Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (15)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata!
un pupic si la multe lunite inainte pentru ilaria, prima bobocica de 6 luni!
la multe lunite sarbatoritilor zilei, sophia si andrei!!

sper ca boboceii sunt sanatosi, cuminti si papaciosi...si mamicile odihnite

mirabela cum e calinut? mai face injectii? pupam dulce sa treaca..off, dragii de voi..
marikaki bafta cu diversificarea! ce marisori sunteti
simona au iesit analizele lui luca? cum sunt?
stella la noi tandreturile sunt...o data pe luna...ca ciclul ..si atunci din cauza ca ma-nghesuie dani intr-un colt, ca eu n-am nici un chef, nush de ce..si e adevarat ca ma gandesc si la el saracu', eu am avut sarcina cu risc si l-am tinut pe tusa cam multisor...sper sa ne revenim, probabil cand o dormi david la el in camera, ca asa, eu cu david in dormitor si dani in sufragerie, e cam greu...
wow 2 dintisori odata! bravo! si david e marait si musca orice, cand ma musca de mana doare de-a dreptul, dar nu se vede nimic, decat ceva alb pe la baza gingiilor..
ramona multa sanatate nataliei!
andreea felicitari pentru cacuta!!!...hahaha am ajuns si la felicitari pentru kk...multumim de cinste..
norma poate fi si de la mucozitati si de la pozitia culcata de supt si ca nu ragaie...dar si david da afara uneori un lichid transparent si daca retin bine parca si maya mai dadea..

eu am avut cateva zile mai urate, m-am simtit rau sufleteste...sa zicem ca le-am depasit..

david are cateva nopti de cand se trezeste pentru papa la 12,30 si la 5,30..nu e foarte ok pentru mine pentru ca eu la 12 inca nu dorm, iar la 5 e prea devreme, david nu mai doarme pana pe la 7-8 cand somnul meu s-a dus...ora de trezire de la 12 vad ca n-o pot modifica indiferent de ora la care papa seara...era mult mai bine acu' vreo 2-3 saptamani cand se trezea la 2,30 si la 7,30..sper sa-si revina la acel program..
si e tare miorlait, nu plange, miorlaie, se tanguie, nu stiu cum sa va zic, asa ca o muzicuta stricata...si papa rau tare, cate 10-20ml, tre' sa-i dau cu forta, sa-l tot pun la bibe, nu mai zic de tzitzi, trage de 2 ori si gata, traiasca pompa!
pupici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Mirabela, ma bucur ca e mai bine Calin si ti-a mai venit inima la loc.

Corina

La multe lunite Andrei si Sophia!

Norma, isi aduce bine aminte Corina si Mayei ii mai curgea un lichid transparent. Citisem la un moment dat o explicatie la piersicute, dar nu o mai retin, ceva legat de sucul gastric parca, nu mai stiu exact, dar oricum era ceva legat de stomac, nu de muci.
Inainte Maya regurgita la fiecare masa, de ma schimbam de 10 ori pe zi. Tind sa cred ca la ea era de la prea mult lapte. Acum nu mai regurgiteaza decat rar seara, dupa lp, cand mananca prea mult. De ex, daca mananca bibe frumos si fara scandal e ok. Dar, daca la un monent dat incepe sa se agite, sa se joace cu bibe, sa-l ia, sa-l tot impinga afara, etc, atunci am cazut ca dupa ce termina regurgiteaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Multumesc mult fetelor; incerc de azi dimineata sa o sun pe pediatra dar e ocupata mereu ...............

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Multumim de urari.Azi dam de baut, ca am fata mare...o zic cu bucurie si cu nostalgie

Kytana, sper sa treaca fazele mai urate si sa revii vesela cum te stiu ei.Eu sincer te admir pentru toata taria de care ai dat dovada cu tot nedormitul si plansul lui pingu mic..

