Piersicute de iulie august (28)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Ola....
Legat de somn desi patul e 2/2noi dormim Toti 3 pe 1/1 .adica EU,Denis si rafi ca taticu doarme pe coltar .eu ma trezesc de cele mai multe ori teapana cu Denis cocotat de tzitzi si rafi impanganduse in spatele meu sau cu picioarele pe mine.deci somnul e o distractie ptr mine
Carmen sper sa ai noroc de data asta cu bona.i ai zis ca ai camere?

noi de dimi am fost iar maraiti.acum a adormit la tzitzi.el nu vrea mai nou nici leg nici fructe...in schimb vrea orice mancam noi.cand ne vede mancand I se lumineaza fata si incepe sa dea bucuros din maini si picioare.i am mai dat cate un colt de Paine sa roada dar mi e frica sa nu il deranjeze la burtica.

S a trezit putin infundat la nasuc.sper sa nu il apuce raceala iar.

Cu rafi nu stiu cum sa fac sa am mai multa rabdare.saracutul se plictiseste toata ziua si atunci il mai apuca sa Sara....sa fuga...sa urle si EU bineinteles ca incep sa strig la el ca ma enerveaza.se uita la desene,mai se joaca putin pe net...mai deseneaza...nu stiu cum sa ma organizez sa ii fac si Lui ceva activitate sa nu se plictiseasca.cand e treaz Denis imi ocupa tot timpul...iar cand adoarme ma bucur ca apuc si EU sa mai strang de prin casa sa fac mancare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

noi am avut o noapte horror, eric a plans enorm, nu l-a mai consolat nimic: nici plimbatul in brate sau manduca, nici leganatul, nici jucariile....
a fost cumplit: si eu si sotul ne simteam neputinciosi. tocmai l-a dus sotul la control sa fim siguri ca nu s-a agravat bronsiolita si sa nu cumva sa fie nevoie de internare iar noi sa stam aiurea acasa. cica nu s-a inrautatit, e doar cursul bolii...nu ma gandeam ca o viroza poate fi asa agresiva.
acuma a venit sotul cu eric si l-a preluat pe marc, ca a zis dr-a ca vrea sa il vada si pe el, fiindca trebuie sa isi dea seama daca mai e nevoie sau nu de aerosoli cu ventolin (zicea ca nu e recomandat sa se fol ventolinul pe perioada indelungata). mai zicea dr ca aerosolii cu ser fiziologic simplu n-au nici un sens, e ca si cum nu i-ai face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui clayhanger

Valy, ati trecut si milestoneul asta voi ca parinti, prima cazatura! Cred ca e "de ce ti-e frica, de aia nu scapi!"... Sper sa treaca cu bine si zilele (2-3) in care trebuie urmarita (sa nu vomite in jet din senin, sa nu fie somnolenta sau neobisnuit de agitata, etc).

Ana, mama lui Vladimir (9.07.2012)


eeeeeee nu vreau sa ma sperii.e o.k. si cum sunt eu cu capul....

intrebare-intrebatoare???
de cand se pot pune la fiert impreuna carnea+legumele?
ca pt 30 gr de carne aburesc toata bucataria...apoi cu legumele alta abureala.

si cat pot ridica spatarul la carut?avem 6 luni si 3 sapt.eu l-am ridicat fff putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

valy, imi pare rau pt cazatura
e bine ca nu te-ai panicat, eu nu stiu cum as reactiona intr-o situatie din asta.

ali, felicitari pt ma-ma
cum zicea si fleur, sa vezi ce o sa te mai strige cand ii e greu. la noi in casa de cand cu bronsiolita asta, aproape ca doar "mama" se aude. nu imi dau seama, la varsta asta, oare ei chiar stiu ce inseamna "ma-ma" de ne tot striga in momentele grele?

edit: of ce pustiu e pe aici! mai e putin si o sa imi aud ecoul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Iuli ms de idei, nu m-am gandit, baietii nu au facut mofturi.

Noi practicam partial cosleeping dar bambina cum o pui asa ramana, doar isi intinde lateral mainile si atat, trebuie sa ma grija sa nu ma pun peste ele

Fleur, nu te-ai prins ca e suparat pe tine ca il lasi la cresa? Este doar inceputul de "mancat ficatzeii lui mamica pentru ca ea e MAMICA"
Cunoastem pana la varste inaintate acest comportament, cu toata lumea este ok dar cu mami este marait, plange, etc.

La noi la fel se intampla, si inca la 5 ani se mai poarta: cat sunt plecata e liniste si pace si cum intru in casa toti sunt pe jos, pe sus, se plange, se maraie, totul e pe dos!

