Harta salariilor in Europa

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Aha deci pretul maritisului = +400 euro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Salariul pe care-l ia un absolvent cu studii superioare e undeva la 898 -900 ron.Poate unii castiga mai mult ....

Chirie..600 ron(poate fi si mai putin..sa zicem 450 ron,cheltuieli,400 ron(curent,gaz,apa-dar asta cu maxima restrictie)....plus o paine si trei cartofi pe zi....cam asta poate face un intelectual la un salariu.Daca sunt 2,plus un copil...punem asa...un salariu cheltuelile..un salariu sa traiasca...300*-350 gradinita(cresa pe luna),ramane ca o familie cu trei persoane sa se descurce cu 500 ron pe luna,in conditiile in care trebuie sa se imbrace,sa manance si trebuie un minim pentru sanatate.

Precizez ca preturile sunt la nivel european..

Parca vad ca se inghesuie tipele la maritat in GERMANIA....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Tinatache, eu am cea mai nasoala clasa de impozitare, dar raman cu mai mult de jumate de salariu. Tot ma enerveaza ca daca eram casatorita primeam 400 in plus
Vara prietenului meu a cumoarat o casa superba intr-o suburbie a Münchenului cu 250.000 de euro.

**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916



Neeee...cea mai nasoala e aia de care spune tinatache,adica clasa V,tu ai clasa 1 ,esti dezavantajata ca nu etsi casatorita,insa cea mai rea e clasa V.(si subsemnata e posesoare de clasa V)

edit sa spun ca maritisul nu e chiar asa mana cereasca,ca apoi ve-tzi fi si voi V si III,trebuie doar s avedetzi care si cum,sau ideal e IV si IV.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ce limbi straine vorbiti pe aici... IV cu V daca te mariti o sa fi VI cu VI *#8710;X/#8721;y½ .... deci clasa de impozit se va incadra in ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

eu astept poate ne explica exact cum e cu clasele astea de impozit in functie de venituri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Clasa I-cei necasatoritzi

Clasa II-cei care sunt necasatoritzi dau au copii in custodie

Clasa III-cei casatortzi,sustzinatori financiari ai familiei

Clasa IV-aici nu prea stiu sa dau prea multe relatzii,eu personal stiu ca cei care au firma proprie sunt detzinatori de clasa IV de impozitare,insa in anumite conditzii se daca ambii parteneri muncesc se poate impartzi clasa de impozitare

Clasa V,in care ambii parteneri muncesc,unul dintre ei avind clasa de impozitare III

Cele mai dezavantajoase sunt I si V,insa dintre cele doua V este cea mai paguboasa(cedezi sub forma d eimpozit,cam jumatate din venitul obtzinut)

edit.clasa III ,poate fi cu "jumatate de copil"in cazul in care primesti pensie alimentara de la celalat partener,sau cu "copil intreg",deci iar e diferita de la caz la caz impozitarea pe aceasta categorie.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Interesant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Poti detalia cu niste procente pentru fiecare clasa?Banuiesc ca poti traduce mai usor decat am cauta noi si sa traducem.si un castig mediu,ceva,pe fiecare clasa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Nu pot ,pentru ca asa cum am spus este diferit d ela clasa la clasa:undeva intre 30 pina la peste 40%,detzinatorii de clasa V.

Eu platesc sub forma d eimpozit pe venit aproape jumatate din cistig.Cu cit cistigul e mai mare,cu atit impozitul e mai mare.(de exemplu banii de concediu sau prima de craciun,o iau...dar o dau sub forma d eimpozit statului,mie imi ramine aproape 0 din ce am luat.

edit.cei care au clasa II de impozitare au mai putzin ca si procent,ins anu stiu s aspun exact,cred ca undeva la 15%,insa nu stiu cu exactitate:

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Dar care e referinta?Adica sub ce suma nu se plateste impozit?Sau care e suma minima pentru care nu se plateste?Exista asa ceva.....?

Mergi la inceput