Jurnalele Pinguinilor

Raspunsuri - Pagina 32

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

O portie mica:
4 lingurite unt
12 ligurite cocos
4 l-te zahar pudra
6 l-te lapte praf
2 l-te napolitana maruntita
10 alune (migdale crude, etc)
Se amesteca unt+zahar+6 l-te cocos, apoi napolitana, lapte...etc
Se fac bilele cu aluna (migdala) incorporata si se tavale in restul de cocos
Se tin la frigider (pana se halesc, ca dupa n-ai ce)

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Notat,ma distrez maine cu ele,sau luni...
Cum adica intai 6 lingurite de cocos??

Mama lui de coq au vin,ca e de tara cocosu`si tot fierbe in sosul ala..si fierbe...si fierbe.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Repede ca am musafiri ,il serbam pe cel mai mare,apropo Carmaw la multi ani fericiti indiferent cand e ziua ta!

Eumada cum a spus si Rufus ,nimic nu e intamplator,cum zici ca e sotul tau nemaipomenit de bun(blandul Ben ,ii numea mama pe oamenii astia) asa e si al meu iar Edy ii seamana picatura nu alta,insa m-am resemnat cu privire la firea lui,el e dulcele meu,blandul meu,chiar daca este opus firii mele.Ca si pe tine, ma doare sufletul cand il vad marginalizat insa nu incerc sa-l schimb,ii dau sfaturi doar atunci cand necajit fiind mi le cere.Daca el e impacat cu sine,de ce as interveni eu?!Am tot stat si m-am gandit ,cred ca misiunea noastra ca si parinti este sa-i invatam sa-si gaseasca fericirea chiar daca notiunea noastra despre fericire nu este neaparat aceeasi cu a lor,ne calcam pe suflet .

Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ralu,nu as spune ca e marginalizata..mai curand se retrage ea daca vede ca nu e ce crede..insa nu uit cum avea ochisorii tristi ca celelalte doua isi disputau niste hartii si ar fi vrut si ea sa se joace.O sa incerc sa o fac mai zburlici,desi ii e natura blanda...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Notat,ma distrez maine cu ele,sau luni...
Cum adica intai 6 lingurite de cocos??




Adica din alea 12 lingurite de cocos ras (din ala la pungulita...), 6 le pui in compozitia bilelor si restul pentru tavalit bilele.
E o reteta simpla, s-o faca Eva, daca vrei mai complicate, uita-te pe net, sunt si mai sofisticate.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Michelle, dar totusi care e problema ca sa joaca/sta de vorba cu o fata?




'Cos what I feel is the only truth for me

ca se joaca, nu am probleme...nu tzin cont ca sutn fete.
se cunosc cam de 3 ani de cand ne-am mutat aici...sutn la aceeasi scoala si anul asta au picat in aceeasi clasa si se joaca mult impreuna in pauze ca ea e f. baietzoaica.
dar ce mi s-a parut mie curios a fost sa-si dea intilnire special si apoi doar sa vorbeasca nu sa se joace ca alta data.
....ei...asta ce mai e?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ruf,am inteles acu`....e clar ca o voi face cu Eva.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

rufus, esti iertat. sotul spune ca macar sa salivam aici pe tastatura la pozele tale. pana cumpara el peste.

mie mi-a atras cineva atentia sa nu mai povestesc pe forum despre familia mea si ce traznai fac copii, ca daca....? daca ce? sunt lucruri normale, nu-i nimik rusinos in a face gafe si traznai, ba chiar consider ca-i o cale spre maturizare. cum altfel se pot maturiza copii, cum pot invata, daca nu facand greseli? va spun eu, e cea mai buna cale, altfel ne facea dumnezeu pe toti perfecti si traiam in paradis, Noua Zeelanda adika.

si sa mai dau una din casa. copila a avut carici pe ea astazi. ce-s aia, nu intrebati, da era tepoasa. a telefonat cu noi cand eram la cumparaturi sa-i cumparam trei feluri de ciocolata, iar cand am sosit acasa ne-a spus 'ce v-am pus eu sa-mi cumparati ciocolata?'
am lasat-o in apa ei, dupa vre-o ora ia trecut.

mado, io cand eram mica si voinica, am fost tare razboinica. aveam asa un simt al dreptatii.... orice maruntis mi se parea ca trebuie corectat. in orice aspect, mai ales cand vedeam alti copii ca rad sau isi bat joc de ceilalti. odata l-am caftit pe un coleg, eram doar clasa 4a, i-am pus cosul de gunoi in cap, care avea resturi de mancare. si peste ani cand ne-am vazut ma stia de frica.
l-am caftit ptr ca radea deseori de o colega ce purta ochelari si ii arunca cartile sau caietele pe jos.
si multe alte nebunii....
copila imi seamana. a fost ceva mai precoce, a inceput sa-i cafteasca pe baieti inca de la gradinita. acelasi simt al dreptati ca mine.
norocul meu ca am luat un barbat bland, bun, foarte echilibrat in toate.

avantaje sunt si cand copilul este linistit si cand este razboinic. sincer, nu stiu cum ar fi cel mai bine, ca le-am experimentat pe amandoua. de aceea spuneam ca e bine sa-l inveti pe copil sa nu se lase calcat in picioare si marginalizat. sa-l inveti stapanirea de sine, dar sa si riposteze atunci cand este cazul, fara sa fie violent.
in fine, nu ma mai lungesc.

va doresc duminica frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Sa-nteleg Karri ca cel care te-a tras de maneca voia sa-ti (re)aminteasca ca pe forum toti suntem perfecti ,evident ca si progeniturile noastre idem .

Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Ralu multumesc e in perspectiva si chifra e burtoasa!!
Fetelor bomboanele astea sau trufele facute acasica sunt bune dar pt mine erau prea....incarcate in calorii caci cind ma pun pe mincat nu ma mai opresc.

Mergi la inceput