Carmen o sa fie bine, o sa vezi!

Balanta la noi se vad efecte si la aerosoli simpli pt ca fluidizeaza secretiile, in fine, fiecare dr cu parerea lui

Eu o tin in fundulet in carut de la 6 luni

Multumim de felicitari

Vera, Laura, Ada,Moni,Michelle mai scrie-ti si pe aici

Ali din pacate tu esti una ei sunt 2, este si el mic, nu e mare, trateaza-l ca pe cel mic ca sa nu se simta dat la o parte

Sa vedeti ce ii zicea V bambinei: tu esti cea mai mica, pe tine te iubeste acum toata lumea

Cred ca e valabila gandirea pt toti fratii mai mari

Roxi, Oli unde sunteti?


pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Salutare, fetelor.

Am reusit sa citesc tot Dar bineinteles ca am si uitat cam tot.

Sper sa se faca bine piersicutele bolnave.

La multi ani ( cu intarziere ) sarbatoritilor.

Noi am avut cateva saptamani mai dificile. Acum 3 saptamani a facut rosu in gat cu febra mare 39. I-a trecut dar de atunci nu mai doarme bine noaptea. Iar de o saptamana jumatate e plina de muci pe care nu mai reusim sub nicio forma sa ii mai scoatem.
Asa ca azi am fost la ORL si a aspirat doamna doctor mucozitatile cu niste furtunle foarte subtiri. Acum doarme de 2 ore, ea care ziua mai mult de 30 min nu dormea intr-o repriza.

Ca achizitii: am inceput sa spunem ma-ma-ma si ba-ba-ba. Am inceput sa ne rostogolim si de pe spate pe burta, ca urmare se trezeste noaptea sa se rostogoleasca, stam in fund destul de bine.

La munca inca e relaxare totala, am facut o parte din cursuri. Saptamana viitoare incep si avioanele iar pe 11 plec la simulator. Sper ca pana la sfarsitul lunii viitoare sa am licenta macar pe un tip de avion.

Pup fetele si piersicutele!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Balanta plimbat cu masina ai incercat?cateva ture de cartier si aerul rece poate aveau efect, dar poate nu il scoti bolnavior




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Zizou pup mai asteptam vesti

Am vazut sapt trecuta filmul flight , sotul cand a plecat zice : sper sa nu fie pilotul ca cel din film, adik baut si drogat:))



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

BALANTA multa sanatate gemenasilor!

VALY carnita se fierbe impreuna cu legumele dupa varsta de 1 an (pana atunci nu se recomanda sa dai zeama de carne).

eu ma uit dupa niste haine de copii pe http://www.flickr.com/photos/imbracaminte_copii/
sunt de firma si fff bune ca pret. am aflat de acest depozit tot de aici, de pe DC, acum vreo 4 ani.
cele de fetita sunt mortaleeee:
http://www.flickr.com/photos/imbracaminte_copii/sets/72157622623589239/
eu caut acum niste body-uri:
http://www.flickr.com/photos/imbracaminte_copii/5963003373/in/photostream/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Valy, o sa fie OK, dar na, macar in teorie, tot tre sa stii la ce sa ai grija.

Balanta, eu cred (intuiesc, n-am citit nimic despre asta) ca este vorba de feedback pozitiv (referitor la Mama). De cate luni de zile le spunem de x ori pe zi mama/mami? Si cum ni se lumineaza fata cand spun ei pt prima oara Ma? Sau Ma-Ma? Se prind repede bebeii de ce ne face placere sau de lucrurile care ne atrag atentia. Ca atunci cand tusesc exclusiv pentru atentie. Eu una (inginer ) asa imi explic.

Ce mai cred este ca nu te-ai panica daca s-ar lovi/ar cadea unul din bebelusi. Ar fi mai greu la tine pt ca esti cu amandoi, dar ai reactiona din instinct si ai face totul bine.

Ile, imi place maxim de tine si atitudinea ta. Tre sa fie tare fain sa ai experienta copiilor mai mari. Ai grija la I, ca are mainile subtirele si albe!

Si eu cred ca, atunci cand e vorba doar de un nas usor infundat, sunt utili aerosolii doar cu ser fiziologic. In practica, as fi preferat sa stea la aerosoli decat sa il chinui punandu-i serul in nas, dar nu e cazul, e jale oricum ar fi.

Vremea asta l-a facut sa caste la o ora dupa ce s-a trezit dintr-un somn de 1.5h.

Mergi la inceput