Cat de mult ne supraveghem copiii?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Subiectul acesta il citesc dupa ce am dat o "revenire la setarile din fabrica" in talefonul cu android a pruncului.De ce?De vre-o doua-trei saptamani orice minutel era ocupat cu un joc nou descoperit(Minecraft,sper ca am scris corect).Se trezea devreme pentru a se juca pe tel,cand avea acces la calculator urmarea pe you tube filmulete despre acest joc.A scazut la mate(el care se inscrisese voluntar pt. olimpiada, a renuntat,ca decat sa faca 10-15 exercitii suplimentar,construia nu stiu ce....)au inceput sa apara notele de 6.In loc sa manance sau sa se pregateasca de scoala ,el era pe joc.Crampoanele faceau mucegai in rucsacul de antrenament, putea cara o saptamana ustensilele de desen ca doar nu avea timp de facut ghiozdanul ,temele se faceau la foc automat si minimul necesar. ... insa jocul devenise suveran.

Va intreb pe voi,mamici din exterior,am gresit?
Mentionez ca intai l-am amentintat ca pentru fiecare nota mai mica de 8 va munci suplimentar(pt 7 la romana o ora de citit,pt 6 doua ore,etc.pt 6 la mate doua ore de exercitii,insa sambata trebuia sa fie din familia lui "Pasarila lati-lungila"dupa cum incepuse.
E tot o violare a intimitatii ca i-am sters jocul de pe telefonul cumparat cu banii lui(e o poveste mai urata,insa tatal meu il mituieste cu bani ca are o nevasta nesuferita care ne-a indepartat,si asa crede el ca isi face datoria de bunic)insa cu un abonament platit din banii nostri??
O alta paranteza...sta multe ore singur,iar pt joc nu-i nevoie sa aiba acces la net...si urmatoare intrebare va fi cum sa parolez you-tube-ul daca vad ca nu scapam de dependenta asta.
M-am intins cat o zi de post.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Am observat si eu ca SMARTPhone-ul este mai periculos decat calculatorul. Al meu a primit de ziua lui unul din banii lui la care am adaugat noi restul (50-50). Din fericire asta s-a intamplat inainte de a incepe vancanta de iarna, asa ca trei saptamani nu s-a dezlipit de el.
In conditiile astea eu am pus niste reguli clare:
- seara la ora 10 se deconecteaza de la net
- telefonul noaptea sta in alta camera
- daca voi constata ca nu-si face temele care ii raman pentru dimineata va primi telefonul meu, iar eu il iau pe al lui
Pana acum am reusit sa respectam regulile.
Nu stiu daca este suficient sa stergi jocul. Al meu este mai descurcaret si ar gasi el o modalitate sa ne sunteze. Desi sotul este informatician, copilul (care ii calca pe urme) i-a spart parola de la modem. Asa ca i s-a facut un instructaj si in ceea ce priveste "furatul" de pe internet, ce este ilegal sa faci...etc.

De cate ori a fost pedepsit i-am explicat ca o fac pentru ca el sa creasca frumos si i-am adus argumente pentru hotararea luata. A avut dreptul sa se apere.

In ce priveste parolarea... exista niste programe de safety special pentru copii, prin care poti interzice intrarea pe anumite site-uri. Noi am avut o perioada (acum vreo doi ani) asa ceva instalat si stiu ca sotul era anuntat pe mail ca a fost deschis calculatorul si daca a fost accesat vreun site interzis. La momentul acela i-am explicat copilului ca este supravegheat si de ce o facem, cat de periculos poate fi internetul... etc. Nu a fost nevoie sa luam masuri drastice, copilul a inteles.

Viviana stiu si eu sentimentul acela de neliniste, dar trebuie lasati sa zboare. Important este ca fata ta ti-a povestit apoi ce a facut cu adevarat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Fara telefon/joc fara PC, se poate doar si numai doar dupa ce toate temele sunt facute lectiile invatate si verificate.
Stabileste programul si urmareste indeaproape respectarea acestuia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Nu-na, nu cred ca ai rezolvat nimic, asa cum a instalat jocul prima oara o sa il reinstaleze. Daca e Iphone chiar stie toate app-urile pe care le-ai cumparat si poti sa le redownloadezi fara sa platesti din nou.

Eu nu inteleg ce e cu smartphoanele la copii. Eu nu imi permit un iphone, am cel mai simplu telefon asa ca in mod sigur nu voi cumpara unul pentru copil. O sa primeasca un telefon cu butoane, punct. Si limitat la citeva numere de telefon si minute. In rest poate sa cazneasca telefonul de acasa ca avem 5 linii. Dar eu nu inteleg sa platesc pentru prostii, in conditiile in care de-abia ma indur sa merg la epilat si manichiura din an in paste.

