Clubul "babelor" FIV-oase 73

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amaradia spune:

velvet, eu am facut histeroscopia cu anestezie generala.
dupa vreo doua ore am plecat acasa, apoi a doua zi la munca.

bafta!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

elly multumesc si pt urare si pt raspuns

amaradia multumesc mult.nu mai aman.de fapt nu amanam interventia in sine,ci nu stiam la ce medic sa merg.si am zis ca bucurestiul e cam departe pt o histeroscopie.sper sa n-am nimic ce sa nu se rezolve pe loc.ce avatar ai e superba fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndrewD spune:

Multumesc tuturor pentru sfaturi. Din pacate iarasi ma lovesc de medici care spun altceva...medicul endocrinolog spune ca e suficienta o valoare de 2,5...presimt ca nu e un medic bun.

Mai nou sotiei i-a iesit si o infectie cu enterococcus spp, imediat dupa interventia de la Polisano Sibiu. N-a avut niciodata asa ceva, teste facute cel putin o data pe an. Coincidenta ? Stiu ca e genul de infectie care se poate lua din spitale. Oricum sper sa fie o veste buna ca la antibiograma rezulta ca este sensibil la toate antibioticele.

A inceput deja tratamentul si doctorita pe care o vedem acum spune ca trebuie sa evitam o sarcina si luna asta desi tratamentul cu antibiotice se va termina cu mult inainte de ovulatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaradia spune:

Andrew, schimba endocrinologul.

Eu, si cu ajutorul endocrinologului meu am reusit de data asta.
O cheama Magda Bajenaru. Daca vrei mai multe detalii vorbim pe PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Andrew mie mi-a spus dr endocrinolog ca Tsh-ul ar tb sa fie <2..
Fetele pe forum vad ca spun ca ar fi bine sa fi ~1...

Eu am 3 ...
Deci nu-i ok.

In ceea ce priveste antibioticul .. si eu stiam ca daca-l iei inainte de ovulatie este ok.
DAr daca asa vi s-a recomandat ... poate o sti ceva dr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Citat:
citat din mesajul lui AndrewD

Multumesc tuturor pentru sfaturi. Din pacate iarasi ma lovesc de medici care spun altceva...medicul endocrinolog spune ca e suficienta o valoare de 2,5...presimt ca nu e un medic bun.

Mai nou sotiei i-a iesit si o infectie cu enterococcus spp, imediat dupa interventia de la Polisano Sibiu. N-a avut niciodata asa ceva, teste facute cel putin o data pe an. Coincidenta ? Stiu ca e genul de infectie care se poate lua din spitale. Oricum sper sa fie o veste buna ca la antibiograma rezulta ca este sensibil la toate antibioticele.

A inceput deja tratamentul si doctorita pe care o vedem acum spune ca trebuie sa evitam o sarcina si luna asta desi tratamentul cu antibiotice se va termina cu mult inainte de ovulatie.




Sa amanati din cauza infectiei urinare? Eu am avut enterococcus descoperit in primul trim. de sarcina. Am luat antibiotic permis in sarcina, a fost ok, apoi toata sarcina am facut in fiecare luna urocultura. Nu au mai fost probleme.
Imi pare rau ca nu gasiti un dr. care sa va arate calea dreapta.
Bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crismoni spune:

Buna dimineata, babute!
am nevoie de un sfat
poate unele dintre voi ma mai tin minte de la FIV Sibiu
eu sunt sub tratament cu CLEXANE de 0,6ml/6000ui, pentru mutatiile mele
in prezent este o mica criza in aprovizionarea depozitelor cu Clexane de 0,6 si pot obtine injectiile abia maine, cel mai devreme
problema este pentru azi, cand nu mai am Clexane de 0,6, dar am gasit Clexane de 0,4ml/4000ui
intrebarea mea este: daca fac o seringa si jumatate de Clexane de 0,4ml este echivalentul uneia de 0,6 ml?
nu pot intreba un hematolog ca nu am in judet, iar medicul de familie nu stie exact ca nu cunoaste bine medicamentul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

crismoni faci o seringa de de 0,4, iar la cea de-a 2-a intai arunci jumatate si ce ramane injectezi, ca sa ai bula la capat, langa piston si sa o impingi si pe ea. sper ca sti ca bula trebuie sa fie langa piston, da ?!? si asa nici nu risti sa gresesti doza.
mukta bafta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

acum mai pe indelete ...
sun sunt in cincediu saptamana asta, sa extermin zilele ramase de anul trecut. pierd timpul aiurea. ieri am facut curatenie prin casa, azi nu am miscat nici un deget pana acum
de vineri seara aveam o posibila sotie pt Gugu. e o porumbita cu o rana la o aripioara. o gasise un mos si o luase in casa, dar nu putuse sa se duca cu ea la dr. am dus-o noi. nea- dat un unguent sa o dam pe rana, tipa care l-a tratat pe Gugu mi-a recomandat si antibiotic si ceva pt paraziti interni. nu pot sa ii fac deparazitare externa inca pt ca spary-ul se pufaie sub aripioara, iar ea are rana acolo pe o parte. in schimb ma chinui sa ii dau medicamentatia. are ciprofloxacina si metronidazol. le-am pisat, amestecat cu miere si ii dau cu o seringa de insulina. e insa asa de micuta si firava, cu un cioculet si un gat asa de mici ca abia ii incape seringa aia. aseara am crezut ca am innecat-o (la porumbei e f aiurea delimitarea intre trahee si esofag), azi dim aveam niste emotii de ma lua cu rau. pana la urma am reusit sa ii dam fara alte incidente. e o intreaga punere in scena. eu o prin si o tin la piept pana se mai linisteste, pe urma sotul ii deschide ciocul si eu bag seringa pe gat (baaarrr). pe urma iar ma stam sa se mai linistesca si urmeaza datul cu unguent. pt ca am vazut ca nu ii place sa o intorc pe spate, o tin in poz normala si ii defac aripioara, iar sotul se chinuie stand pe vine sa o dea. ufff, si facem manera asta de 2 ori pe zi.
De Gugu ce sa zic, parca e nebun. Sambata dupa ce a descoperit-o a facut curse in fuga de la ea din dormitorul puilor la noi in sufragerie si iar la ea. l-a calarit pe sot tot w-e, l-a pupat, l-a batut, l-a iubit in toate felurile. seara s-a culcat stand pe burta (el doarme in picoare, uneori ca barza) De disperat ce este, cand e langa cutia ei in loc sa o curteze nu face altceva decat sa traga de plasa si sa sara pe cutie, doar-doar ajunge la ea. ieri a reusit sa isi depaseasca si recordul de zbor - pusesem cutia pe un dulapior si tot a ajuns la ea, a zburat in inaltime 75 de cm !!!! cand ma gandesc ca in vara nici la 35cm nu nimerea din prima ...
Abia astept sa iasa asta mica din carantina sa o pot lasa si pe ea sa se plimbe, cred ca nu e prea fericita in cutia aia, chiar daca e mare. acum ramane de vazut daca dupa ce sa face bine va putea sa mai zboare si daca va dori sa ramana cu baiatul nostru.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

neata fete

Qiao,sa se faca bine porumbita!

Mergi la inceput