Spirulina

Spirulina | Autor: XIO

Link direct la acest mesaj

Vreau sa iau Spirulina tablete sau ceai verde tablete sau ceva tablete ca sa am mai multa energie, aveti ceva experiente cu spirulina?
Am citit ca e bogata si in vit. B12 care nu mi-ar strica.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Xio, eu iti poti recomanda chlorella - tot pe baza de alge - e super pentru energie si detox.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

eu am luat cand eram studenta. In afara de faptul ca ma intrebam mereu daca nu o sa ma inverzesc de la atatea pastile, n-am observat absolut nimic.

eu vad ca ma descurc mai bine la capitolul energie iarna de cand iau magneziu d3 si omega x cat or fi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

In urma cu ani, am facut o cura cu spirulina, dar nu am simtit nici cel mai mic efect.






allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

nu stiu de ce nu ma inebunesc dupa spirulina...cred ca gustul si mirosul ala de peste imi face sila; nu sint convinsa nici de continutul de B12, unii spun ca exista, altii ca nu..
chlorella am cumparat odata si mirosea a...kaka n-am putut s-o beau. nu stiu daca e brandul de vina ca am luat unul organic, cunoscut..

pentru energie, o sursa minunata si cu multe intrebuintari sint semintele de chia - nu cred ca exista ceva mai beneficial decit semintele astea;

"Supposedly, the Aztecs, Mayans and Incans use chia as a staple of their diet and as an energy food. Chia means “strength” in the Mayan language, and they were known as the “Indian Running Food” because runners and warriors would use them for sustenance while running long distances or during battle (source).

According to Mountain Rose Herbs they contain “Essential fatty acids alpha-linolenic and linoleic acid, mucin, strontium, 30% protein, Vitamins A, B, E, and D, and minerals including calcium, phosphorus, potassium, sulphur, iron, iodine, copper, zinc, sodium, magnesium, manganese, niacin, thiamine, silicon, and anti-oxidants.”

sursa: http://wellnessmama.com/4981/10-uses-for-chia-seeds/

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

reteta nr 8 e mortala pt energie: coconut water + chia seeds
are si gust bun si e fun to drink

pe aici se vinde o bautura fermentata kombucha cu chia seeds care e mortala dar cam greu de gasit (aia cu semintele) si cam scumpa :(
varianta cu cocos e hranitoare, mai ieftina si buna.

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Am luat si eu o data aceasta Spirulina si eu care nu ma imbolnavesc de fel, nu racesc aproape deloc, in timpul curei cu minunata asta de patila, am racit,cu dureri in gat , etc. Am dat vina pe spirulina asa ca am renuntat. Nu mi-a facut nimic bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Eu cred ca rau nu face, dar nici...prea mult bine.

La fel ca si Chlorella.

Cu toate astea, puterea mintii e atat de mare, incat e suficient sa crezi ca ceva iti face bine, ca sa-ti fie de fapt mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

XIO,
pt B12 de ce nu-ti faci injectabil sant super eu imi fac singura,spirulina nu iau da pt energie canitina e super sau d-ribose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

am vrut sa scriu carnitina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

Buna, am incercat Spirulina de doua ori.
Prima data trei zile - dupa care mi-a fost rau , am tinut wc in brate o noapte.
A doua oara a venit soacra mea cu spirulina foarte fericita,aveam o perioada foarte aglomerata , a vrut sa fiu spidi - gonzalez dupa doua pastile am luat-o de la capat cu wc.
Iar de la ceaiul verde sunt agitata de daram casa( acea senzatie cand faci exces de cafea)imi tremura mainile si picioare si nu-mi gasesc locul. Poate o fi si din cauza tensiunei, fiindca este mica 9,6 , este tensiunea ideala pentru mine.
Mi-a fost recomandat ceaiul verde de catre un medic fiindca este un bun detoxifiant, numai ca la mine nu merge.
Eu mai i-au vitamax cand sunt obosita.



Mergi la inceput