MONTIGNAC (184)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Somleac, de unde ai cumparat taitei integrali?

Carmen, eu cumpar doar Heidi cu 85 % cacao. La cata cacao nu mai conteaza ce contine restul de 15%

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns big_boy spune:

Citat:
citat din mesajul lui childLIVIU eu ador smoothie-urile. Ce frunze mai adaugi? Eu am probat cu patrunjel, telina, gulie, salata. Cand nu am frunze pun spirulina sau chorella. Bine ca mi-ai amintit, maine dimi asta fac!

Acum am un blender ieftin si fara pretentii, nu pot face cu el smoothie. Strang banuti ca sa imi iau un Vitamix 5200, insa va mai dura ceva timp (nu l-am gasit mai ieftin de 2500lei la 220V. Daca aveti vreun pont raman recunoscator)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata
Brandu, aaa, asa. nu e nap e frate cu napul deci. noroc cu pozele

Carmen, sanatate multa! eu iau de la lidl, lindt, si heidi. nu prea conteaza ce, imi plac toate. si daca procentul de cacao e mare nu conteaza zaharul.

ma roade in gat in continuare... cah. ieri am pacatuit cu o magura, a fost tare buna. am pus biciu virtual pe mine si am mancat cuminte in rest. hihihi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Carmen, eu alta ciocolata care sa nu aiba mai mult zahar decat cacao nu stiu, decat Heidi, 75% sau 85% cacao, si Lindt care e chiar cu 99% cacao (dar e cam nashpa),
Bine ca am lamurit treaba cu napii, Brindusik, si cred ca aia pe care ii ai tu sunt inca si mai conformi, daca sunt pe jumatate varza. Asa ca, go for it!

e ora de and... I'm loving it!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns child spune:

PUISORUL, LIVIU eu fac smoothie-urile la un blender philips, slabut ca putere, dar foarte bun, intotdeauna mi-a iesit totul asa cum trebuie.

Meniul de azi:
- smoothie cu banana, seminte de chia, spirulina si chorella
- cascaval la tigaie, rosii chery, ardei
- mancare de linte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Salut!

Am fost ieri in Kaufland, am gasit vreo 6-7 feluri de paine Vitastar, nu stiam ce sa aleg, pana la urma am luat din cea cu ambalaj albastru, sper ca este ok.

Si eu tot Heidi de 85% mananc, dar max. o patratica pe zi.

Meniul de ieri:
8 - 1 felie de Finn Crisp cu gem fructe de padure
12:30 - varza cu carne si 2 mici
16 - 1/2 de bucatica de cioco
18 - sarmale (sunt facute de mama, asa ca nu prea pot comenta ca au orez)
si 2 buc mici de prajitura cu nuca (facute tot de mama, pacatoase rau, rau)

Nu stiu, saptamana aceasta nu sunt deloc ok, imi f. greu sa rezist la tentatii, sa stiti ca va admir pentru determinare

Cum faceti exact smoothiul? Pare super interesant si poate imi da si mie un pic de energie si buna dispozitie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

amiro, mie mi se pare ca cea cu ambalaj verde e cea mai conforma, fiindca are continut de fibre mai mare. 38%, parca?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns big_boy spune:

Actualizare la mine 113 Kg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Andreea, incetul cu incetul o sa te obisnuiesti sa refuzi tentatiile neconforme

Am cautat pe site-ul monti oficial si scrie ca mozzarella, cedarul si cottage cheese-ul au IG zero. Cu mentiunea ca There is practically no difference in the GIs of whole-milk products and non-fat milk products. It is important to keep in mind that milk products, even if their GI is low, have a high insulinic index.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Salut
Cantarul urca, din pacate. Am mancat foarte putin, insa nu stiu ce s-a intamplat. Scriu meniul de ieri:
MD: morcovi cruzi
G: morcovi cruzi
P: un iaurt si wasa (stiu, wasa neconforma- doar 19% si iaurt natural normal)
G: morcov crud
C: niste cocos crud si dupa vreo ora varza cu sos de rosii si friptura la tigaie. Aveam 1/2 Kg mai mult

Azi mi-au venit semintele chia pe care le-am comandat.

Meniul de azi:
MD: o para, dupa o ora un iaurt cu o lg de seminte chia si o lg miere
G: 1 patratica cioco 70%
P: salata
C: cred ca paste cu fructe de mare, ies cu fiica-mea la restaurant.

O zi buna

Mergi la inceput