Clasa a I-a...2012-2013 (5)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

J G, dar cum e corect??

imi amintesc ca si eu invatasem la fel si am scapat de asta de-abia prin clasa a 4-a, cand mi-am stilizat considerabil scrisul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Laura, io ma duc sa ma impusc dupa ce am vazut caietele Biancai. Transmite-i felicitari.

JG, maria_alexia, eu si acum scriu asa a, c si o cand scriu de mana. De ce nu-i corect? Te ajuta sa scrii un cuvant dintr-o data. Si io zic ca scriu frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Andreea, e pur si simplu gustul meu personal: cand scrii asa, dublezi partea stanga a literei, iar la scris in viteza apare urat.
Ceea ce n-am vazut sa se intample in caietele baietelului Laurei, de asta ma miram sincer cum face ?

uff, eu si discutiile despre caligrafie . nota bene: scrisul meu de mana e strict de uz personal .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

maria, nu stiu cum face, are mana de artist, dar cand vine cu linia inapoi, o cam nimereste pe prima. Hai ca il pun sa scrie in we si il filmez cum face literele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Laura, amnadoi copii tai scriu super!

La noi doamna a cerut caiete tip I fara liniile de ghidare (acelea oblice), asa cum erau pe vremea noastra, asa ca literele sunt ba prea late, ba prea inguste, cuvintele cand sunt prea apropiate, cand prea departate... de aceea scrisul nu arata prea uniform... Ce parere aveti voi despre cerinta asta a invatatoarei? Stie cineva daca e benefic sau, din contra, dauneaza lipsa liniilor de ghidaj? Mie mi se pare ca ar fi scris mult mai frumos daca avea ajutorul acestor linii... El oricum scrie destul de ok, eu sunt multumita, ma asteptam la mai rau, pt ca, pe langa faptul ca e stangaci si nu stiu sa-l ghidez pe stanga, e si cam nepasator si ne-am cam luptat la inceputul scolii sa inteleaga ca trebuie putin efort la lectii.

A mai cerut vreo doamna caiete tip I fara linii ajutatoare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LARA2006 spune:

Citat:



A mai cerut vreo doamna caiete tip I fara linii ajutatoare?



Cred ca te referi la caietele tip II.

Noua ne-a zis ca este inca prea devreme sa treaca la caietele tip II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

La babaitul mai mare abia in clasa a2-a am trecut pe tip2. Din semestrul 2 clasa a2-a au trecut pe dictando. Atunci sa-i vezi ce urat vor scrie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

M-am exprimat gresit cu "nu e corect" - bineinteles ca este.. insa in manual, a mic de mana se face din 3 miscari, mai intai pana aia mica, apoi un oval, apoi un bastonas intors pe care se sprijina ovalul. In cazul Carlei, daca il face asa, ii iese binisor, daca il face dintr-o bucata, ii iese foarte urat.

Insa probabil altor copii le iese bine si dintr-o bucata. Clar daca invatatoarea le cere sa nu ridice stiloul de pe foaie n-au cum sa-l faca altfel.

Eu sunt surprinsa de cat de urat scrie Carla pentru ca ea deseneaza foarte bine... dar banuiesc ca scrisul n-o intereseaza, chiar m-a intrebat la un moment dat de ce invata sa scrie "de mana" daca ea a invatat "de tipar" ca si pe ala de tipar tot de mana il scrie. Deh...

Edit: Carla scrie pe caiete tip 1 cu ghidaj, dar nu-l respecta deloc, parca nu l-ar vedea. Imi spune doamna ca majoritatea nu-l vad, de-aia abia asteapta sa treaca la tip 2.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui LARA2006

Citat:



A mai cerut vreo doamna caiete tip I fara linii ajutatoare?



Cred ca te referi la caietele tip II.

Noua ne-a zis ca este inca prea devreme sa treaca la caietele tip II


Nu, nu sunt caiete tip II, sunt tip I fara ghidaj (care de fapt nici nu exista in comert, le-a comandat o mamica special). Cele tip II cred ca au randurile mai inguste decat tip I, nu?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Sunt la fel cu tip I dar nu au liniile oblice.

Mergi la inceput