Clasa a I-a...2012-2013 (5)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Laura nu pot decat sa-i felicit pe Rares si Bianca deoarece scriu foarte frumos si corect amandoi.
Sunt uimita de felul in care sunt structurate lectiile , cerinta tema ....la noi nu vezi asa ceva ...deschidem cartea si incepem sa ne amintim ce a zis doamna ca are de facut. Asta este marele off la noi ca nu stim exact ce avem de facut ca tema si ne pierdem in multitudinea de caiete.
Sunteti cu mult inaintea noastra noi fiin abia la litera D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

La multi ani doamne si domnisoare! Sa fiti sanatoase, senine, vesele si iubite tare!


Am filmat kinderii (le-am cerut si permisiunea sa postez aici )

Bianca, cu stanga:
http://www.youtube.com/watch?v=5owPoZs8uwY

Rares, cu dreapta:
http://www.youtube.com/watch?v=BMX2Zly73Ns


(amandoi au gresit cuvantul "destul" in primul vers, pe care l-au scris singuri , am observat si eu dupa ce i=am termiant de filmat)

a fost interesant sa ii filmez, asa i-am urmarit mai atent cum scriu. Rares nu mai face a-ul asa cum stiam, ci face un cerc si se intoarce pt liniuta din dreapta, iar Bianca incearca sa nu ridice pixul de pe foaie.



Ofera o raza de speranta pentru ochisorii lui Andrei!


'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Laura, sunt minunati copiii tai!

Nu eram constienta ca Bianca scrie cu stanga, acum am inteles cat de mare e efortul . Practic scrie pe ne-vazute!!
Iar la Rares se vede perfectionismul.
si am vazut bine: intr-adevar nu dubleaza a-ul pe contur ]

PS. la fel de incet scrie si al meu, inteleg ca e normal...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Acestea sunt caietele pe care le-a cerut doamna invatatoare, tip I fara linii ajutatoare. Eu zic ca scrie totusi ok fara ghidaj...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Citat:
citat din mesajul lui natalia_nica

Acestea sunt caietele pe care le-a cerut doamna invatatoare, tip I fara linii ajutatoare. Eu zic ca scrie totusi ok fara ghidaj...

"Un copil se naste cu nevoia de a fi iubit - si nu trece niciodata peste ea" F.A. Clark

Mami de Denis (17.06.2006)


Scrie foarte frumos. Felicitari!
Ati inceput sa scrieti direct pe caietele astea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Multumesc, Gabitza2005 (in numele lui Denis, bineinteles )

Da, pe caietele astea au inceput, deci n-a avut varianta cu ghidaje sa-mi dau seama daca era mai ok...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Natalia, f. frumos scrie Denis. Felicitari!


Ieri ai mei au avut cea mai lunga tema de pana acum. Le-au iesit aproape 4 pagini la romana si 2 pagini de exercitii dintr-un auxiliar de matematica. Sunt la h-H si la adunari/scaderi pana la 30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Patru pagini la noi sunt ceva frecvent la romana plus cate ceva de facut in caietele speciale, chiar ma intreb daca nu a uitat ceva cand are mai putin. La matematica de ex in we a a vut 10 probleme asa ca scrise pe caiet i-au iesit tot vreo 4-5 pagini.

Vroiam sa va intreb cum va comunica sau de unde stiu copii vostrii ce au tema.
De exemplu la cunoasterea mediului sapt trecuta au avut asa :
o poezie de invatat
de lucrat in caietul de cun med (aici incercuieste pag)
de facut ceva din plastilina
o plansa desenata cu munci de primavara

Fimiu a a uitat de doua dintre ele asa ca nu a fost preg pentru lectie. L-am rugat sa-si noteze macar pe scurt tema dar mi-a zis ca nu are timp.
Acest lucru ni se intampla frecvent deoarece temele in sine sunt f complexe la toate materiile si au multe lucruri diferite de facut.
Copilul nu-si mai aminteste decat o parte din ce are de facut.
As fi zis ca are al meu o problema dar se pare ca majoritatea copiilor/parintilor din clasa au aceeasi problema.
La voi cum se comunica temele ?

Am mai avea o problema ca nu reuseste sa scrie tot in clasa. Am zis ca scrie el incet dar discutand si cu alti parinti se pare ca mai mult de jumatate din clasa nu scrie tot de pe tabla lucru care nu mi se pare normal.
Incep din ce in ce mai mult sa ma indoiesc de faptul ca invatatoarea asta e potrivita pentru fimiu daca el nu stie ce are tema ma intreb oare ce intelege sau ce retine din multele lucruri pe care ea le face cu ei in clasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

gabitza, ai mei la cunoasterea mediului nu au avut niciodata tema. Cartea si auxiliarul pe care lucreaza sunt in clasa, in dulapior, eu nu le-am vazut de saptamani bune, de cand le-au lasat acolo.
La matematica au tema din culegere, auxiliar sau din manual. In clasa fac probleme cu textul scris pe caiet, acasa au avut de fiecare data de completat pe carte/auxiliar (au exercitiile sau enuntul problemei si scriu pe carte). Pe alea fie le noteaza in caiet (ex:'din aux, pag 54 si 55'), ori scriu 'T' in dreptul exercitiilor ce le au de facut. Tin minte de fiecare data cand noteaza asa, unde sa se uite si ce au de scris. La romana, fie scriu enuntul temei in clasa pe caiet, fie stiu ca au de terminat pagina din caietul special de scriere, fie noteaza pe culegere /abecedar ce exercitiu/problema au de facut. De 2 ori pana acum am sunat mama unui coleg sa intreb ce au tema, pt ca unul spunea ceva si celalat spunea altceva si nu reuseau sa se puna de acord care are dreptate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Tema la mate/romana o noteaza pe caiet: pagina si exercitiile sau daca are de terminat pagina din caietul suplimentar...tine minte. Teme la cunoastere, planse, desene nu a avut. Pe weekend nu le da teme. In timpul saptamanii au destul, dar nu au avut chiar 10 probleme (cu tot cu text). Mi se pare mult si complex.
La noi sunt cativa copilasi care nu scriu tot, dar sunt putini. Al meu "picteaza" inca, dar tine ritmul. Daca sunt multi care pierd sirul, ar trebui discutat cu doamna.

Mergi la inceput