Burtici cu Ciresele de mai-iunie 2013 ~36~

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Fluturashhh, discutia asta e ca si dormitul impreuna: parerile sunt impartite dupa nevoi, personalitati...
Baia impreuna am mai auzit-o... mai ales la mamici cu fete; eu nu vad nimic neinregula in asta.
Am incercat si eu cu baiatul cand era micut (cu lenjerie pe mine) dar nu a fost asa senzational asa ca am renuntat.
Oricum, tot iti trebuie cadita doar pentru ea, ca n-ai sa apuci sa faci in fiecare zi cu ea... mai sunt zile cand un "dus" e duficient.

Radu-Mamii Andrei (4ni si o luna mare) + 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simcri spune:

Buna dimineata

Da cineva un ceai? Eu am plecat cu noaptea in cap urasc cand ma rechizitioneaza jandarmeria asa nu ar mai fi avut rabdare deloc, si asa ce somn imi este acum.
Monika felicitari, in sfarsit ai mai scapat de un stres
Vicky nu am reusit sa vad tortul :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cosmy spune:

Buna dimineata si de la noi!
Elyana, ignora reactia celor de la HR; TU AI FACUT EXACT CE TREBUIE!
Fluturash, draguta ideea cu facutul baitei impreuna, dar cred ca trebuie sa astepti pana ce bebe va avea 5-6 luni altfel ar fi deranjul mult prea mare(adica ar trebui sa faci tu un dus inainte, sa speli cada si abia apoi sa intri cu bebe)...parerea mea!
Criulica, felicitari pt eco.
Monik86, super c-ati gasit ceva sa va placa...e mare lucru!

Eu mi-am facut curaj si m-am cantarit dimineata: am implinit 5kg in plus fata de luna august 2012. Nu stiu cum sa fac ca in aceast ultim trimestru sa pun cat mai putin pt ca fac ce fac si tot la torturile de la cofetaria Alice ma gandesc(fetele din Buc cred ca stiu la ce ma refer)

Va pup si va doresc o zi insorita alaturi de "traditionala urare": HAI CU PRIMAVARAAAAAA!!!!

28+Anastasia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deiutza24 spune:

Neata burtici!

Abia acum reusesc sa va povestesc despre eco de miercurea trecuta. In primul rand surpiza s-a transformat intr-o fetita de aprox 560 grame care avea un chef nebun de dansat in timpul ecografiei. Totul se pare ca este ok, d-na dr a insistat ft mult asupra creierului si asupra inimii, doar cu fata n-a vrut sa stea la masurat. Mi-a spus ca urmatoarele eco mi le va face dr care imi urmareste sarcina, deoarece se dezvolta normal.
In legatura cu bomboanele care am vrut sa i le dau d-nei dr, m-a refuzat categoric, desi eram singure in cabinet. N-a vrut si pace.
Am apucat sa vorbesc putin si cu dr meu dupa eco si mi-a dat sa fac niste analize, dar n-am reusit sa descifrez prea mult din ce-a scris, saptamana viitoare ma voi duce la medicul de familie si ea sigur va intelege.
Cam atat din partea mea, sunt in urma cu 2 capitole, ma apuc sa citesc ce-ati mai facut voi.

Va pup cu drag!

23+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris1211 spune:

Am luat si eu pauza sa va salut si sa va scriu cateva randuri.

Sunt un pic obosita, deoarece bebelusa s-a trezit pe la 5.30 si a tot alergat prin burtica vreo ora, timp in care nu am putut dormi evident. Cand am reusit si eu sa motai a sunat alarma :(
In primul rand, multumim de capitolul nou si sa auzim numai de bine.
Criulica felicitari pentru bebelusa si vestile bune de la eco. Cu privire la kg sa nu te disperi ca sigur se vor spulbera imediat dupa nastere.
Carmen333 ai dreptate cu finele perioadei frumoase. Chiar daca nu m-am ingrasat decat ce am burta, pot sa va spun ca ma dor soldurile, incheieturile, spatele. Pana si sotul spune ca daca acum la 27 de saptamani ma misc asa, ultima luna ce fac? stau la pat?
Monik86 - martisorul o sa te prinda in casa noua. ce fain!
Cu privire la dulciuri, eu ziceam ca ma pricep, dar vad ca voi sunteti profi, nu gluma. Bravo, fetelor!
Flafi - ne-a bucurat mult revenirea ta si sper sa ne scrii numai de bine si la fel de des ca inainte.
Elyana - ma gandeam ca ai mei HR-isti sunt ciudati, dar nici cu ai tai nu mi-e rusine. Cum adik daca vrei ceva de la ei? Binenteles ca vrei salariul de prenatal, nu?
Fluturash - nu stiu ce sa zic deocamdata cu baita impreuna cu Fluturica, dar oricum cred ca ar trebui sa aiba si ea cadita ei. Voi decideti oricum.
Deiutza - felicitari pentru fetita si pentru faptul ca e ok.

