Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (14)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Stela,cum mie nu prea imi place cititul,te astept mai des cu astfel de povestioare

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

carmen l-am pastrat in pungi de gheata. Pai in fiecare zi am stocat cam 300ml. Asta de prin decembrie. Am avut si din noiembrie ceva dar l-am folosit sa nu fie prea vechi. Pare mult dar mi-ar ajunge cam 15 zile


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alive spune:

Va salut si eu, la sfarsit de zi.

Carmen, am dormit bine, cu treziri la 3 si apoi 2 ore. Cam ca de obicei Multumesc de intrebare.

AnaMaria, si piciul meu a fost racit la 7 sapt, fara febra dar cu muci muulti si ceva tuse. Am facut aerosoli cu dexa o sapt, apoi cu ventolin, apoi iar dexa. Au trecut mucii cam intr-o luna. Am luat si Tantum Verde, apa de mare cat cuprinde...cam atat.

Olivette, chiar e frumusica foc fetita ta! Si fetele lui Loryd sunt superbe! De fapt, toate fetitele sunt finute si dragute. Zic eu, mama de 2 baieti

Kytana, felicitari pt intoarcere. De acum trebuie pazit (mai) bine pingu Apropo, astea sunt desenele noastre preferate, stii ca apare si pinga in familie, da?

Si noi am primit banii in Ianuarie, e fain cand vin pe mai multe luni ca sunt mai multi

Ma duc la somn ca e tarziu pt mine, de fapt, la cat ma trezesc noaptea, as putea sa spun ca dupa 22 deja e tarziu :))) Si azi am dormit si de pranz...

Noapte buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Alive Noi ne-am dorit amandoi fetita. Acu' si daca ar fi fost baietel nu-l refuzam :))), dar ne-am bucurat mult cand am aflat ca e fetita.

Adriana, chiar ca wow! 15l!!!

Stela, ma bucur ca te-ai hotarat sa incepi cu legume. Am inteles ca facute la abur isi pastreaza mai bine gustul. Si dc bb refuza, lasa-l pana e el pregatit. Chiar citeam azi de o mamica de piersicuta care si-a adus aminte ca la primul baiat intrebase pe forum ce sa-i mai faca sa doarma noaptea, avea aproape 8 luni, 2-3 mese de solide, dar el se trezea noaptea intre 3 si 7 ori. Asta era situatia la momentul cand scrisese mesajul. Acum zicea ca perioada nasoala a urmat mai tarziu, cand erau 15 treziri pe noapte. Si al doilea baiat, piersicuta, tot asa des se trezeste. Nu vreau sa te descurajez, dar ia in calcul si ca e posibil ca diversificarea sa nu-l faca sa doarma mai mult.
Eu deja cand vad ca se trezeste des o iau lg mine, o mufez si dorm buba!
Acum adormise de 30 min si cand am intrat sa ma culc si eu, era treaza si zgaria cu unghiile salteaua, ii place zgomotul pe care il face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna seara, dragi mamici.

Azi a fost prima zi dupa 4 luni si ceva cand i-am dat piticei exclusiv lm!!! Sper ca nu a stat flamanda:-D E drept ca a si dormit mult, cred ca si de la Eurespal, ca da somnolenta. Oricum, traiasca More milk si multumesc Oli. Ieri si azi nici n-am maì luat. Cine zicea de 15 l?? F fain, nici nu indraznesc sa visez la asa ceva:-DEu multumesc lui Dumnezeu ca a mers asa pana acum, ca la cea mare a fost dezastru alaptarea. Cat de important poate fi sa te informezi corect!

Ramona, multumesc de atentionare. Cred ca a inteles sotul gresit, o fì zis dr una sau cealalta. Tu cat ACC puneai la aerosoli si de cate ori pe zi? Ca parca nu se mai termina secretiile astea, degeaba o chinui cu tratament. Am uitat cine a zis de Dexa, m-am gandit si eu, dar parca mi-e frica, daca n-a zis doctorul.

Fetele cu votul si Andreea cu Fb, nu puteti pune la semnatura linkurile, sa apara mereu? Eu intru rar de pe pc si nu mai stau sa caut in urma, dar asa, la semnatura, se vede de fiecare data cand scrieti.

