Clubul "babelor" FIV-oase 73

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Qiao sa va traiasca fericiti porumbeii

Velvet cu doxi acoperi aproape tot dar nu si candida. Incearca totusi sa iti faci o cultura inainte. Bafta multa iti doresc!

Andrew endocrinologii neimplicati in FIV iau valoarea TSH de 2,5 ca val normala si fara pb.
Cei implicati in FIV iti vor spune ca e bine sa fie sub 2 ba chiar in jur de 1 tendintele actuale.
Mergi pe mana Prof Strohmer ca stie ce spune. Un TSH peste 2 poate duce la un raspuns mai slab la stimulare cu ovocite mai proaste si automat embrioni mai putin buni calitativi.
Parearea mea e sa mergeti la un endocrinolog care colaboreaza sau este angajat la o clinica ce face FIV-uri.
Cat priveste enterococul ar tb sa faci si tu tratament. Asa se face de regula daca unul are ceva fac amandoi sotii tratament pt a nu plimba microbii de la unul la altul, mai ales ca de enterococ se scapa destul de greu, de regula necesita tratament de mai lunga durata.
Spune-i sotiei tale sa manance mult iaurt. Contine bacili lactici care ajuta imunitatea in zona genitala feminina.
Bafta si voua!

Va doresc tuturor "babutelor" sa aveti o zi minunata de primavara ca insfarsit mai avem si parte de soare


Eu o astept cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

sandy mersi candida nu mi-a iesit.nu am unde sa fac o cultura la mine aici,din pacate...si chiar daca am,nu stiu.nu am incredere.nu merg aici la spital.am ajuns de 2 ori la urgente.si mi-a ajuns.nu vreau sa mai intru acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aadina spune:

Crismoni, ce chestie. Mie imi trebuie clexane 0.4 si nu gasesc deloc, in schimb am gasit de 0.6. La fel am patit si in decembrie. Eu scot 0.2 din seringa, apoi injectez diferenta de 0.4.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

sandy multumesc. sper ca fetita sa se faca bine. deocamdata imi fac griji pt ea pt ca nu prea mananca. uneori ma gandesc ca un copil poate e mai simplu, intelege ce ii zici macar, chiar daca face pe Gica contra ... dar daca rezultatul e acelsi 0 ce folos ?!?
apropo, si sotului i-a iesit enteroccoc in spermocultura, la mine nu apare. a facut de fiecare data tratament cu antibiotice inainte de punctia mea, dar reapare. un singur dr (parca Diakumakos) a zis ca 7-10 zile de tratament sunt insuficiente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Qiao asa-i poate cu copii e mai simplu dar drept sa graiesc nu prea cred; ca avem noi nepotele care cand il iau pe nu in brate ala e

Are dreptate grecul! Da enterococul necesita zile multe de tratament uneori chiar si 15-20 si poate cure repetate la cateva saptamani.
Pe de alta parte exista si posibilitatea ca proba sa fie contaminata in laborator sau la locul de colectare!
Eu ii dau sotului de regula un pachet de pansamente sterile pt colectare ca sa nu utilizeze servetelele lor de acolo inainte de colectare. Acele servetele stau de regula intr-un mediu cu microbi de tipul enterococului. Asa ca nu-i greu sa se contamineze proba.

La fete e diferit cel mai probabil contaminarea vine din vecinatatea tubului digestiv si de regula e neutralizat de bacilul lactic de aia i-am zis lui Andrew de iaurt, dar nu neg ca poate fi si din cabinet, clinica. Ala insa de regula e rezistent la antibiotice.

si o zi faina


Eu o astept cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Qiao ... conced placut .. relaxare ... leneveala ... dar nu te relaxa prea mult ....

AAAAAm uitat sa-ti spun....sapt trecuta daca am fost bolnava, mi-a facut mama mancarica si sambata ghici ce mancare imi facuse : ciulama de porumbel
Nu am mancat (deci nu tb sa te superi pe mine) .. m-am gandit la Gugu tau ...

A fost dezamagita mama pt ca mi-a spus ca imi trimisese bunica porumbei special pt mine .. sa ma fac bine ...

Adevarul este ca inca nu sunt bine ... o duc pe picioare raceala...
Poate s'o incumeta si oi scapa de ea ....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Elly iti doresc sanatate multa multa! Sa scapi cat mai repede de raceala asta!


Eu o astept cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Sandy- multumesc
Aseara i-am povestit sotului despre tine ... ii explicam ca mai avem o sansa daca uterul meu "super -mega- operat" nu face fata ...

Iar pana acum ... pot spune ca nu uterul a fost de vina .. ci calitatea embrionilor ...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

Ati auzit ca Med New Life e implicata intr-un scandal cu trafic de ovocite ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Am citit si eu. Off de ce daca e ilegal la noi s-or apuca oamenii astia de asa ceva?

Elly io sper sa nu imi urmati exemplul in nici un fel!
Eu cred ca voi veti reusi cu materialul vostru si cu uterul tau.
Sunt sigura ca daca iti rezolvi TSH-ul dinainte de un nou FIV si scapi de raceli nefericite care iti dau peste cap imunitatea vei avea ovocite bune si embrioni buni care vor sta la culcus cald 9 luni.

Eu o astept cu drag

Mergi la inceput