Strugurasi de Septembrie-Octombrie 2011 *9*

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Alayna.. Si noi avem nervi cu lovit da palme ba pumni, ba picioare ba face ca o moara cu ambele maini, ba se aruna pe jos... Insa la NU nu e voie asculta... Eu o pedepsesc de genul stai acolo si nu te misti, sau daca are de ex o jucarie cu care ma loveste sau o arunca i-o iau..

EU zic ca e o faza, cum e o FAza ca se ascunde sa faca caca .. VOI PATITI ASTA? se inchide in camera si vine cacata.. desi pisu cere daca nu are pampers pe ea.. daca merg dupa ea. ma impinge si cearta sa ies afara ...

Acum face caca de 4 ori fff acid.. ieri s-a inrosit f tare ca oparita...
A si inca ceva noi in caca avem inca multe bucati nedigerate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

LALI felicitari.. ia zi0mi reteta.. noi tot din 30 in 30 minute daca o las...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Alayna, si cateri e crizata. eu o mai cert pt ca sunt momente cand face mai abitir daca ii zic ca nu e bine ...nu merge nici cu distrasul uneori. e capoasa si punct. e o faza si asta si sper si eu sa treaca repede.

hainute de la okay nu poti aduce? Te am mai intrebat parca:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salu

May, ieri Sofia statea cu mine si cu bona pe canapea si si-a bagat o agrafa de par pe un crac de la ciorap, eu cred ca se poate lovi si de fata cu tine ca ei sunt rapizi si dibaci. Iti spun asta din speranta ca cea mica sa aiba ceva accidental, sa-i fi trecut deja si basta. Pupicei si Doamne ajuta!

Legat de chestia cu trantitul pe jos si nervii, la cursul de comunicare empatica am invatat ca trebuie sa vorbesti pana crapi cu cupilu, ca poate poate il convingi, ca sa inteleaga is convinsa ca inteleg da ii doare dos. In limbaj elevat, testeaza limitele. La noi a functionat la amandoua, bine la Sofia functioneaza mai coerent, la Zoica aleatoriu, da'are o privire inteligenta si pare ca face pentru ca te-a priceput. Deci rabdare nenica, cit sa nu se puna in pericol, in rest rusine, ceilalti, ideile preconcepute nu mai conteaza, astia mici te aduc la inceputuri, la lucrurile care conteaza cu adevarat

Mihaela, ma bucur ca sunteti mai bine. Si la noi fu la fel, un adenovirus ceva, acu'il gazduiesc eu. La Sofica fu cu varsaturi, la Zoica cu scaune decolorate si multe si aiurea. La mine in plus fu cu dureri de oase.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Alayna.. Si noi avem nervi cu lovit da palme ba pumni, ba picioare ba face ca o moara cu ambele maini, ba se aruna pe jos... Insa la NU nu e voie asculta... Eu o pedepsesc de genul stai acolo si nu te misti, sau daca are de ex o jucarie cu care ma loveste sau o arunca i-o iau..

EU zic ca e o faza, cum e o FAza ca se ascunde sa faca caca .. VOI PATITI ASTA? se inchide in camera si vine cacata.. desi pisu cere daca nu are pampers pe ea.. daca merg dupa ea. ma impinge si cearta sa ies afara ...

Acum face caca de 4 ori fff acid.. ieri s-a inrosit f tare ca oparita...
A si inca ceva noi in caca avem inca multe bucati nedigerate

Cea mai fericita de Elena (24.08.2011)