Va pup pe toate, multa sanatate!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Buna dimineata,
Si eu as vrea 15l de lapte. Fericito!! Am avut si eu la un moment dat vreo 5l si nu am inchis bine usa la congelator si peste 2 zile cand ne-am dat noi seama de ce huruie frigiderul, lapticul meu era pe jumatate dezghetat. Tragedie a fost pentru mine. Am plans in ziua aia de era sa pierd de tot lapticul din tzitzi. Incet incet am reusit sa strang sa aiba macar la congelator 2-3 mese, in caz ca nu pot fugi eu mai iute de la scoala.
Daca as avea si eu o pompa mai buna... Chiar, nu are vreuna dintre voi o pompa Avent manuala sau electrica, care nu o mai foloseste sa mi-o impumute sau inchirieze si mie 2-3 sapt sau o luna?
Anaomaria eu ii puneam 0,7 ml de ACC cu 2,3 ml de ser la o sedinta de aerosoli. Aparatul nostru merge mai incet si dureaza vreo 20 min, dar el nu protesteaza. DR de familie zicea sa nu ii las masca mai mult de 2-3 min, dar cum jetul era foarte mic, in alea 2 min nu reusea nici sa-l desfunde. Eu i-am facut de 2 ori pe zi, pt ca nu mai reuseam si a 3-a oara, dar asa as fi intentionat. Daca apuci sa ii faci de dimineata devreme pe la 7-8, apoi poti sa ii faci la 12 si la 17. Dupa 17-18 seara doctorii zic sa nu mai facem aerosoli. Pentru ca ei fluidifica secretiile si astfel provoaca tusea (care e buna pana la urma, caci prin ea organismul se apara de sufocare si se elimina si secretii)si astfel tuseste copilul noaptea, ceea ce nu e de dorit. Daca insa e infundat seara si vezi ca are secretii pe care nu le poti trage poti sa ii faci a erosoli doar cu ser, ca au efect mai bun decat sprayul cu apa de mare si are efect imediat.
Am uitat ce am vrut sa mai zic... Sper sa ma mai lase piticotul sa va mai scriu.
Weekend placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Am uitat sa specific ca ACC am pus 0,7 ml pentru ca el cantarea vreo 7 kg si un pic la mom respectiv, deci 0,1 ml pt fiecare kg se calculeaza.
Am incercat si noi o lingura de piure de morcov de la borcanel si a papalit, dar spre sfarsit a inceput sa faca balonase cu gurita si sa ne improste cu morcovi. Azi arunc borcanelul, ca mi-am adus aminte ca am cumparat la baiatul cel mare Babycook de la Beaba si I'll tin in cutie degeaba. Daca vreti sa va luati e super bun, dar nu stiu cat mai costa acum, ca acum 3 ani am dat peste 600lei pe el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Buna dimineata,
Cum ati dormit?
Hai sa va spun cum am dormit noi . Ca bostanii in caruta . Inainte de a fi insarcinata aveam o traditie: vineri seara faceam pop corn si ne uitam la filme in living si peste noapte ne culcam toti pe canapea. Este ea extensibila, dar e totusi o canapea. Pentru fete era un obicei ff fain asa ca aseara au solicitat sa reincepem sa dormim vinerea jos. Am incercat si a fost cat de cat OK. Paul s-a trezit doar la 00,30, 03,30 si apoi 07,20 final, mancat si culcat inapoi. El a dormit in patut si noi unul peste altul pe canapea, cu picioarele mai spanzurate, mai incolacite dar a fost SUUUPER. Sotul a mai pus pe foc in semineu asa ca a fost la ca cabana. Culema, noi gramada jos si sus 3 dormitoare goale .

Ramona, tu deja ai inceput serviciul sau esti tu "eleva"?

S-a saturat domnisorul Paul sa se joace cu degetele si mai vrea si altceva. Va puup



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Carmen, frumoasa traditia voastra! Cred ca au fost super incantate fetele. Ma gandeam la tiganii de la Strehaia( eu de acolo is) ca aia dorm claie pe gramada intr-o incapere si ditamai palatul gol. Numai ca ei fac asta mereu.
Eu sunt eleva, urmez cursurile de Asistent medical generalist, acum la 32 ani. Sper sa reusesc sa si intru in sistem ca as termina scoala cand termin si CIC-ul, iar unde lucrez acum nu cred sa ma mai primeasca inapoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Ramona, spor la invatat. Bine ca ai avut curaj sa te "recalifici", varsta nu e un impediment inca . Cine stie si la mine cum va fi in 2 ani.
Chiar, dintre noi, cine va pleca prima inapoi la servici?


Mergi la inceput