Noi, nu am mai povestit aici, facem un efort mare financiar sa trimitem copiii la o scoala privata bilingva. Platesc doua iphoane pe luna la doi copii si ar trebui sa ajunga. Cind vom ajunge la subiectul geanta gucci, pantofi prada, iphone si altele o sa ii dau de ales. Scoala slaba de stat, activitati extrascolare mai ioc ... Si ii iau iphone.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Foarte interesant subiect. Chiar ieri citeam un studiu pe net din care rezulta ca 75% din mame au cont pe FB ca sa isi spioneze copiii.
Mi se pare foarte corect - si eu am cont pe FB exact din acelasi motiv. Tot ce pot face, pentru a sti, pentru a-mi proteja copilul - eu zic ca foarte binevenit. Lumea e plina de idioti, frustrati, oameni rai ... si da, copiii sunt naivi si trebuie protejati. Atat cat ne sta in putere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

si pe mine ma exaspereaza Mindcraft - cat timp aiurea petrece copilul meu pe jocul ala oribil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns padi spune:

citesc, citesc si iau notite!
fetita mea este inca mica, dar ma gandesc cu groaza ca va veni si momentul in care va trebui sa-i accept independenta dar sa o stiu si in siguranta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

interesant subiectul. numai ca formularea de inceput nu-i cea mai fericit aleasa.

cred ca un parinte care citeste pe ascuns jurnalul propriului copil, nu a reusit sa ajunga inca la inima copilului. sunt parinti care nu stiu, nu pot, nu au gasit modalitatile sa comunice eficient si realist cu copilul si atunci recurg la tertipuri.
in fond de ce se citeste pe ascuns jurnalul? ca sa afli ce face, ce gandeste copilul? si apoi? sa-i dai in cap cu ce-ai aflat? arme de razboi sau cum? sau vrei intradevar sa sti si sa afli cum poti sa-l ajuti, cum poti comunica eficient cu el? (a se intelege clar ca nu ma refer la nimeni anume)

din constatarile mele pana cuma, increderea si comunicarea fata in fata sunt aspectele care zidesc temeinic increderea in copil si reciproca. nu cred in controlul la orice pas, la orice sughit.
ca sa pretinzi ceva unui copil/adolescent trebuie sa-i oferi tu mai intai. altfel nu functioneaza. comunici deschis cu el, iti raspunde la fel. ii oferi incredere, ti-o va oferi si el.



Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!



Formularea de inceput nu se referea neaparat la jurnal... ci la toate formele de "supraveghere" la care multi parinti apeleaza din dorinta de a-si proteja copiii, fara ca aceste asa-zise metode sa fie neaparat tertipuri pentru a manipula. Am plecat de la premisa ca parintele vrea binele copilului... Si nu cred ca exista parinte care nu-si fi supravegheat niciodata, sub nicio forma, copilul. Da, increderea e conceptul esential in toata aceasta dezbatere, insa nu plecam de la premisa ca ne supraveghem copiii pentru ca nua vem incredere in ei, ci pentru ca, asa cum s-a spus aici, copiii sunt copii... sunt inca naivi, au nevoie de protectie...Discutia a luat-o, ce-i drept, in directia asta a spionarii, insa nu asta era neaparat punctul de plecare.

Fascinatie

Inevitabil... Eminescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui filofteia

Citat:
Am o eleva in clasa a XII a, este insarcinata cu un baiat din clasa a XI a (parintii baiatului nu sunt de acord cu relatia lor)....parintii baiatului nu stiu inca de sarcina....Ei nu locuiesc impreuna. Ea sta cu parintii ei, el cu ai lui. Cei 2 fac planuri, ca in vara, cand baiatul va face 18 ani, sa plece de acasa si sa se mute impreuna si sa-si cresca copilul


Eu, ca mama de baiat, as considera asta cea mai mica dintre problemele care ar aparea. Ii voi lua pe toti trei si-i voi creste in continuare, cu sau fara ajutorul celorlalti parinti. Asta se poate intampla si copiilor care invata foarte bine si care sunt destul de supravegheati...

Am dat "aprob" la mesajul asta din greseala, de fapt am vrut sa vad care sunt cei care sunt de acord cu el ...
Eu nu sunt ... dupa mine, aparitia unei sarcini si ulterior a unui copil in adolescenta, este similara cu dezastrele majore ale vietii de genul droguri, alchoolism, prostitutie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui ni-na

Subiectul acesta il citesc dupa ce am dat o "revenire la setarile din fabrica" in talefonul cu android a pruncului.De ce?De vre-o doua-trei saptamani orice minutel era ocupat cu un joc nou descoperit(Minecraft,sper ca am scris corect).Se trezea devreme pentru a se juca pe tel,cand avea acces la calculator urmarea pe you tube filmulete despre acest joc.A scazut la mate(el care se inscrisese voluntar pt. olimpiada, a renuntat,ca decat sa faca 10-15 exercitii suplimentar,construia nu stiu ce....)au inceput sa apara notele de 6.In loc sa manance sau sa se pregateasca de scoala ,el era pe joc.Crampoanele faceau mucegai in rucsacul de antrenament, putea cara o saptamana ustensilele de desen ca doar nu avea timp de facut ghiozdanul ,temele se faceau la foc automat si minimul necesar. ... insa jocul devenise suveran.

Intrebare ... Minecraft este jocul ala in care isi construiesc ei case de la zero ? Cu ferestre, poduri, pereti de sticla, apoi in functie de nu stiu ce scule cioplesc mobila ...etc ?
Oh ! Daca e ala, il joaca si fiu-meu si ii place teribil ...si imi place si mie . Mi se pare mai creativ decat "temple run" unde fuge unul ca nebunul si castiga puncte ... inteleg ce spui, daca devine excesiv nu e bine, dar ca tip de joc, mie mi se pare foarte interesant.
P.S. Cati ani are fiu-tau ?

Later edit: Vad ca si desprecopii spune ca e o porcarie jocul ala ... de ce e o porcarie ? ...oare vorbim de acelasi joc ?

Mergi la inceput