Burtici cu stelute de iulie-august 2013(35)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Delia_Rodica spune:

pardon, femibion 2


viitoare mamica de hocheist 16+ Lóránd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dedicut spune:

Toate se calculeaza din brut dar retinerile sunt diferite.
Prenatalul e 85% din brut. La cele de boala obisnuita de 75% se retine si impozit. La prenatal sau la concediu de risc maternal nu se retine impozit. Si CAS-ul pentru concediu medical e de 10.5% dar nu din tot brutul, doar din 741 de lei, parca asta era ultima varianta.
Deci e mai avantajos concediul de risc maternal decat cel de boala obisnuita, desi e tot 75% macar nu se mai plateste impozitul.Insa nici nu se da asa usor. Mai ales daca nu exista o problema reala care sa impiedice activitatea de la job.
Eu sunt internata acum a doua oara, iau concediu de boala obisnuita si apoi o sa incerc sa primesc concediu de risc. Il recomanda medcul ginecolog dar trebuie aprobat de Medicina Muncii, adica nu poti sa spui ca te doare burta si nu mai ai disponibilitate sa lucrezi....trebuie un dosar cu niste dovezi in spate. Niste internari, analize, tot ce poti sa arati cat de bolnava esti.

Pentru cine are copil poate sa ia concediu pentru boala copilului, e 85% din brut si nu se retine nici impozit, nici CASS, Cas-ul e mai mic, deci e mai mult decat daca mergi la lucru. Asta e de 45 de zile maxim pe an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dedicut spune:

Eu iau Femibion 2. De de?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dedicut spune:

Pentru calculul concediilor medicale se face suma salariilor brute pe ultimele 6 luni anterioare, se imparte la numarul de zile lucratoare insumate pe acele luni iar apoi se inmulteste cu numarul de zile de concediu. Asta e brutul de la care se pleaca si la care se aplica retinerile care difera in functie de tipul de concediu.

Doar la calculul indemnizatiei de crestere copil se tine cont de netul pe ultimele 12 luni, acolo nu conteaza brutul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dnapotecuta spune:

Eu citisem de ultimele 10 luni la concediul medical de boala obisnuita si imi amintesc clar ca am discutat si cu cu contabila acest aspect si mi-a spus ca asa il calculeaza. Iar la indemnizatie se iau in calcul salariile nete din ultimele 12 luni.

Alina 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Lucrurile stau cam asa... ma trezesc azi cu dir. gen. la usa. Vor sa desfiinteze punctul de lucru si sa vanda sediul. Asta dupa ce intru eu in concediu. Eu lucrez intr un domeniu unde am de a face cu regiile de apa cu primariile si cu banii europeni. Va dati seama cam ce inseamna asta, pe nimeni nu intereseaza calitatea produsului sau conditiile avantajoase oferite ci doar cata spaga le iese lor. Zonele sunt influentate politic iar in zona mea are monopol concurenta. Dupa nenumarate incercari au ajuns la concluzia ca nu merita efortul si din pacate politicul si concurenta e infipta foarte bine aici.
Chiar daca era greu de lucrat in asemenea conditii, mereu cu bete in roate am reusit sa imping lucrurile inainte, dar nu suficient. Nu I acuz de nimic si din pacate au dreptate.
Asta inseamna ca voi opta pentru doi ani de stat acasa. Pentru ca voi fi oricum plafonata la 1200 lei pot sa iau orice fel de concediu.

Oxana, mami de Rares-Ion (11.03.2009) si 20+ Letitia

Letitia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dnapotecuta spune:

Uf... ca sa o luam babeste si pe partea practica la mine pot sa va spun clar ca a crescut salariul de cand am intrat din boala obisnuita in risc... cu cat n-as putea sa spun exact pentru ca nu stiu cat imi e brutul cu exactitate. Eu ma scuz de pe acum daca am dat info eronate sau incomplete.... cred ca e un subiect la care ma abtin. Cine e mai in tema e mai in masura sa informeze. Cu cat vor fi mai multe pareri cu atat va fi mai nasol pentru cei care au cerut info.
Of, fetelor... ma dau de ceasul mortii. Am un copil tare fixist si angrenat in micile lucruri rutiniste de zi cu zi ca sa mai treaca si printr-o schimbare de domiciliu si prin nasterea unui fratior. Cred ca ceea ce pot face e sa mentin aranjamentul cu gradinita. Daca doamne fere va trebui sa o schimb cred ca va fi iadul pe pamant. Este atat de atasat de cercul lui social si de prietenii lui ca nu cred ca m-ar ierta. Si pentru orice copil ar fi prea multe deodata dar asa pentru el care e un copil extrem de sensibil va fi mai rau... Sa zicem ca un nou aranjament locativ as putea sa i-l explic si sa il aranjam impreuna astfel incat sa ii placa ideea insa nu stiu cum as contracara efectele schimbarii gradinitei. Vorbim de un copil care u merge pe partea dreapta a ta ca e invatat sa mearga pe stanga si care se intoarce de la jumatatea drumului ca n-a salutat educatoarea la plecare...
Basca ca inca n-am iesit din iarna asta nenorocita cu cheltuielile ei si taman imi facusem cat de cat niste calcule care se pupau... controalele urmatoare cu tot ceea ce presupun ele,cheltuielile casei, etc.... trasesem o linie si nu stateam chiar rau. Si dintr-o data... ia d-aici ca n-ai servici!!! Si ca sa fie treaba oable... mi s-au amestecat toate gandurile in cap ca la mine asa se intampla pana sa prioritizez nitel.... eu le-am vazut pe toate ca in gramada de la rugby... de la masina pentru mobila si pana la chestiile pe care nu le mai pot lasa in ordine intrucat nu mai pot sa ma ocup de anumite chestii... afai si cand urc un etaj.
Cand m-am mutat aici V. avea cateva luni. Eu acasa strangeam incet incet... sotul aducea aici si eu luam carutul si veneam cu micutul aici si incepeam sa asez usor usor. N-a fost tragic dar nici usor iar acum situatia se complica cu atat mai mult cu cat sunt dubla si la propriu si la figurat.

Alina 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Doxi daca nu ai avut concediu medical in ultimile 12 luni , ai dreptul la 90 zile , dupa care intri in prenatal , nu iti trebuie neaparat concediu pt sarcina cu risc . Eu am avut in ultimile 12 luni 67 zile de concediu medical si daca imi iau peste 90 de zile intru in comisie pt prelungire .

Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot.
13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

De fapt nu-i chiar asa, venitul lunar chiar daca nu influenteaza indemn. pt concediu crestere copil va influenta indemn. pt concediu maternal pre si post natal.

Oxana, mami de Rares-Ion (11.03.2009) si 20+ Letitia

Letitia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dnapotecuta spune:

Oxana, propun sa intram in afaceri impreuna... intrucat si eu ca si tine, dar mai putin elegant si justificabil, a ramas sa caut ceva de facut dupa concediul de maternitate.

Alina 20+

Mergi la inceput