Maine mergem si noi la repetat analize: toxo, anticorpi RH si sumar de urina. Tineti-mi pumnii sa fie totul ok!

pupici

happy 27 + cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crina27 spune:

Buna.
deja suntem la alt capitol. va urmarescu cu interes , desi timpul nu-mi permite sa intervin :( de sapt viitoare incepem si noi cumparaturile pt bebe: patut, cadita, masa de infasat, etc :)
Va anunt atunci despre achizitiile facute si promotii :)
pooop

23+
Rares Bogdan

"Nu te-am tinut în brate, dar te simt. Nu ai vorbit, dar te aud. Nu te-am cunoscut, dar te iubesc."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturashhh spune:

Eu nu am exclus luatul caditei, stim deja pe care o luam si ii luam si suportul aferent, ma gandeam cand nu ii voi mai putea face baie in cadita sa facem impreuna, dar nu sunt sigura daca o vom face vreodata.Este un lucru pe care probabil il vom decide mai tarziu, dar care mi-a trecut mie prin cap .Deh, am imaginatie bogata

23+ Ingrid Maria

[url="http://pregnancy.baby-gaga.com/][/url]"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simcri spune:

Deiutza felicitari pentru printesa

Cat despre kg pulsam si noi cu 10kg luate de la inceput pana acum, dar basculam dulciuri la greu, sotul fiind un mare mancator de dulce, fac mereu si nu ma pot abtine sa nu fur si eu un pic, dar o sa scapam de ele nu-i bai.
Cu baita ca teorie zic ca e un lucru bun pentru ca mixezi joaca cu contactul piele pe piele care important, caldura si cu masajul, dar mi-se pare ca e cam bataie de cap, pentru ca la inceput trebuie sa faci tu baie inainte, apoi sa aduci bebele in cada, nu e bine sa-l bagi in apa pana cand nu cade buricul, eu una nu vad avantajele, cel putin sa fac asta acasa, daca vreau asa merg la o piscina cu bebe. Dar apoi nu mi-se pare normal sa fie facuta dupa 8-10 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monik86 spune:

Hola!

Multumim inca odata de urari

Noi tocmai am infulecat o para ... e unul dintre fructele noastre preferate (impreuna cu afinele si bananele )
Apropo Fluturash, si eu am mancat banane in prostie de cand sunt gravi, aproape zilnic Asta cu conditia sa gasesc pe placul meu, adica nu prea coapte. Oricum, am citit ca-s foarte sanatoase!

Criulica si Deiutza, felicitari pentru bebeii voinici si pentru rezultatele bune de la eco! Deiutza, felicitari pentru printzesa!

Iris, imi pare rau ca nu te-ai putut odihni bine. Eu deocamdata am noroc. A mea nu ma trezeste noaptea si nici dimineatanu e prea activa. De obicei incepe dupa ce ajung la birou Deci pot sa afirm ca avem cam acelasi program de lucru Cu singura diferenta ca seara cand eu stau intinsa in pat ea are ore de karate

20+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criulica spune:

Buna,

Daca mai era nevoie de lobby pentru alaptatul la san:

http://medlive.hotnews.ro/studiu-salvati-copiii-95-de-copii-ar-putea-fi-salvati-in-fiecare-ora-daca-ar-fi-alaptati-imediat-dupa-nastere.html

lectura pentru cafeaua de pranz

Eu nu stiu cum se desfasoara toti pasii acestia importanti, vine cineva iti da copilull si trebuie sa te descurci sau iti explica cineva specializat cum e procedeul corect al alaptatului? Anunt personalul medical inainte de nastere despre dorinta mea de a alapta sau nu..se face un plan de nastere?

Am intrebari de natura organizatorica si cred ca tot cu doctorul cu care nasc ar trebui discutat..!

Si eu vreau sa fac baie cu bebelusa mea dar cand va fi mai mare. Si daca intre timp mai apare si o surioasa le fac piscina din cada. Asa, momentul asta al baii va fi distractia zilei.

25+

Mergi la inceput