30-33 grade celsius in camera copil???

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

exista o singura situatie in care,vreme de pana ajunge la varsta la care s-ar fi implinit cele 40 de saptamani,trebuie mentinuta temperatura din incubator,macar.adica undeva intre 30-32.se aplica doar la cazurile de prematuritate f mare.
apoi scazi treptat temperatura din casa.
noi am reusit sa scadem pana la 24 ,temperatura sub care efectiv nu doarme.
adevarul este ca si noi suntem niste mari frigurosi,noroc ca nu traim in Siberia.
temperatura constanta la noi e de 24 de grade.din septembrie pana in mai merge centrala.
ok.asa e copilul meu.mai iesim cu el al munte,cum ne redresam cu banutii,il mai calim un picut si speram ca vom scadea.
baiul e ca sub 23 de grade,nu dorm eu si nici taica-su.
la 22 in cas atremur de parca-s in sevraj.
strumf nu a fost decat f rar racit, noi,astia amri, nu am mai racit de 3 ani.evident nu din cauza temperaturii din casa.subliniez faptul ca raceala,ca sa nu mi se raspunda ca iesi de la temperatura mare la una mica si racesti.teoretic ar fi adevarat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Am fost crescuta la tara si tot la tara locuiesc si acum ,sa zic ca acum avem sisteme moderne de incalzire care ne ajuta sa consumam mai putin combustibil sa nu mai spun de altele cum ar fi casa si acoperis izolat ,geamuri termice si ce sa mai inventat in ultimi ani care ne ajuta sa avem casa calda sau racoroasa vara.
Cind eram in Ro. mama avea 2 sobe cu care incalzea 2 camere ,una de teracota si una pe motorina care era non stop aprinsa .In soba de teracota baga lemne toata ziua ,dar nu aveam asa temp.mari ,atunci eram mica dar nu-mi amintesc ca stateam dezbracati in casa pt.ca se murea de cald.
Si treaba ca trebuie sa ajungi la tem extreme ca dupa vine noaptea si se mai racoreste ,pt.mine e lipsita de logica ,inteleg ca casa nu e izolata ,ca usa nu se inchide f.bine ,ca se mai pierd citeva grade dar de la 33° numai daca deschizi geamul ajungi la tem.de afara .
Doar nu locuiti la Polul Nord.sau in Siberia.

Mergi la inceput