Piersicute de iulie august (28)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Eu incerc a treia oara sa scriu mesajul... prima oara l-am pierdut ca s-a inchis capitolul si s-a deschis altul pana am scris eu 5 randuri.... a doua oara l-am pierdut pur si simplu, cred ca a intrat sotul pe tableta, iar a treia oara sper sa reusesc....

Noi am avut o zi buna per ansamblu, solicitanta in prima parte, abia i-am pregatit masa. Piureul l-am pregatit cu ea in manduca..... Iar de la 3.30 a dormit pana la 6, am bagat un somn de 2 ore si eu. Ura! E bine, tare bine! Iar acum se juaca langa mine in pat si e 11 jum noaptea. Incepe sa de-a semne de oboseala...

Azi am mancat mar copt, nu a cazut pe spate de la el, in schimb si-a mancat bine piureul de legume. Mai incercam si maine ... poate avem mai mult succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Mersi Ana pt modificarile facute pe prima pagina.

Vera cum a fost la shopping? Ce ai luat?

Ada ai gasit carnetul de vaccin al lui Nectarel?

Ali ce face Rafi?

Roxy, Anto mai face rostogoliri in miez de noapte?

Aruba, cu mai e cu psihologul? I-a trecut raceala?

Carmen cum a fost cu bonele, ai gasit ceva?

Balanta ai venit la control in Bucuresti? Ce mai faceti voi? Ce bine mananca bebei tai! Si mancarica si lapte la greu.

Ioana, esti la mama?

Ile, eu nu m-as panica ca nu mananca cat ati bebelusi, important e sa se si obisnuiasca organismul sa le proceseze.

Laura mai face Andreiu caca la olita? Sa-ti fie de bine odihna de la mama.

Kimmy, esti mai bine, nu asa?

Fleur si cat il ti acasa pe Eric? Si Onuta are mai nou un super program trage un pui de somn pe la 10seara si abia dupa 12, aproape de 1 noaptea se culca

Maria, Michelle ce va mai fac piersicutele racite?

Zizou ce mai faceti?

Iuli, ce mai face Mihaita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Sper ca dormiti linistite si nu va trezesc bebeii prea des sau deloc.

Porumbita, Ana, multumesc pt sfaturile cu somnul in patut, nu mai stiu ce sa fac. Si eu suspectez ca patutul lui e mai rece, voi incerca pontul cu paturica. In schimb astept mereu sa fie in somn profund, dar poate are el asa somnul mai iepuresc. Cand imi amintesc cum dormea in primele luni, vorbeam tare cu el in camera si n-avea nici o treaba.

Noi avem zi de putina "socializare". Am fost la vecina cu fetita de un an si ceva, cica sa se joace impreuna, dar cum ii dadeam o jucarie lui E., fetita incepea sa tipe. Tare! Cam greu cu imparteala...
Acum pe seara asteptam pe nasi sa vina cu jucarii si lucrusoare de la baietelul lor pt Eric. Numai bine ca n-am mai sters praful in living de multisor... (Am facut un menaj super rapid, in schimb n-am mai nimic in casa cu ce sa-i servesc, asta e).

Ana, tu ai un adevarat sportiv acolo!

Lorena, felicitari pt Onuta prietenoasa cu bebeii musafiri.

Ali, ai dreptate, il mai rasfat un pic pana vrand nevrand va merge full time la cresa. Mai sunt cateva saptamani...

A, am uitat sa zic, al 4 lea dintisor i-a erupt in sfarsit, se vede bine. Tare-s curioasa daca se va domoli agitatia si va reveni la un program cat de cat. Acum sta pe canapea langa mine, baricadat de perne si exerseaza batzaiala pe genunchi. Tot la stadiul asta suntem...

Ne citim maine la "ceaiul" vostru de dupa-amiaza.

PS Muraturica: Eu tot pe aici-s, daca nu intru inseamna ca nu ma lasa Eric, e anti-forum. Cu FB-ul n-am in continuare nici o treaba, nici n-as avea timpul si energia sa mai citesc/scriu si pe acolo.

Noapte linistita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

In loc sa plecam la Viena, plecam la spital aici. Eric a avut febra aseara pe la 12 (38.5), iar dimineata la 5 avea 38.3. Plus ca este plangacios. Abia l-am adormit acum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata. Haideti la cafea cu lapte si la ceai.
Balanta, sper sa fie bine Eric. De la ce a facut febra?
Fleur, felicitari pt dintisor. Stiam de tine ca nu esti pe FB. Eu zisesem la un moment dat ca fac un cont fake sa pot vb doar cu fetele. Nu am mintit, o sa il fac vreodata, dar acum nu as avea timp sa urmaresc oricum. Am mult de lucru in perioada asta si Aurora e tare doritoare de companie si de activitate.
Sper sa se regeleze toate piersicutle cu somnul (inclusiv a mea cu cel de peste zi).
Ieri era sa pice copilul din pat cu mine langa. Stateam amandoua pe patul mare (de 2 persoane), ea pe mijloc, eu pe o margine. Acolo are loc sa se rostogoleasca in voie. O fractiune de secunda am intors capul si cand m-am uitat la ea mi-am dat seama ca daca isi termina rostogolirea pe care o executa cade. Am prins-o de piciorus si s-a rostogolit in sens invers, pe pat nu jos. Mi-a stat inima, dar ea nu s-a speriat.
Sta din ce in ce mai bine in fundulet, in sensul ca isi mentine echilibrul mai mult pana pica intr-o parte. Nu o tin mult sa nu fortez, ca mai sta si in scaunul de masa.
Trebuie sa investighez si eu borcanasele de la DM ca nu am fructe bio in afara de mere si nu o sa ii pot da la infinit. Vad ca cei de la Nestle desi sunt firma renumita au zahar, cel putin in cele pe care le-am vazut eu.
Cam atat, sper sa mai doarma sa imi beau cafeaua si sa fac ceva treaba.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

Buna dimineata!
am terminat cafeaua, am expediat copilul cel mare la scoala, il voi pregati si pe bebe ptr ziua asta si plec si eu...
daca ma mai intreaba vreo persoana daca am nascut o bat!!!

Balanta: aveti grija! multa sanatate Ericutului!

Carmen: ce ai mai facut cu bonele?

ULEI de PESTE:
eu am avut luat din UK, formula speciala ptr copii peste 6 luni (acesta e la capsule si se sparge o capsula si se pune lichidul in piure):
http://www.equazen.com/default.aspx?pid=334
in Romania se gaseste acest preparat special ptr copii (e lichid si se da cu lingurita sau se poate pune in mancarica):
http://www.naturashop.ro/omega-ulei-peste-aroma-lamaie-lichid-p-1571.html

CUMPARATURI din UK:
eu comand on-line, platesc cu cardul si mi le trimit cumnatei mele (care sta in Anglia) si ea mi le trimite in Romania prin compania de transport EastLines.
am avut o perioada cand comandam on-line si pachetele mi le prelua o firma de acolo si mi le trimiteau ei in Romania. firma se numeste DirectUK
http://www.directuk.co.uk/acasa/
oricum si cu acest transport adaugat la pretul produsului ieseam MUUUULT mai convenabil decat in Romania.

aici am gasit borcanele ieftine:
http://groceries.asda.com/asda-estore/catalog/sectionpagecontainer.jsp?skuId=2305968&departmentid=1214921923692&aisleid=1214921924589&startValue=''

http://www.tesco.com/groceries/product/browse/default.aspx?N=4294792451&Ne=4294793660&lvl=3
aici borcanelele HIPP sunt la oferta: 10 bucati 5 lire

o sa mai pun site uri si cu jucarii si haine la super preturi. dar calitatea este super, asta e important!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

http://www.tesco.com/groceries/product/browse/default.aspx?N=4294704972+4294705022&Ne=4294793660&Nao=40

Observati diversitatea!!!
la noi 3 lulele, 3 surcele si alea scumpe! ca deh am salariu de 6000 lire/luna si mi permit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

cel mai apropiat TESCO de noi este in Ungaria, asa ca fetele din vestul tarii poate au acces mai rapid la el... este un hipermarchet, gen Cora, Metro, Carrefour la noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Buna dimineata,

Multumim Ina pt linkuri, de compania aceea din UK care iti trimite acasa nu stiam, e tare buna ideea.

Balanta, sper sa fie bine. O fi virusul luat de la Marc?

Fleur, sa stii ca da, cu mine nu seamana deloc asa activ. Ti-a zis si Ali, repet si eu, nu te grabi sa il vezi deplasandu-se independent, o va face curand. Sunt cu ochii pe el non stop, dar incerc sa ii las si libertatea de a explora, deci nu sunt si cu mana pe el/pe langa el non stop, asa ca in fiecare zi il vad lovindu-se/cazand (din 4 labe) cel putin o data.

Am reusit ieri sa pozez capitolul, mai am pana sa editez si sa fac pdf-ul, dar poate termin inainte sa treaca wonder weekul.

Din capitolul autodiversificare, oarecum - dupa o pauza de vreo 3 saptamani de la lingurita, i-am dat ieri niste piure de fructe cu lingurita (caci voiam sa ii dau prune si n-aveam altfel). Am avut surpriza sa manance f bine, se ducea spre lingurita si lua singur, ca atunci cand musca din para (para de obicei i-o tin eu, intreaga si musca din ea, ca asa mi se pare ca ii ia cel mai bine sucul).

Mergem sa ii facem pasaport.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

Balanta sa va faceti repede bine.

Noi suntem tot cu nasul fornait, macar m-am inistit ca nu este nimic la plamani, nici mai jos de gat cica nu este, ci tuseste de la mucii din nas care coboara.

vedem maine ce zice dr, cum facem sa-i subtiem si sa-i scoateam de acolo ca saraca se chinuie cu ei pe acolo.


Mergi la inceput