MONTIGNAC (184)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Brandusik o sa fac in wk( pun telina, ceapa, ciuperci si fasole verde(o fierb separat) si bag la blender...) trebuie sa scot mancarurile de la pranz( si sa beau/mananc o supa)..

Oricum a facut mama ciorba de salata..
Si da ar fi fain sa avem si noi biciclete din alea!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

mie nu mi-a placut cu ciuperci..mi s-o parut ff gretoasa...ca am incercat varianta lu puisoara de crema supa de ciuperci
fasolea verde eu o lasam intreaga..ca in mintea mea arata ca niste taitei mai grosi

meniul meu azi:
Md: lapte cu fulgi
G: ceai cu lapte, 1patratica cioco neagra
P: omleta cu ceapa verde si sunca presata si cascaval si brinza de vaci (un fel de pizza la tigaie)
g: 2 nectarine
C: ba bate gandu sa mananc telemea cu paine de tarate si kapia...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:


La Multi Ani, frumoaselor!
Sa aveti o primavara superba!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

girls nush de ce mi se intampla mie lucruri numai in zile din astea 1martie...8 martie...
azi am aflat ca am nivelul de Fier fff scazut...adik in sensul ca nivelul e intre 10-330 si eu am 6..oare sa fie asta si motivul pentru care mi se face asa rau cand merg la sala?

m-am pus iar pe documentat.....nu ai fier nu slabesti...si ce a fost mult mai suprinzator...din alimentele non animale...miejii de dovleac au cel mai mare contint 8mg...dupa fisticu 4.4...si CARTOFU CU 4!!!...nu mi-a venit sa cred...oare sa fie prostie asta??

asa zis si prin urmare..ma pun pe rontait seminte si de mancat vita si salata de spanac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Neata fetelor,
Ieri am avut una din zilele in care emotiile au atins procentul 100%, educatoarea lui Stefan ne-a facut o surpriza de proportii, pregatind o sertbare extraordinara!

Aseara la restaurant am fost super cuminte am baut un litru de limonada( fara miere/zahar, de fapt apa cu lamaie) si am mancat dorada la gratar cu frigariu de legume si salata verde....

Meniul de azi:
MD: branza cu smantana+ ou fiert; cafea
G: ceai( sunt putin racita)
P: ciorba de salata
C: o salata mare!!(salata verde, rosii, ceapa)

Brandusik mai poti manca ficat, splina la gratar( cate o bucata pe saptamana)..
Eu acum ma uit la IG-uk fisticului crud( ) si as vreasa-mi iau muguri de pin pt salate...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Brindusik, restul analizelor cum sunt?Ti-ai facut si hemoleucograma sau doar biochimie?Valoarea e atat de mica incat pare putin fantastica, sa nu fie vreo greseala...la o asemenea valoare ar trebui sa fii super anemica, la modul sa nu stai in picioare, nu ca ametesti cand te duci la sala...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

caress nu is doar simple ameteli la sala...dupa 3 min de activitate fizica in sala (insemnand stepper usor) vad stele verzi si ma fac galbena rau si daca nu ma asez am senzatia ca o sa lesin...nu pot descrie..
am ameteli zi de zi ...cand ma duc la work merg 7 min pe jos si dupa trebe stau ca planta inca vreo 30 sa-mi revin + imi cade parul ff tare
cred ca mi-o iesit nivelul de 6 si din cauza ca eram pe CM atunci...dar oricum asta banuiesc ca scade ff putin analiza..

nush ce mi-au facut astia..ca nu e ca la noi la hemoleucograma iti apar multe treburi acolo si-ti spune ce sunt...aici pe fisa de analize am doar vreo 6 si ala is prescurtate si nush ce inseamna...ce stiu e ca una e cu nivel ff mic...si dupa la sf scrie ca the iron level is too low..m-o pus pe suplimente de Fe

carmen aici in afara de ficat de pui...nu vand nici un fel de alt organ..sau cel putin nu stiu eu unde sa caut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Va pupppp si va doresc onzi minunata, frumoasa cu mult soare

Brandusik hmmm, chiar asa mica valoare .... cand ti -a facut analiza ? Ieri ? Ai grija de tine, te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

acu o sapt. am facut analiza, da abea ieri am am ajuns la meducu de fam,,,


gata am inceput sa iau supli...si mi-o recomadat si niste suplimente pe baza de somn...cu valeriana ca tot vb voi de ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Vai de mine, Brindusik! nu e bine cu fierul ala. Sa mananci in fiecare zi carne, mananca mult ficat (cu grija, totusi, ca creste acidul uric, si nici asta nu e bine), sfecla rosie, linte, fasole, cereale. din cate stiu eu, fierul din legume si seminte nu intra in sinteza hemoglobinei, trebuie sa le mananci cu carne (organe, fructe de mare, peste)ca sa se asimileze fierul. Vezi ca sunt si anumite alimente care nu contin asa mult fier dar ajuta la absorbtia lui: varza de bruxelles stiu ca e unul din ele, citricele, ardeii. Iar produsele din soia ingreuneaza absorbtia.
Te , ai grija.

Mergi la inceput