Si EDI face la fel cand vrea sa faca kk, se ascunde si ma impinga sa nu ma apropii de el,probabil de teama ca-l pun la olita, nu stiu . Si de fiecare data are bucati nedigerate in kk dar probabil e normal avand in vedere metabolismul lor la varsta asta, nu-mi fac probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Buna fetelor.
May ma gandesc si eu ca sangerarea sa nu fie de natura hormonala..........tinand cont si de tatica umflata.Eu tot n-am ajuns cu Eva la un dr endocrinolog si in fiecare seara oftez cand vad tatica umflata si sper sa se retraga.
Nanna ce loc frumos ai gasit?
Mihaela, Alayna ma bucur ca strugurasii vostri sunt mai bine.
Mihaela sa te faci si tu repede bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Cu bucatile nedigerate..e perfect normal. copiii nu au aceeasi capacitate de digestie ca un adult si a drept vorbind si noi mai avem alimente nedigerate in scaun.

eu in sfarsit m am convins ca degeaba ii dau fetei cereale integrale..zicea bilic ca ei pana pe la 3-4 ani nu le digera. Eu - batman, batman...acu cateva zile i am dat orez inegral. Dupa 2 ore l a cacarezat intreg..la fel si cu hrisca. e clar ca nu si a luat nik din ele in 2 ore...o sa incerc si varianta faina desi cred ca nu e mare diferenta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

Zoica digera pastele integrale de ex si orezul integral. In rest io boabe inmuiate nu i-am dat. Plus ca am si eu un pitic, ea nu mesteca bine, ca gasesc bucati in kk si imi e frica sa nu faca aciditate ca asa are stomacul tendinta sa faca atunci cind bagi haleala nemestecata. Ii dau inca cereale de roscove de bebe si organix orez integral.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

alayna si al meu face tot ce ai descris si tu
se uita in ochii tai si isi indreapta degetele inspre priza , de ex
sa vezi cum e cand trebuie sa l schimb de kk , kakalim tot in jurul nostru la cum se zbate , iar el isi baga degetele fix in el
crize cu tavalituri , normal ca avem si noi , avem di tati
eu una recunosc ca ma manipueaza maxim , fac tot ce vrea :P
dar eu zic ca este o faza care va trece , asa cum au fost si altele si au trecut

rach sa va fie de bine plimbarea

mihaela , Dani mai mananca inca blenduit ?
chiar , mai sunt copilasi care mananca pasat ?

may dar ce analize i au facut in spital ?
oare chiar poate sa si dea seama din analize de ce a sangerat ?
si eu inclin tot spre lovitura...

ieri am tras o sperietura groaznica
T a cazut pe scari , a venit intai in cap apoi s a rostogolit inca 3 trepte .... trepte de gresie
am zis ca mor....pare sa nu aiba nimic , ieri avea doar o mica zgarietura la tampla , azi nu o mai are
s a intamplat sub nasul meu , eram in spatele lui la 10 cm , offf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

buna fetelor!!!
offf cate patanii cu bebi bolnaviori !!!!!!!!!! Sper sa treaca repede.
May sper sa primesti repede rezultatele si sa mai risipeasca din ceata asta. Chiar vroiam sa te intreb , voi nu va puteti duce la pediatru particular fara trimitere de la medicul de fam, sau am inteles eu gresit.

Alayna Iancu nu prea face crize in schimb e fff incapatanat. De ex daca nu vrea sa faca ceva se lasa jos "ca sfintele moaste"(ca sa o citez pe bona)si plange si asta se intampla oriunde, de multe ori l-am lasat asa pe jos si am plecat , doar s-o ridica sa vina dupa noi, dar nu a terminat cu plansul si apoi a inceput sa se joace dar in nici un caz sa vina dupa noi , de cele mai multe ori ni-l aduc oamenii din jur . Si vin si imi zic pai saracul cum puteti sa il lasati asa pe jos, da ce il las eu sau se lasa el.
In fine inca nu am invatat sa depasesc acest moment sper sa treca de la sine.

Jade Iancu mananca 90 % blenduit, asta pt ca mananca ff greu mancare normal ii ia o ora , asa mananca repede si tot.Deci clar din vina noastra , dar mi-o asum. In plus mi se pare mai usor sa ii dau asa ca ii pun toate legumele si papa de toate.


anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011) + 20+ Ilinca

Mergi la inceput