Buburuze de mart-apr 2013 (19)!

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violeta2013 spune:

Buna dimineata, buburuzelor!
N-am mai scris de multa vreme insa va citesc zilnic, de tri ori pe zi :)
Ma cuprind emotiile cand vad la semnaturile unor mamic 38 de saptamani... Doamne-Doamne, ce emotii! Sa dea Dumnezeu sa ne aduca zilele urmatoare vesti bune si bebelusi grasunei.
Citeam si mai sus ca unele mamici au probleme cu colul. Si pe mine m-a tinut in priza colul toata sarcina. Am inceput cu 3 cmm, iar la ultimul consult (la palpare) doctorul mi-a zis ca aproape ca nu-l simte. Am inlemnit. Bine ca la eco mi-a zis ca are 2,6 cm si e incghis. Bebelusa mea a mai coborat si sta cu caputul direct in col. Speram sa ajungem si noi sa punem la semnatura macar 36. Azi am intrat in saptamana 32 si suntem tare fericiti.
Pup si eu burticutele si zile frumoase sa avem.

Mamica de bebelusa 32 de saptamani +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Arianna, nu cred ca ar strica sa faci Dexametazona pt plamanii bebelului, macar stai linistita dupa. Incearca sa nu te streseaza prea tare, am o prietena care a stat cu colul deschis de 2 cm ultimele 4 sapt de sarcina si a fost totul in regula dupa. Cat mai mult la orizontala, cu o perna sub fund si ia tratamentul prescris. Multa sanatate!

35+ cu Bebe Bocanila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Neata!
Arianna multa sanatate si bebe la termen!
Violeta si eu am avut colul la fel ca si tine. Cu repaos ajungi la termen, nu-ti face griji. Atata timp cat e inchis ai mari sanse sa duci sarcina mult timp.

Pup burticile!


38+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Arianna stai linistita si cere sa faci dexa pentru linistea ta si siguranta bebelinei. Eu am 2 saptamani si ceva de cand am colul deschis 2cm si contractii dureroase si imi face impresia ca o sa ma rog de ea sa se nasca

Nu ai tratament pt contractii? Eu iau nospa cu scobutil, fetele mai ziceau ceva de gynipral.


Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 35+ Mara Gabriela

AMR DIN CE IN CE MAI PUTIN :)))



Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Katy, tu cum mi esti?
Parca ieri te plangeai ca iese Tudor mai devreme...

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 35+ Mara Gabriela

AMR DIN CE IN CE MAI PUTIN :)))



Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Violeta colul tau are o lungime medie asa ca daca te relaxezi si nu rastorni casa cu susul in jos si nu ridici greutati,nu sunt motive sa nu ajungi la termen

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 35+ Mara Gabriela

AMR DIN CE IN CE MAI PUTIN :)))



Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Astazi merg si eu la control,sunt tare curioasa cum mai este colul meu dar deja sunt mai relaxata,ma gandesc ca mai am 1 saptamana si 3 zile pana la termen si apoi sa faca cum o crede ea domnisoara

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 35+ Mara Gabriela

AMR DIN CE IN CE MAI PUTIN :)))



Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta2013 spune:

Katy, Mara, multumesc pentru incurajari si abia astept sa trec si eu semnaturile voastre 35+, apoi 38+.:)
Eu stau in pat de la 9-10 saptamani. Recunosc, nu am avut deloc probleme in sarcina si colul a fost tare si inchis de la inceput, chiar daca era doar de 3 cm, dar pentru ca am pierdut doua sarcini anterior, doctorul meu mi-a zis ca cel mai bine ar fi sa ne luam orice masura de precautie. Si-i multumesc lui Dumnezeu ca am avut posibilitatea de a sta acasa, multe mamici, saracutele, nu isi permit si tb sa meraga la munca, uneori chiar in conditii grele.
Acum insa bebelusa mea a crescut si apasa colul, dar sper sa fie cuminte sa sa-mi dea mai mult in coaste decat in col :)

32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Violeta,. ai ales un nume gargaritei?

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 35+ Mara Gabriela

AMR DIN CE IN CE MAI PUTIN :)))



Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Am tratament pentru contractii dar ai tusea asta ajuta la deschiderea colului ai din cate vad,nu da semne sa treaca,am incercat toate remediile posibile si tot degeaba.
Daca nu ar fi tusea,dr mi-a zis ca pot sta mult si bine cu lungimea asta de col.
O sa incerc azi si greentuss poate ma ajuta,am ramas fara idei

32+cu Adelina Ioana

Mergi la inceput