Harta salariilor in Europa

Harta salariilor in Europa | Autor: marius

Link direct la acest mesaj

Angajatii din Romania castiga pe ora de lucru un salariu minim de 1,28 dolari, unul dintre cele mai mici din lume si cel mai redus din Europa. Spre deosebire de vecinii unguri, ei obtin cu 96 de centi mai putin pe ora, în timp ce fata de salariantii companiilor din Luxemburg, cei mai bine platiti europeni, romanii primesc cu 12,93 dolari în minus pentru 60 de minute de munca, potrivit informatiilor facute publice de catre reprezentantii Organizatiei pentru Cooperare si Dezvoltare Economica (OCDE).
Romania nu este membra a OCDE motiv pentru care valoarea salariului minim obtinut de romani pe ora de munca a fost calculata de gandul pe baza datelor Eurostat, biroul de statistica al Uniunii Europene (UE), la un curs mediu oficial al Bancii Nationale a Romaniei (BNR) aferent anului 2011 de 3,0486 lei/dolar. Datele furnizate de OCDE sunt aferente anului 2011.
Angajatii societatilor din tara noastra obtin, de asemenea, un salariu minim pe ora de lucru cu 5,97 dolari mai mic decat americanii, acestia din urma castigand din partea angajatorilor 7,25 dolari pentru fiecare 60 de minute petrecute la locul de munca.
În curand însa, salariul minim obtinut pe ora de catre locuitorii Statelor Unite ale Americii ar putea sa se majoreze cu 1,75 dolari, în cazul în care va fi pusa în vigoare o initiativa a presedintelui Barack Obama, prezentata miercuri serara, prin care se doreste majorarea salariului minim obtinut de americani pe ora la 9 dolari.




www.gandul.info/financiar/harta-salariilor-minime-in-lume-si-in-europa-pe-ce-loc-se-afla-romanii-in-topul-castigurilor-10562627" target="_blank">Sursa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Sunt curioasa sa aflu( desi e imposibil) care ar fi media salarizarii pentru veniturile ilicite. Economia subterana e mai puternica decat cea oficiala, probabil (si) de aceea se duce totul la vale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

ar fi fain sa vedem si o harta a preturilor, spre ex. la mancare. sigur acolo vom fi printre primii pe lista

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

... dar si o harta a cheltuielilor - a curentului, a gazelor, a impozitelor :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

In Franta salariu net minim pe ora in 2013 este 7.39 euros nicidecum 12!
In plus sunt de acord cu ce zice desprecopii, nu sunt nici cheltuielile aceleasi, nici impozitele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tonia Antonia

In Franta salariu net minim pe ora in 2013 este 7.39 euros nicidecum 12!
In plus sunt de acord cu ce zice desprecopii, nu sunt nici cheltuielile aceleasi, nici impozitele...


pe harta sunt dolari, nu euro ca 12dolari=cca 7.39euro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui Tonia Antonia

In Franta salariu net minim pe ora in 2013 este 7.39 euros nicidecum 12!
In plus sunt de acord cu ce zice desprecopii, nu sunt nici cheltuielile aceleasi, nici impozitele...


pe harta sunt dolari, nu euro ca 12dolari=cca 7.39euro

Nina,mami de,





Mea culpa. Nu am fost atenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Eu nu le am cu matematica, cu economia nici atat, dar:
-in Romania
#1234 brut= 840 net plus 16-20 de bonuri pe luna
#o chirie la ap. cu 2 camere 200-250 de euro
#cheltuieli ca. 350 de lei pe luna

Preturile la mancare sunt ca si in Germania, la unele produse mai mici, la unele mai mari, diferenta este de cativa centi oricum.

Nu stiu ce impozit e asta, cat la suta, dar mai important este cum poti trai din salariu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

in Germania impozitul mediu + asigurarile de tot felul = cam 40%, in functie de venitul pe familie. Eu, de ex., pt ca sunt al doilea venit in casa plec cu fix jumate din salariu acasa. In München o chirie sau rata la casa pe ca. 20-25 ani de 1000€ e considerata minim pt o familie de 4 pers., inclin sa cred ca nici nu mai gasesti nimic la 1000€.
In cond. astea discutia despre cat primesti pe ora de munca si mai ales comparatia intre tari este 100% fara valoare. Ca sa nu mai spunem ca "daca nu curge, pica" nu se aplica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Australia are salariu minim de 15,75, pare sa fie cel mai mare la ora actuala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Tinatache, eu am cea mai nasoala clasa de impozitare, dar raman cu mai mult de jumate de salariu. Tot ma enerveaza ca daca eram casatorita primeam 400 in plus
Vara prietenului meu a cumoarat o casa superba intr-o suburbie a Münchenului cu 250.000 de euro.

Mergi la inceput