Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (15)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Ref la vaccinuri, le fac doar pe cele de la stat, nu am avut taria sa refuz vaccinarea, ma rog doar ca totul sa fie bine. Asa cum spune si Mirabela si Oana, dupa vaccinare imunitatea lor este scazuta.. Daria dupa FIECARE vaccin racea, la ea am tras cu bronsiolitele una dupa alta de mi s-a spus chiar ca are astm, a fost cumplita perioada aia, cand o auzeam suierand ma apuca diareea (scuzati) de teama, instant.

Anaomaria, eu mi-am salvat site-ul si m-am uitat putin peste el, chiar e fain. In privinta alaptarii, nu te necaji, si mixt e bine. Chiar acum m-a sunat o prietena sa imi spuna ca ea are probleme cu Ca si va trebui sa ii introduca baietelului lp ca sa se mai menajeze pe ea (a ajuns joi la urgente) numai ca golanelul nu vrea deloc.

Norma, cum a fost somnul in miros de ceapa?

Stella, un blender pentru piureuri iti trebuie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micaela06 spune:

Buna dimineata dragi mamici, asa mai pe la amiaza, noi ne trezim greu, pana le dau sa manance de dimineata trece jumate de zi, acum imi beau si eu cafeaua in liniste.

Referitor la vacc si eu tot pe cele din schema oblig le fac, la 4 luni am cumparat tot infanrix, asa am facut si fetei, a mers de la 1,8 luni in comunitate, nu am avut probleme. Acum bebe va merge de la 1 an sau mai devreme, vedem.

Stella pt pireuri folosesc un mixer vertical braun il face foarte fin, cand nu aveam le dadeam prin strecuratoare sau daca ai o ustensila din aia de zobit ca pt pireu?
Ramona si eu sunt stresata cu fructele ca fata mea nu mananca deloc sper ca asta micul sa manance. O sa incercam si noi banana mai incolo sper sa avem succes ca voi.
Papelusca isi roade pumnii ca ii ies dintii? il dai cu ceva pt asta? Recunosc ca eu nu i-am dat nimic. Si la noi tot cam 5 treziri pe noapte sunt, dar eu dorm cu el si nu ma deranjeaza asa tare, asta e unul din beneficiile alaptarii, nu trebuie sa te scoli noaptea sa faci biberoane.
Carmen esti foarte harnica si ce fete mari ai daca isi fac curat in camera singure. Placinta aia cu iaurt imi face cu ochiul de mult, mersi pentru reteta. Si mie imi plac scutecele de la puffies, acum am pampers ca a fost sotul la cumparaturi, nu am avut accidente cu niciunele.
Andreea ce voinicut e Andrei la 5 luni 8 kg, bravo! Legat de aburi nu stiu de ce nu se recomanda pt bb, poate sa nu se arda, habar nu am , eu asa am facut, dar nu cu nou-nascut.

Daca vreti sa vedeti ce distractie era la mine in casa aseara: http://www.youtube.com/watch?v=EyCvh_pe3Bs


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Carmen, zici de pudra de roscove?
Vezi ca fiecare ingredient are si link cu trimitere la magazinul online. E inlocuitor de cacao.Am luat si noi tot asa pe ideea cand era David mai micut si pus la praji/chec nu am simtit nici o diferenta.Si ca pret cred ca oricum e mai ieftin decat cacao.

Micaela, vrei sa il dai la cresa?De stat?Privata?
Si eu ma gandesc la aceeasi varianta si cred ca tot pana intr-un an o sa fie...

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona_Luca spune:

Ce frumos, Micaela . Tare scump e baietelul tau. L-am vazut si cum se leagana in 4 labute si cum inoata de frumos .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Micaela Tudor e un scump, am vazut si clipul cu colacul in cada. Dariei ii place la balet? E distractie mare in casa la voi.

Oana, da, la pudra de roscove ma gandeam, banuiesc ca se gaseste prin magazinele naturiste.

Mirabeal, eu in Suceava am vazut la farmacie cereale de la Topfer, incearca si tu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Buna fetelor,
nu dorm in camera cu Andrei deci trebuie sa il intreb pe el cum a fost sa dormi in miros de ceapa; cand mergeam sa il iau sa ii dau papa simteam mirosul si mie nu mi-a placut, cred ca pe el nu l-a deranjat. A dormit mai bine decat in noaptea precedenta dar a fost un cumul de factori: l-am aspirat f bine, i-am facut aerosoli si i-am ridicat mai tare salteaua si evident ceapa.........Doar dimineata de la 7 nu a mai reusit sa adoarma si l-am tinut 2 ore in brate la verticala si a dormit asa. L-am mai aspirat si azi si am scos incerdibil de multi muci. Nu a mai regurgitat si acum a dormit 45 de minute f linistit si respira bine. Mai continuam asa si azi si maine (aerosoli, aspirat si muci) si din pacate nu iesim afara azi si maine desi e soare si frumos.
Sa aveti in weekend fain.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Salutare,
Am vizionat filmuletul Micaelei si tare mi-a placut ce bebelicios razacios am vazut acolo.
David s-o trezit de dimi la 7 de la un caca exploziv si abia la 11 a readormit, cand aveam in plan sa mergem pe la o prietena de ziua ei. Acum de la 11 eu stau langa el imbracata si astept sa ii dau sa suga sa fugim, ca le-am promis copiilor celor mari (fiul si nepoata) ca mergem si ei nu mai au rabdare. La ora asta trebuia sa fim inapoi acasa si sa ne punem la nani, dar se pare ca o sa sarim peste partea asta azi.
Am pregatit si banana, din care o luat o gurita inainte sa adoarma, eu aveam de gand sa ii dau sa pape, si sa plecam sa doarma acolo... Apoi numai planuri sa nu-ti faci cu bebe. Trebuie spontaneitate si profitat de fiecare raza de soare cand o vedem, ca peste o ora, sau dupa ce termin cutare lucru poate dispare.
Banana aia innegrita mai e buna de ceva? Cred ca o pap eu, ca ma face David sa sar si peste pranz...
Papelusca, merci. Sper sa intru la noapte de pe laptop sa scriu mai multe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micaela06 spune:

multumim dragelor Cresc puiutii nostri si sunt tare simpatici.
Simona mie mi se pare super colacul, chiar il recomand acolo era mititel, acum distractia la baie e si mai mare.
Oana la particular caut. Eu vreau ceva pt amandoi, ca nu ma vad dimineata alergand in 2 locuri si apoi la luat tot asa. Deocamdata caut pe net, cand se face vremea mai frumoasa plec in recunoastere.
Carmen, Dariei ii place la balet, ea e foarte pretzioasa o printesa pink este, acum na e primul an. Nu eea foarte talentata, dar daca fata a vrut, o ducem ce sa facem?
Norma ma bucur ca Andrei e mai bine, continua tratamentul si scapati, asta e urat cu racelile ca dureaza ceva pana trec.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Micaela, in ce sector esti?Noi stam in 2.
Eu am gasit pe langa gradinita lui David (cel mare - vad ca sunt de aceeasi varsta si copiii mari si cei mici , o cresa particulara. O sa ma duc in martie cred sa o vad. Deocamdata le dau o bila alba ca macar mi-au raspuns la mail.

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micaela06 spune:

Ca zona ma intereseaza undeva pe traseul meu din zona Republica pana in pta rosetti, deci si sectorul 2. In ce zona e cresa? chiar sunt interesata.

Mergi la inceput