Burtici cu Ciresele de mai-iunie 2013 ~35~

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluca1109 spune:

La multi ani, Medeea!

Succes Monik!

Raluca


S 29+ Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cosmy spune:

Bine v-am gasit!
Semnam si noi condicuta de prezenta dupa cateva zile de lipsa...in sfarsit am reusit sa ma pun pe picioare, deci cred c-am invins pardalnica de viroza
Fetelor am o dilema: explicati-mi si mie, va rog, care-i diferenta intre anestezia epidurala si cea peridurala(pe Daria am nascut-o cu epidurala, dar acum doctorita cu care voi naste, mi-a solicitat sa-mi cumpar peridurala).

Iris, victorie!!!! Ma bucur c-ai invins

Celorlalte fete, FELICITARI pt vestile bune de la eco!!!!




27+Anastasia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hellie spune:

Citat:
citat din mesajul lui simcri


Hellie da fierul e bine sa-l iei cu magneziu asa se evita constipatia, si vezi ce fel de tip de saruri de fier iei ca unele sunt mai greu tolerate deigestiv pot da un fel de colici cu balonare.



Simcri, merci mult de informatii! Sa iau magneziu si fier in acelasi timp sau una seara si una dimineata?! Deocamdata nu iau fier ca doctorita mi-a dat Tardyferon Fol si ala nu se gaseste deocamdata in farmacii....asa c anu stiu ce saruri or fi pe acolo. Si vroiam sa te mai intreb: exista pe net o mie de discutii cum ca nu ar trebui ca gravidele sa ia fier pentru ca lipsa lui e cumva fiziologica si ca mai rau ar face fierul sintetic decat lipsa lui...in fine, acestea sunt curente de opinie emise de persoane care cred ca desi nu au niciun studiu in domeniul medical este suficient sa emita pareri doar pentru ca citesc la randul lor alte pareri (pe site-uri straine ce-i drept) si "studii" (cu ghilimelele de rigoare)efectuate de diverse Organizatii. Eu personal sunt sceptica la astfel de pareri, dar m-ar ajuta mult parerea ta referitor la pericolul de a lua fier sintetic.


21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madd11ee spune:

Hellie, ar fi chiar dragut sa fim colege
Si pe mine ma doare spatele..Iar cand e vremea asa, e si mai rau..

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simcri spune:

La multi ani Medeea

Monika si bafta la eco
Iris Flafi
Cosmy peridurala si epidurala sunt acelasi lucru, epidural - termenul englezesc, peridural este termenul romanesc, frantuzesc..., dar sunt acelasi lucru depinde dupa ce carti a invatat medicul :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madd11ee spune:

Simcri, insanatosire grabnica!
Moni, bafta sa nu te prinda si pe tine!
Vicky, o sa fie bine cu ochelarii, o sa vezi..Eu am stat cu teama pentru ca tata are dioptrii de -13 si -15 plus doua dezlipiri de retina la activ, iar eu il mostenesc..Din fericire, nu am avut probleme mari(cand am descoperit miopia aveam -0,75, iar acum la 13 ani dupa am -1,25)..Deci nu e o regula..
Vio, tu o sa ne povestesti cum e la medlife cu nasterea
Iris, ce ma bucur ca ai invins! Chiar e o veste foarte buna!

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

La multi ani Medeea!

Madd persoanele de fata se exlud clar. Esti departeeeee de acra.

Simcri sa te faci bine si sa te odihnesti sa te refaci dupa musafiri.

Vicky tu cum esti cu boala ti-ai mai revenit?
E bine ca Maya accepta usor idea de ochelari asa iti mai ia din suparare.

Eu inca nu iau fier, saptamana viitoare imi fac analize complete si vedem daca se necesita ceva in plus sau nu. Eu sper sa nu mai imi adauge nimic ca deja iau o tona de pastile. Oricum saptamana viitoare e dedicata consulatiilor si dr, e prima data cand nu sunt pe fuga ca sunt in concediu 1 saptamana, asa ca am timp sa le fac pe indelete.

18+

Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simcri spune:

Hellie fierul este foarte important, da scaderea lui in sarcina este fiziologica, dar nesuplimentarea lui duce la efecte din ce in ce mai neplacute, clasicele sunt oboseala, caderea parului, cheilita adica crapaturile de la coltul buzelor si din ce in ce mai accentuate efectele, dar cel mai important este ca fierul se gaseste in structura hemoglobinei, si de el se leaga molecula de oxigen care trebuie transportata la celule si asigura activitatea acestora, daca nu este fier, de asta pe buletinele de analize hemoglobina este scazuta, nici oxigenarea celulelor nu se face in mod corespunzator si pana la urma totul o ia razna. In perioada sarcinii cand nevoia este crescuta organismul nu ajunge sa o acopere doar cu alimentatia, de asta este nevoie de suplimente. Eu personal nu am citit niciun studiu legat de cat de nociv este fierul sintetic, dar daca ar fi adevarat, din punctul meu de vedere raportul risc beneficiu este net superior in favoarea beneficiului adus de aportul de fier.

Flory
Madd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hellie spune:

Simcri, chapeau! De aia imi plac mie oamenii care vorbesc pe domeniul lor, si de aia ma incred in ce spun...pana la urma anii de scoala si anii de practica intr-un domeniu sunt mai importanti decat parerile lui x si y care in lipsa de ocupatie (probabil) se ocupa cu a fi gica contra. Sa stii ca anumite chestii de genul asta au cam luat amploare (vezi nasterea acasa, vezi alaptat pana la 4-5 ani, vezi invatat copilul sa nu mai faca pe el incepand cu 4-5 luni, etc.).

Sa stii ca am chestiile alea la colturile gurii deja...brrr. si chiar nu stiam de unde sunt...de vreo doua-trei ori mi-au aparut pana acum si eu ma tot intrebam ce naiba am si de unde apar. Deci merci mult inca o data.
Tre sa gasesc fierul neaparat.

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madd11ee spune:

Flory, iti dai seama ca am glumit..chiar eu cunosc persoane care lucreaza in HR extraordinar de comuniste si acre de-mi venea sa le sucesc gatul, mai ales cand stiam ca nu au dreptate...

Citat:
citat din mesajul lui flory_blanca

La multi ani Medeea!

Madd persoanele de fata se exlud clar. Esti departeeeee de acra.

Simcri sa te faci bine si sa te odihnesti sa te refaci dupa musafiri.

Vicky tu cum esti cu boala ti-ai mai revenit?
E bine ca Maya accepta usor idea de ochelari asa iti mai ia din suparare.

Eu inca nu iau fier, saptamana viitoare imi fac analize complete si vedem daca se necesita ceva in plus sau nu. Eu sper sa nu mai imi adauge nimic ca deja iau o tona de pastile. Oricum saptamana viitoare e dedicata consulatiilor si dr, e prima data cand nu sunt pe fuga ca sunt in concediu 1 saptamana, asa ca am timp sa le fac pe indelete.

18+

Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot


21+

Mergi la inceput