Urgent! Abces pe coada piscii

Urgent! Abces pe coada piscii | Autor: Laura25

Link direct la acest mesaj

Am observat pe coada piscii mele (cam la 5-8 cm de baza) un abces care a inceput sa supureze. Nu ma lasa sa pun mana, cat am reusit sa o tin am simtit ca e umflat si cald- fierbinte. Ce pot face pana ajung la veterinar (azi nu pot sub nici o forma, probabil maine dupa-masa) ? Am incercat sa ii torn betadina, rivanol, dar ramane pe blanita, nu intra pana la piele si se si linge imediat cum ii dau drumul. Am incercat sa ii prind un pansamnet peste o bucata de vata imbibata in rivanol, dar nu prea am reusit sa strang si l-a dat repede jos.
Ea mananca, doarme, bea apa. Pare ok in general, dar mi=e frica sa nu se agraveze.
Aveti vreun sfat?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Mai cheama pe cineva in ajutor ca s-o tina si uita-te mai bine, poate reusesti sa si drenezi putin din abces. Curatat cu betadina (pusa pe vata si frecat locul sa ajunga la piele, nu turnat/picurat de sus) si dat apoi daca ai in casa cu ceva unguent sau praf cu antibiotic, macar un baneocin de pe la copii... Cand ajungeti la o farmacie veterinara ia un tub de Asocilin, ca sa aveti in casa, e f bun.

Cred ca oricum ti-o baga pe tratament injectabil, si bine ar fi sa fie doar o rana si nu ceva mai grav



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Multumesc, boticelina. I-am mai pus aseara niste bethadina si praf de baneocin. Azi ajung cu ea sigur la veterinar.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Incearca sa tunzi zona de deasupra cozii.Pisica iese afara,ar fi avut cine sa o muste?De la locul leziunii catre varf tine coada normal,o misca normal?Poate fi si luxatie sau fractura( mai ales daca nu are alte pisici cu care sa se bata)

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

caress, pisica nu iese afara si coada o misca normal. Eu banui sa s-a uracat in pod si s-a agatat in vreun cui (a fost in calduri acu o saptamana si am recuperat-o din pod de cateva ori). Zona unde supura ieri si se simte umflatura e cam la 6-8 cm de baza cozii, chiar pe coada. In cateva ore ajung cu ea la medic si vom vedea care-i treaba.
Multumesc!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

ori s-a ranit in vreun cui, ori i-a intrat vreo aschie de lemn.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Putin probabile variantele cu cuiul si aschiile, dar nu imposibile.E femela, inteleg, daca a fost in calduri.Sigur nu ai si vreun motan pasager prin pod?:)

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

cum se simte pisica? ce zice vet-ul?


"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun. (Arthur Schopenhauer)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Veterinarul a zis ca e un abces mai vechi si ca a fost muscata. Nu a putut sa se dreneze pt ca s-a lipit parul si sa- format crusta. A tuns-o pe o portiune din coada (a durut-o tare, m-a muscat , s-a zbatut cu greu am reusit sa o tinem), a dezinfectat, i-a facut o penicilina si inca ceva. A zis sa incerc sa ii mai pun bethadina (acum fiind tunsa, am cum sa ii pun pe piele) si daca e ok, mananca, doarme, pare in regula, sa o las in pace. Daca apar probleme, sa ma intorc pt tratament cu antibiotic. Astept sa o vad ca e bine, apoi o programez pt sterilizare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

multa sanatate ghemotocului de blana



"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun. (Arthur Schopenhauer)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Laura, cine a muscat-o mai, daca sta in casa? Cumvaaaa....Nu, nu copiii, nu cred...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput