MONTIGNAC (184)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

tot azi, la dentist, culmea, am aflat ca de fapt fasolea mung este soia verde. nu am stiut.
brindu, cu placere! sa-i mananci cu pofta, ca-s tare sanatosi. mie imi place sa-i mananc direct din punga, cu lingura, cu toate ca nu sufar drojdia cealalta.
ca sa raspund la intrebarea de ce tin Monti: pai in primul rand nu ma mai suportam, ma apucau depresiile cand imi vedeam sunculitele, in al 2 lea rand e un regim f usor de tinut si f permisibil, imi place sa ma joc in bucatarie si sa descopar noi retete si gusturi, iar ce-i mai important, de cand cu Monti nu am mai facut nicio criza de hipoglicemie, eu care faceam la 3-4 zile.
Asa ca am decis sa tin Monti forever, mai putin strict dupa ce voi ajunge la greutatea dorita, dar voi mai strecura cate ceva nepermis atunci cand voi pofti cu adevarat la asa ceva (ma refer la dragii si scumpii mei cartofi, pe care ii ador ). Oricum, am de gand sa tin cumva regula 6:1, 6 zile mancat conform si una in care sa-mi fac miciile capricii.
Cert e ca nu voi mai avea in casa niciodata zahar sau dulciuri pe baza de zahar, sucuri cu zahar, faina alba si nimic facut din ea, fructele le voi manca numai ca masa de sine statatoare, dimineata. Sper ca de data asta sa fiu serioasa, sa nu fac ca data trecuta, cand am slabit pana la 58 kg si apoi am luat-o de la cap cu prostiile.

puisor, la Teo e problema la maselele de jos si la un canin care "calca" cumva peste dintii de sus. ziceau ca vor sa-i puna un dispozitiv de silicon (12 mil. spuneau ca ar costa) pe care sa-l poarte numai noaptea, in somn, vreo 6 luni. dar numai dupa ce decide dr. ortodont saptamana viitoare. sper doar sa nu fie cazul, daca e, asta e! sper sa-l accepte.
oricum, azi mi-a facut o surpriza de proportii! era prima lui vizita la dentist, la control i-au gasit 2 cariute mici si dupa ce a rezolvat-o dr pe Alex, urmam eu. Pana sa ajung eu pe scaun...Teo era instalat deja :))). I-a facut dr o cariuta, nu a scos nici miau si declarat incantat ca mai vrea si saptamana viitoare. Pt mine asta a fost o mega, extra, super surpriza, caci Teo al meu era efectiv traumatizat si speriat de tot ce inseamna medic, insa acum a fost dragoste la prima vedere...mai ales ca a primit si diploma de curajos si premiu de curaj
Hai ca am deviaaaattttt.

cum fac eu scap de raceala asta? acum am inceput sa tusesc de nu ma mai opresc. Am luat ACC, Caughend...Mi s-a luat, sincer!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

ariel vit c si vit d ..eu iau zilnic vit d...aici iau in fiecare zi..in ro ca era si soare vara luam numai pana in iunie si dupa rincepeam in oct...cu picaturi de vigantol...bun bun bun...adik...am ani in care nu am racit din moment ce aici e mereu frig si misuna virusatii mereu pe langa mine in birou

cine ma aude cu vit d spune ca m-au platit astia sa le fac reclama..dar e chiar ff importanta in organism...are grija de imunitate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Buna dimineata!

Sunt matinala azi, ca m-am culcat devreme aseara si pe la 5:30 n-am mai putut dormi, fir-ar!

Am emotii, ca azi mergem cu Mirci la oftalmolog, si mi-e ca n-o sa stea locului sa-i masoare ce trebuie. Ii fuge un ochi intr-o parte, spre centru, si e posibil sa fie nevoie de ochelari de corectie.

Brindusikule, ai dreptate tu cu fainoasele alea. asa-i ca si fasolea intra la capitolul fainoase? am cam mancat in ultimul timp salate cu fasole rosie din conserva. si le-am mai combinat si cu carne Acum am verificat pe site-ul lui Monti si am vazut ca fasolea la conserva are IG 40. Eu credeam ca are 35.
Ariel, felicitari ptr curajos! La 5 anisori, chiar ca-i mare lucru ca a fost ata de cuminte.
Somleac, Puishor, ce-i cu vremea asta la voi? ati facut ceva, ati stricat masinaria?
Liviu, felicitari ptr scaderea spectaculoasa. ai grija sa nu se puna la loc.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Neata grupului,

Ninha fulgii sunt de ovaz, iar laptele a fost 1.5%...

Andanii si eu am zile in care as manca si pietere( si al birou e tare nasol, ca pe mai toate birourile se gaseste: pufuleti, covrigei, etc... numai eu am cioco neagra si migdale crude)
Sper sa treci peste starea in care esti...

Musai sa citesc despre fulgii de drojdie( ca tot scrietie despre ei).

Meniul de azi:
MD: fulgi vaz+lapte1.5%+scortisoara
G: cafea
P: sarmale( carne vita+quinoa)+iaurt( daca nu ma satur)
C:o cutiuta branza cu smantana.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

ninha nu cred ca stagnezi de la fasole+ carne...ci de la fasole...stii ca mai avusesem noi acum cativa ani o discutie aci pe forum despre fasole...unora le prieteste dar la unii oameni ajuta la slabit...probabil ca esti din a 2-a categorie

eu azi mi-am facut taiteii japonezi la wok deci maniul pe azi:
MD: painte integrala+ brinza+ sunca de praga
G: ceai cu lapte
P: taitei japonezi+ piept de pui + sos de soia + usturoi
G: o mana de salata de fructe:mure, afine, capsuni
C: o sa-mi fac o supa de legume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Ninha, la noi a functionat intotdeauna explicatul si anticiparea. Ii explici ca va trebui sa stea cuminte, sa poata nenea doctor sa se uite la ochisori sa vada cum ii poate repara, etc.

Ariel, incearca ceaiul de scai vanat

Carmen, MD ar trebui sa il colorezi in rosu pt ca nu e conform daca laptele nu e degresat.

Brandu, la fel. Painea integrala cu grasimi nu e conforma. Cel mult de faza 2.

Meniu azi:
MD: avocado, wassa, vreo 5 masline
P: lipie conforma cu hummus si gogosari murati
C: ciorba de fasole cu afumatura( nu am nimic de mancare, asta gateste mama asa ca nu imi permit sa fac mofturi )

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata la pranz
iar am o migrena din aia cretinoida, deci am mancat cateva curmale uscate. bad bad!! inainte niste alune crude (nu arahide) pe principiul ala al lui Monti "preventia". ma prostesc.. zau asa. si nu e bine.
in rest:
g: 2 porcotale rosii
p: rosii cu ardei si cu branza, sub forma de salata, plus un gratar de pui.
c: omletaaa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Pai, Puishorule, asa gandeam si eu de fulgii aia, dar am intrebat, ca poate erau cumva conformi... desi nu vad cum s-ar putea face fulgi monti. Dar mai stii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

puisoaro i know i know pur si simplu dimi is in chef de painea asta integrala..adik nu e paine integrala is lipii integrale..cumparate...nu o sa se mai intample ca nu mai am brinza
deci ce stii de siropul de agave..daca ar fi sa faci un clasament pentru fructoza, miere, stevia, sirop de agave... care ar fi ala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

am uitat sa spun ca pe taiteii mei japonezi am pus si 2 lingurite de fulgi de drojdie..abea aste sa mananc prinzu

Mergi la inceput