mirabela,nici eu nu am interes sa le iau apararea astora cu vaccinurile si sincer imi pare rau ca aveti probleme.Ma bucur ca sunteti pe drumul cel bun...
Acum doar o chestie mai spun de vaccinare....
David a facut varicela. A fost o forma usoara, fara febra, doar cu un val de bubite. Am zis ca scapam repede.Cand ne-am dus la mf sa cerem adeverinta ca e apt de intrare in colectivitate ne-a spus ca ne recomanda sa il mai tinem o saptamana acasa ca are imunitatea slabita dupa boala.Ok..dar nu ne-am gandit ca trbuie sa il tinem in casa.Si am iesit intr-o duminica in parc (a fost o duminica foarte calduroasa - 15 grade arata termometrul, acum vreo 2-3 sapt). Ei bine, nu stiu ce a prins din parc, ca a inceput sa faca febra. Dupa boala. Nu a fost foarte rau, a trecut cu antitermice, dar a fost singurul moment in care m-am apucat sa caut pe net care sunt complicatiile varicelei. Si m-am ingrozit de ce am citit acolo, era si el cu febra si chiar ma gandeam daca nu era mai bine daca il vaccinam si cu Varilrix.
In fine, din fericire a trecut,mi-am pastrat gandurile bune, dar desi a fost o forma usoara de boala mi-am dat seama, pe pielea mea, ca putea sa se complice nasol dupa.
Sophia nu a facut varicela - o fi ajutat-o ce a primit de la mine in burtica? Probabil e un mister .
Si David a avut 2 sapt de boala propriu zisa si inca 2 de stat acasa sa isi revina cu imunitatea.Colegii lui vaccinati s-au intors la gradi cu minim o saptamana inaintea lui...macar zic mersi ca eram eu acasa si nu a trebuit sa am probleme si cu serviciul sau sa gasim alte variante.

mirabela, ce cereale ii dai?

Nu stiu cum sa fac....sa termin cu masa de legume pana la introducerea inclusiv a carnitei? Sau sa incep si cu masa de fructe de pe la 10 dimineata?Sugestii?
(stiu ca poate o sa vi se para aiurea sa va cer eu sfatul, ca doar sunt la al doilea, dar sunt la primul copil care mananca, asa ca e o chestie total noua si surprinzatoare si pentru mine)

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

oli ...pai daca e acid gastric cred ca-i tare neplacut...intradevar david se stramba ca la lamaie..
oana poti merge cu diversificarea mesei de legume pana introduci tot, carnita, ou, ficat..sau poti da legumele de pana acum si la gustarea de dimineata fructe..eu am citit ambele variante..nu stiu cum voi face, varianta a doua iti lasa mai mult "spatiu de manevra"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Oana, eu inca nu sunt acolo, dar dupa cateva legume ii voi introduce fructele. Ca daca astept pana incerc toate legumele + oua+ carne...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micaela06 spune:

Buna ziua dragi mamici!
Mie imi e tare greu sa scriu, ma simt cumva in plus, voi va cuoasteti de mult.
Oana eu o sa ii introduc si fructele, inteleg ca poate avea 2 mese solide pe zi, dimineata fructe la pranz legume. Oricum eu nu stiu ce legume sa ii mai dau, nu i-am dat dovleac, i-am dat dovlecel. Al meu mananca cateva lingurite, mai mult se distreaza si ii place ca sta la masa cu noi :)
La multe lunite Sophia!

Baiatul meu de cateva nopti se trezeste plangand, nu il alina nimic, il plimb si ii vorbesc 'mami e aici' se linisteste brusc asa cum incepe. ce o fi avand?
Ce vreme urata, totcmai cand imi pregatisem si eu carutul sport :(.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Cred ca am mai zis: eu voi urma cursul ce l-am trimis; pana in ziua 24 nu ii dau decat legume (supe, piure)+ carne si oua; cand e diversificata complet masa de pranz incep cu fructele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Oana cereale de orez Milupa, sunt bio. Tot voiam sa-i iau Topfer dar nu se mai gasesc pe la noi. Eu as incerca si altceva intre timp sa nu se plictiseasca. Dar e de vazut pe parcurs, sa nu inceapa sa refuze legumele si sa prefere fructele.

Corina am terminat injectiile, ii mai pun lamaie rece la fundic si pupici multi sa-i treaca.

Andreea probiotice ati incercat? Am auzit la fete ca ajuta si la constipatie.



*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Mi-am amintit ceva, Elfica Oilatum foloseam la baie dar il tineam mai mult ca sa-si faca efectul. Cu greutatea Simonei, eu zic ca e cam putin, in locul tau as incerca s-o intarc pe Iulia, desi stiu ca e fff greu, va suferi sa o vada pe aia mica cum suge si ea nu. Tu fa cum crezi si cum simti ca stiu ca e greu sa decizi dar eu asa as face in locul tau. Ma gandesc ca esti si stresata, obosita cu amandoua, acum in perioada asta cand nu mancam multe fructe si legume, corpul nu are de toate sa asigure tot ce trebuie in alaptare. Si pt linistea mea sa stiu ca am facut totul bine pt cea mica ca ea are nevoie de mai mult decat cea mare care papa de toate. Dr ce zice vis-a-vis de asta?

Editez: cerealele cred ca ar ingrasa-o artificial, tot lapticul ar trebui sa fie baza.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput