Clasa pregatitoare 2013-2014 (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

...si ce simplu ar fi daca parintii care isi inscriu copilasii la clasa 0 ar avea posibilitatea de a discuta - real sau virtual, tot suntem in era informaticii - cu parintii copiilor din clasele de-a IV-a de la scoala respectiva, sa afle direct de la sursa daca parintii respectivi au fost multumiti sau nu de invatatoarea pe care o au copiii lor la clasa.

mi s-ar parea de bun simt ca fiecare scoala (macar cele din orasele medii si mari) sa aiba un site, unde sa existe si forumul parintilor.

dar asta e o utopie, nu-i asa ?

pana cand si daca se va intampla una ca asta, ne bazam ca de obicei pe vorba transmisa din gura-n gura, ne interesam la vecini, colegi, prieteni si rude, doar-doar om reusi sa facem cea mai buna alegere pentru viitorul copiilor nostri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Exact.
Sau ce simplu ar fi sa se organizeze o intilnire cu toate invatatoarele, un fel de ziua portilor deschise.
Asa parintii vad si scoala, clasele si invatatoarele.
Macar ca le vezi iti faci o impresie .. mica ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

pe vremuri, cand se faceau inscrierile la licee pentru treapta I, se organizau astfel de vizite, stiu ca am vizitat ambele licee care ma interesau, ne-au vorbit directorii, am facut un mic tur de prezentare. de fapt, reprezentantii liceelor au venit la scoala (eram in clasa a 8-a) si ne-au anuntat ca in ziua de...la ora...se organizeaza astfel de vizite. ba chiar faceau si pregatiri gratuite pentru treapta I, cu profesorii din liceul respectiv. ehe, ce vremuri, ce oameni...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta mihaela spune:

La noi la gardinita am avut o serbare anul trecut unde au fost invitate si invatatoarele care vor prelua clasa pregatitoare.Apoi au fost organizate ziua portilor deschise la 2 scoli din cartier.Am fost in vizita la cea care ne interesa, am vazut clasele, am vorbit cu drectoarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiSol spune:

Pai la noi , anul trecut, cand copilul era la grupa mare s-au organizat astfel de vizite, la 3 scoli din cartierul unde se afla gradinita, ziua portilor deschise ... Eu chiar nu stiam nici una din scoli, fiindca ma mutasem de curand in zona si mi-au prins foarte bine aceste vizite. Spre surprinderea mea , parintii nu prea s-au inghesuit, cred ca din toata clasa au fost doar 6-7 parinti. Atunci am ales scoala unde l-am inscris pe baietelul meu si am facut o alegere buna. Despre invatatoare nu stiam nimic la vremea respectiva , pentru ca cele care au luat clasa pregatitoare au fost repartizate ulterior. Nu m-am dus cu plicul, nu mi-am facut viza de flotant, am lasat calculatorul sa-si faca treaba si si-a facut-o bine, pt ca am avut noroc de o invatatoare f buna. Ma bucur ca este titulara si ca ii va duce pana in clasa a patra.
Dar dupa cum spuneam depinde si de noroc. La noi la scoala s-au format 3 clase pregatitoare, la doua din ele (A si B) , printre care si clasa noastra , invatatoarele sunt ok, in schimb la C e dezastru, o invatatoare tanara, suplinitoare, care nu stie sa lege doua cuvinte , habar n-are sa tina in frau 20 de elevi... si deja f multi parinti si-au mutat copiii la A , la B sau la alte scoli...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Mamicile care aveti copiii in gradinite, v-au consultat cu privire la optiunea pregatitoare in scoala sau gradi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

E, ne-a consultat! Nici nu cred ca ne mai consulta. Ei cica dau metodologia de inscriere pana la sfarsitul lui februarie si consulta parintii pana la sfarsitul lui martie Iar inscrierile demareaza in aprilie. Pai cand mai centralizeaza rezultatele si iau o decizie? Asta e praf in ochi, nu cred ca mai intreaba nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

Nici la gradinita unde suntem noi nu am auzit de vreo consultare. Dar am totusi o prietena care a fost la o sedinta cu parintii pe aceasta tema intr-o alta gradinita din apropiere!!
Praf in ochi, chiar asa e!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Pai doar vorbim de Ponta mincinosul.
Ce va asteptati?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Pai doar vorbim de Ponta mincinosul.
Ce va asteptati?





Omul va cere parerea, ce vreti: sa fie el de vina daca nu iese ceva bine?

Mergi la inceput