Harta salariilor in Europa

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Andacos, eu nu mi's lamurita cu clsele astea. Stiu doar ca al meu coleg e casatorit si pt asta primeste 400 de euro in plus fata de mine. Dar banuiesc eu ca aia sunt brut, nu?
Macar sunt scutita de plata la biserica, am spus ca sunt ortodoxa si prin urmare nu platesc nimic.
Dar stii cumva cum e cu impozitul? Ca spre exemplu trebuia sa primesc banii pe garzi in ianuarie si pt ca hartiile au stat prea mult pe biroul cuiva, nu a mai ajuns foaia pana la data in care se dadea pontajul asa ca luna asta voi primii banii de pe 2 luni de garzi. Seful meu a zis ceva de genul ca nu este ok, pt ca atunci iti intra o suma mai mare si esti trecut in alta clasa de impozit de nu stiu cat la suta in luna aia.
??!?!?!


Marius, da, chiar stau si ma gandesc daca sa da sau sa nu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Incepind de anul asta ,orice cistig sub 450 de euro nu este impozabil.(pina anul asta a fost 400 de euro)

Daca cistigi 451 de euro,platesi impozit pe toata suma.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Impozitul (teoretic) ar trebui sa fie corelat cu un interval de timp
Adica 2luni din care 1 luna 350 euro + 1 luna 350 euro = total venit 700 euro/2luni

1 luna 600 euro + 1 luna 100 euro = total venit tot 700 euro/2 luni

Nu ar trebui la acelasi venit realizat pe acelasi interval fiscal sa fie diferenta de impozitare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Adica pe 451,nu pe 1...mda..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Seful meu a zis ceva de genul ca nu este ok, pt ca atunci iti intra o suma mai mare si esti trecut in alta clasa de impozit de nu stiu cat la suta in luna aia.
??!?!?!


Marius, da, chiar stau si ma gandesc daca sa da sau sa nu

**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916



Da,asa este insa nu cred ca ai scapare!
Clasele de impozitare(da mey...la salariu brut se aplica impozitul,sau n-am intzeles eu bine???)au legatura cu...statutul social!

Din salariul brut,se opreste impozit,taxa pentru biserica(asta nu e obligatorie insa daca ai dat coltzul...te ingroapa fara popa),taxa de solidaritate cu estul(care desi cica nu mai e obligatorie,inca se opreste),asigurarea medicala,pensia,somajul,asigurare de batrinetze(pflegeversicherung-nu stiu exact cum se traduce in romaneste)...oricum se stie ca Germania e tzara cu cele mai mari taxe si impozite.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Tinatache, eu am cea mai nasoala clasa de impozitare, dar raman cu mai mult de jumate de salariu. Tot ma enerveaza ca daca eram casatorita primeam 400 in plus
Vara prietenului meu a cumoarat o casa superba intr-o suburbie a Münchenului cu 250.000 de euro.

**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916


aici ceva nu se potriveste. ori a cumparat acu 7-10 ani, ori nu e la S ori altceva. Nu exista casa superba la S in München sau imprejurimi cu 250k. La noi costa 1000-1300€/mp de teren. O RMH (casa de mijloc intre alte case) a vandut vecinul anu trecut in vara cu aproape 400k, in 2 zile era data, si nu e noua. Aici m-ai nimerit ca-s informata

E posibil ca la medici sa difere putin asig. Eu dau jumate cu punct si virgula, ce sa zic, si daca am ghinion platesc si la sf anului diferenta. Pe 2011 am fost la limita, am primit inapoi 32€ ca am mai scos niste chelt. minore de la impozit, mare lucru nu avem de redus la sf anului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

andacos
Cu maritisul nu e mare scofala, la sfarsit se pune totul intr-o oala si abia atunci vezi daca iesi in +sau -. Se pot face calcule pe net cu diferite clase de impozitare.
Clasa 5 sau 3 sunt doar ca sa alegi ceva, sotzii pot schimba clasele intre ei daca vor. daca al tau coleg ia mai mult decat tine nu inseamna ca iese in plus la sf de an, depinde f mult de venitul pe familie. Daca sotia lucreaza e posibil sa plateasca la sf anului, daca nu atunci ramane cum e. De aia se fac taxele la contabili

Apropo de 450€ , mai este o zona de impozitare redusa pana a 800€ daca nu s-o fi schimbat si asta.

edit: Xio, la sf anului oricum se recalculeaza totul, atunci vezi daca ai platit prea mult in luna x datorita garzilor acumulate sau nu. Ideea e ca e de preferat sa platesti x€ la sf anului decat la inceput si sa stea la stat in buzunar inca 12 luni pana cand e gata fisa fiscala. dar de platit tot platim


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Pe linga taxele scrise de Dana, cei care au peste 21 ani, dar nu au copii mai platesc o taxa suplimentara.

Clasa IV de impozitare este favorabila familiilor in care sotii cistiga aproximativ la fel.

Mai exista si clasa VI-a de impozitare care se aplica pt al doilea, nspelea job.

Xio, fa niste simulari pe net. Cauta dupa brutto-netto gehaltsrecher sau ceva in genul asta. Depinde si de Bundesland-ul in care locuiesti, caci se stie ca in Bayern si Baden Würtenberg Kirschensteur-ul e de numai 8%, fata de 9% cit e in celelalte Bundeslände (asta pt cine nu a declarat cae ortodox, caz in care nu plateste acest impozit).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Tinatache, locuieste in Ottobrun, si casa a fost cumparata acum vreo 3 ani. E la vreo 2 statii de bus de cladirea mare de la Siemens. dar mai intreb exact, ca sa nu spun prostii.

Helbi, o sa ma uit pe net sa vad.

Mergi la inceput