Clasa pregatitoare 2013-2014 (2)

Clasa pregatitoare 2013-2014 (2) | Autor: Inaf78

Link direct la acest mesaj

Clasa pregatitoare 2013-2014 (1):
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=176556&whichpage=26


Buna seara!
inca mai intru si pe aici si va mai citesc... anul trecut pe vremea asta ce ma mai perpeleam si eu...
noi am ales sa l dam in cla a 1-a, desi de abia in iunie facea 6 ani si zic ca nu am ales rau. am nimerit o invatatoare buna si o clasa buna, fara copii cu probleme (ma refer la batai, batjocura, etc). are in clasa si colegi care au facut/fac 8 ani, dar nu se vede diferenta decat fizic, in rest le face fata.

la noi in scoala nu se vor mai forma clase a 1-a, doar pregatitoare. copiii care mai sunt de 7 ani, arondati scolii si care nu au intrat inca in cls a 1-a vor fi repartizati la clasele care au mai putin de 25 de elevi.
saptamana asta am auzit ca invatatoarele de a 4-a isi fac listele deja...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

raspund pe subiectul nou (merci Inaf):
Eseea, sper ca nu ca nici eu nu am inscris-o pe Manu. Am zis ca imi calc pe mandrie si principii si ma duc, dar tot aman.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui poohy

raspund pe subiectul nou (merci Inaf):
Eseea, sper ca nu ca nici eu nu am inscris-o pe Manu. Am zis ca imi calc pe mandrie si principii si ma duc, dar tot aman.



Parerea mea este sa lasi mandria si sa-i gasesti fetitei o invatatoare buna! Si eu am fost tare mandra anul trecut si am avut principii: nu mi-am facut flotant si n-am dat spaga, rezultatul: copilul inscris la cls. cu ultima litera, in loc de titular, suplinitor rechemat de la pensie, fara experienta in scoala (d-na a predat numai la clasa pregatitoare la gradi.)un an pierdut aiurea. Acum, situatia tinde sa devina permanenta, titularele care au cls. IV preiau cls. 0, iar fiica-mea nu are cadru didactic decat daca la vara, dupa titularizare, solicita cineva postul. Incerc sa-i obtin transferul insa la scoala unde doresc sa o inscriu situatia este aceeasi, pregatitoarele formate anul trecut au suplinitori. Numai 1 clasa a avut titular (bineinteles cei care n-au avut mandrie ca mine si si-au incalcat principiile, daca le-au avut si au cotizat sau au facut tot felul de artificii pentru a ajunge la o anumita scoala/invatatoare). As fi stat si eu linistita in vara asta, insa, datorita mandriei mele voi sta iar cu sufletul la gura sa vad: imi accepta sau nu transferul, o repartizeaza sau nu la d-na dorita, se va acomoda sau nu in noul colectiv si tot asa, iar cotizatia de anul asta cu siguranta reprezinta dublul celei de anul trecut pentru ca in scoli sunt deja liste facute (anul trecut inscrierea electronica le-a mai diminuat din avant, dar anul asta trebuie sa-si acopere paguba)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Ca de obicei iar zvonuri de invatatoare cu listele complete, mame care deja au inscris copiii dar metodologia de inscriere nici nu e gata. Nu te impiedica nimeni sa te interesezi de o invatatoare anume si la inscriere sa spui ca ai vrea in clasa ei, sau sa iei legatura cu ea si sa-i ceri sa te aleaga ea. Dar asta cu listele, cu totul deja aranjat sunt zvonuri si nimic mai mult, in conditiile in care in orice scoala ai intra acum sa intrebi ceva ti se spune acelasi lucru: nu stim nimic, asteptam metodologia de inscriere. Mai terminati odata cu zvonistica asta disperata!
EDIT: Iar in ce priveste avantul pentru a solicita si primi plicurile cu bani, nu ai de unde sa stii ca anul asta nu se va face tot inscriere electronica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Androix nu te supara dar din experienta iti spun ca acele invatatoare cautate au listele facute in perioada asta (la noi "cea mai tare inv" a ales dintr-o lista de aprox 70 de copii. Daca mergi la ele, tot ele iti vor spune cum sa procedezi ca sa inscrii copilul in scoala ...eventual iti fac rost si de o viza de flotant.
Din 30 de copii inscrisi 26 vorbisera dinainte cu doamna - restul au picat in clasa la repartizare.
Eu am fost la invatatoare undeva in luna august, eram deja inscrisi in scoala si am zis totusi sa incerc sa-l inscriu la o anumita invatatoare mai ales ca erau zvonuri ca se va face o clasa cu inv. suplinitoare. I-am cerut sa ne ia copilul la ea in clasa. Am fost la ea doar cu un buchet de flori asa ca am stat putin cu frica ca nu-l va lua in clasa ei.

Ce a fost dupa inceperea anului si ce este acum e o alta poveste...incep sa cred tot mai mult in proverbul "la pomul laudat ..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

Poate va este util:

http://www.edu.ro/index.php/pressrel/18647


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Si eu am spus acelasi lucru. Dar asta nu e totuna cu inscrierea copilului la scoala. Hat, mai are timp ministerul pana la sfarsitul lunii daca si-o tine cuvantul si scoate metodologia pana atunci.
Nu am nevoie sa merg la ele sa-mi spuna cum sa-mi inscriu copilul in scoala, pentru asta exista metodologie si calendar de inscriere. Si criterii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

Multumesc mult ca ma treziti la realitate...eu stateam si sporovaiam aici bazandu-ma pe ce mi s-a spus (la doua scoli de cartier): nu va faceti probleme, sunt locuri! Ma voi duce saptamana viitoare iar pentru ca macar o invatatoare buna sa aiba...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ManuC1010 spune:

Am si eu acum confirmare de la scolile din Militari! Listele sunt facute!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui ManuC1010

Am si eu acum confirmare de la scolile din Militari! Listele sunt facute!


se pare ca si in ploiesti se petrece acelasi fenomen "paranormal". nu avem metodologie, criterii, calendar de inscrieri, insa listele sunt gata. la naiba .
nu ar fi cazul sa luam atitutine ? ministerul doarme ?!?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Si ce masura. Anul trecut cand se faceau inscrierile in mai multe etape parintii au fost revoltati. Anul acesta s-a revenit la vechea metoda, inscriirile intr-o singura etapa..... si iar a inceput problema spagilor.. Oare cum e mai bine?

Mergi la inceput