct la scanner ca ai lichide in ea, nicaieri nu am avut probleme sa nu ne lase, cel putin pana la 2 ani.

Mai vroiam sa zic ceva dar am uitat :) revin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irilac31 spune:

Citat:
citat din mesajul lui onutz83

Iri, eu am o prietena care a facut varicela cand bebele ei era la fel de mic, a facut si sotul ei dar bebe nici gand. Poate scapa si al tau

Onutz de Lucian Gabriel (8.11.2012)

Vali

F IMPORTANT - MELANOM




Onutz si eu sper sa scape, vreau sa faca cat e copil dar parca nici chiar acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Pya, Ina, multumesc, m-am linistit.Si acum tocmai ce am terminat de citit info de la KLM, pt bb am voie 10 kg la cala si 12 bagaj de mana, e f bine.

Ina, invata-ma te rog ce ne trebuie pentru a face certificatul de nastere al lui in Ro, pentru ca si noi am vrea sa i-l facem acasa pe cel romanesc.Trebuie traducere legalizata a certificatului de nastere canadian, oare?

Bioana, minunatie de papusa ce ai tu acolo!! Noi da, iarasi am avut o noapte linistita si fara colici, si nu mai vomitam, am recuperat deja 240 de grame la greutate de cand luam tratamentul, cred ca pana sambata ajungem lejer la 7 kile, sau trecem peste.E luuuuung!! Ma tot laud ca pun poze dar astept pozele de la botez si abia pe 2 martie le primim

Onutz, sa pupe mama pe el de ochios frumos si cuminte!imi imaginez cum e cand se uita in ochii tai, te topesti ca inghetata

Noi azi am avut o serie de concerte de chiote, galagie mare, ce sa mai, ii place sa se auda si chiuie de mori de ras, e intr-o fericire maxima! plus ca pe langa ng ng al lui, de azi, la medicamentul ala oribil la gust la inceput plange cand vede seringa, mititelul, desi eu o pitesc cum pot si incepe me me me meAoleu, dragelor, am gustat si ei, cum oare pot sa faca pt bebei asa nenorocire de gust??plus ca are si ulei de menta in el, oribil, se scutura tot, mititelul, chiar daca ii dau putin cate putin..Daca i l-as da pe tot once,ar voma.

Angelique, draga noastra, multa multa sanatate puiului, e o veste buna ca scaunul s-a reglat, sa dea Dumnezeu ca tot chinul sa ii fi fost cu folos, dragul de el, iubitul de Stefanut..
Si tu sa te hranesti cum trebuie!!

Iri, tinem pumnii sa fie bine si sa nu fi luat nimic


Doura,nu am apucat sa te pup si sa iti spun LML cu sanantate pentru cele 3 lunite ale Laylei!Sa fiti sanatoase si sa va faceti mari si dragalase!

Mena, voi ce mai faceti, voinicilor?

dragele, pe toate va pupacesc.si cica si greierele meu mic vrea sa va pupehi hi







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Bubu, la noi e cu nei nei
Pun acum pe picasa poze de la botez. Am pus cateva si pe fb


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Bubu eu am trimis deja actele in Ro pentru certificatul de nastere romanesc. Iti trebuie asa:
-certificatul de nastere al copilului ( original) din tara in care s-a nascut bebe in format international cu apostila de a Haga( asta m-a costat 13 euro si ti-o da pe loc). Mie mi-a zis ca trebuie si tradus si Ro dar nu vad logica, de ce mai vor internatioal? Oricum parintii mei nu l-au tradus, o vecina lucreaza la eliberare certificate de nastere si i-au dat actele ei.
- certificate de nastere parinti (copii)
-certificat de casatorie (copie)
- C.I./ Pasaport in functie de ce au parintii (copii)
Parintii mei mi-au zis ca mai trebuie platita si o taxa de 68 de lei parca, ei i-au dat totul vecinei. Nu stiu in cat timp il vor primi, le-am zis sa lase lucrurile sa decurga normal a nu-i nici o graba.

Atentie insa ca daca nu il primesti la timp nu mai poti iesi din Ro. Fara certificat nu-i poti face pasaport si Cu titlul de calatorie se poate intra in Ro dar nu se poate iesi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Angi, daca copilul are pasaport canadian poate iesi din tara fara probleme, ca si cetatean canadian, nu-i trebuie musai pasaport romanesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Onutz stiu, nu stiu insa daca Nicholas are si cetatenie canadiana.
Oicum daca vamesii vor sa-ti puna bete in roate pot pentru ca in cazul in care ai mai multe cetatenii la granita esti obligat sa arati pasaport din tara in care te afli.
Si noi vrem sa folosim doar pasaportul german pentru Nadia. In Ro nici nu avem timp sa-l facem pe cel romanesc pentru ca stam putin si mai e si Pastele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Pai daa, Monsieur Nicholas e canadian get beget, nu au ce sa ii faca cacaciosii de vamesi, sic!- asa ca pasaportul i-l facem aici si iubi vine tot cu pasaportul canadian, ca si el e citizen,asa ca numai mami vrea sa folosesca pasaportul romanesc,ca e pana in 2017 si ma ajuta acolo, ca la cate ar trebui schimbate, ma lipsesc

Eu vreau doar sa aiba si certificat de nastere romanesc, dar pasaport romanesc il va face el, cand creste, daca doreste.Eu i-am promis doar ca va vorbi si limba romana super bine si va scrie corect gramatical si ca va putea sa citeasca toate basmele copilariei mele, si poeziile pe care eu le iubesc hi hi

Onutz

Angi, multumesc.Anyway, cunostinta aia e in Bucuresti, cumva?:)as profita si eu:), cand ma duc

Mergi la inceput