Burtici cu stelute de iulie-august 2013 (30)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Ama nu cred ca e contractie. Daca ai placenta joasa (ca si mine) contractia o simti in partea de jos a burtii. Nu are cum sa fie contractie doar pe 5cm patrati.

Elena & Denisa (26.10.2004)
19 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui happy_ama

Ele, dr meu a zis ca probabil din cauza unor inflamatii vechi netratate. Ce-i drept, am avut. Iar eu la CM ma tavleam de durere... M-a verificat si vizual in zona si totul e la locul lui. doar placenta e jos. Vreau si eu sa il terorizez cu intrebari vineri pt ca stau intr-un stres continuu

Happy_Ama 18+


Durerile si contractiile pot fi si de la placenta jos inserata, depinde cat de joasa este si ce raport are cu OCI (nu ti-a spus dr?); la mine durerile mari au inceput in S12, cand placenta era exact peste OCI, il acoperea cu totul si mergea si pe peretele anterior al uterului, am mai avut o perioada de dureri f f mari prin S15 si m-am dus iar la dr de urgenta si placenta incepuse sa se ridice, acoperea f putin OCI si devenise posterioara, insa atingea OCI si cand am fost in S17 la eco pentru TT placenta mea se ridicase de tot era fundica si posterioara; de atunci nu am mai avut contractii dureroase (slava Domnului ) insa dureri de burta DA, dar astea mi se par acum o nimica toata

Mie dr mi-a zis ca durerile mari si contractiile mele nu au fost date de placenta joasa, insa eu cum aveam vreo 2 zile de dureri si contractii crunte mergeam la o eco si aflam ca placenta s-a mai ridicat putin si sint aproape sigura ca ea a fost cauza durerilor/contractiilor la mine! Acum din S17 n-am mai avut nicio contractie, iar placenta mea e posterioara si fundica si mi se pare ciudat sa fie doar o coincidenta!

Si da o contractie e generalizata, nu o simti doar pe o portiune asa...



Happy Mom si S19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns graphistar spune:

Ama, eu in stanga buricului, vreo 2 zile am simtit mici intepaturi. Nici eu nu stiu ce ar putea fi, dar nu imi mai fac atatea probleme, ca al meu barbat radea azi, spunand ca mai bine ne luam un medic acasa, sa ma monitorizeze non stop

15 +
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Yvyana ce inseamna OCI?

Elena & Denisa (26.10.2004)
19 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_ama spune:

Yvyana, acum vineri trebuie sa compare cu ce a vazut aum 3 saptamani, cand m-am dus la el cu sperietura scurgerii de dimineata... Pe mine durerile similare CM ma streseaza. Nu in sine ci pentru ca ma intreb "de ce?". Adica explicatiile cu "e posibil..." nu ma multumesc.. Tot stresata stau...Contractii ca atare am simtit f rar. Sau poate nu stiu eu sa le identific. Dr spune ca durerile de burta=contractii...

Happy_Ama 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_ama spune:

Acum m-am uitat pe detaliile de la DT. Acolo scria ca placenta e fundinca si posterioara. La 12 saptamani...alt dr, alt ecograf, mai performant. E posibil sa se lase placenta?

Happy_Ama 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

happy si eu am mai simtit intelaturi in zona buricului , dar nu le-am bagat in seama , mi-am zis ca or fi de la operatia laparoscopica pe care am avut-o anul acesta ...

eu am mai scris ca simt intepaturi in vagin dar se pare ca si aceste intepturi le-au mai simtit si alte fete




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

19 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

OCI=orificiul cervical intern, se vede doar la eco

Ama si mie mi-a zis la sarcina anterioara ca durerile de burta inseamna contractii, dar atunci eram la alt dr pe care l-am schimbat atunci din diferite motive cu asta, care mi-a zis acum ca durerile sint dureri si contractiile sint dupa cum se deduce niste spasme ritmice sau nu si pot fi sau nu dureroase; eu acum le pot diferentia pentru ca le-am trait pe pielea mea si tind sa-l cred pe dr nr 2
Eu zic sa nu-ti faci probleme cu durerile continue, nu ma refer la cele gen spasme ca alea clar sint contractii, mie dr mi-a zis ca nu dauneaza cu nimic lui bb, doar contractiile dauneaza.

Iar in ceee ce priveste coborarea placentei si eu am mai citit cazuri in care spuneau mamicile ca le-a coborat placenta dupa ce au facut efort, dar era deja joasa si urcase stand la pat si cu tratament si cand au reinceput efortul a coborat iar, deci din fundica si posterioara sa coboare nu prea cred, nu stiu....





Happy Mom si S19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_ama spune:

Laura, la mine se si intareste si tine ceva. E posibil sa fie intestinele... Ce sa facem si noi?! Eu una ma simt super responsabila asa....nu mai zic de dorinta de a avea un bebe sanatos! Stiu ca exagerez dar este involuntar

Happy_Ama 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

happy dar te doare in continu sau doar cate o data ?
daca stai linistita nu e mai bine ? de ce nu iti iei concediu medical ?




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

19 +

Mergi la inceput